Spis treści
- Objawy szarej pleśni na truskawkach
- Jak zapobiegać szarej pleśni truskawki?
- Jaki oprysk na szarą pleśń?
Szara pleśń jest groźną i najczęściej występującą chorobą truskawek. To sprawia, że jest bardzo dobrze znana przez ogrodników i dokładnie opisana. Powodowana jest przez grzyb (Botryotinia fuckeliana, stadium konidialne Botrytis cinerea).
Objawy szarej pleśni na truskawkach
Szara pleśń powoduje gnicie owoców truskawek. Porażenie grzybem następuje już w czasie kwitnienia, gdyż powszechnie występuje on na martwych szczątkach truskawek i chwastów oraz w ściółce. Na jeszcze zielonych owocach pojawiają się brązowobrunatne plamy, a na dojrzałych powstaje obszerna zgnilizna, która szybko pokrywa się szarym nalotem (stąd nazwa – szara pleśń).
Objawy znacznie rzadziej występują na liściach. Rozwojowi choroby sprzyja wilgoć i temperatura powyżej 15 st.C. W latach ciepłych i wilgotnych, z dużą ilością opadów w okresie kwitnienia i dojrzewania owoców porażeniu może ulec nawet ponad 50 proc. truskawek.
Jak zapobiegać szarej pleśni truskawki?
Odmiany truskawek różnią się podatnością na szarą pleśń.
- bardzo podatne są odmiany: ‘Senga Sengana’, ‘Pegasus’, ‘Onebor’ (‘Marmolada’), ‘Kent’, ‘Albion’'
- mało podatne na szarą pleśń są m.in. odmiany: ‘Polka’, ‘Honeoye’, ‘Elsanta’, ‘Florence’.
Aby zapobiegać porażeniu truskawek przez szara pleśń należy:
- Do uprawy wybierać odmiany mało podatne na porażenie szarą pleśnią.
- Na ograniczenie występowania choroby wpływa także ściółkowanie truskawek słomą (wtedy liście i owoce nie dotykają ziemi, w której często znajduje się grzybnia szarej pleśni).
- Warto sadzić cebulę i czosnek na obrzeżach grządek z truskawkami - dzięki takiemu towarzystwu szara pleśń rzadziej atakuje truskawki.
- Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, należy każdą spleśniałą truskawkę zerwać i wyrzucić poza ogród.
- Warto zastosować w uprawie truskawek gnojówki (np. z czosnku, cebuli czy skrzypu) - dzięki temu wzmocniona zostanie odporność truskawek na szarą pleśń.
Jaki oprysk na szarą pleśń?
Najskuteczniejszą formą zwalczania szarej pleśni na truskawkach jest stosowanie chemicznych grzybobójczych środków ochrony roślin (fungicydów) w okresie kwitnienia truskawek, czyli wtedy, gdy są najbardziej podatne na porażenie.
Warto zastosować jeden z preparatów, np. Folpan, Mythos, Signum, Teldor, Polyversum, Switch. Dawki i terminy stosowania preparatów podane są na opakowaniach oraz na instrukcji-etykiecie stosowania.
Przeczytaj też:
- Jakie nawozy ekologiczne stosować do truskawek?
- Kiedy i jak zbierać truskawki z ogrodu?
- Truskawki zwisające – świetny pomysł na własne owoce z balkonu