Spis treści
- Kiedy sadzić powojniki do gruntu? Poznaj optymalny termin
- Przed sadzeniem powojników dobrze przygotuj stanowisko
- Sadzenie clematisów – jak zrobić krok po kroku
- Pielęgnacja clematisa po posadzeniu – najważniejsze jest podlewanie
Kiedy sadzić powojniki do gruntu? Poznaj optymalny termin
Sadzonki powojników kupowane w donicach, z uformowaną bryłą korzeniową, można praktycznie sadzić przez prawie cały sezon wegetacyjny. Oczywiście są terminy lepsze i gorsze.
- Sadzenie latem wiąże się z większym stresem fizjologicznym i koniecznością częstego podlewania.
- Natomiast zbyt późne sadzenie zwiększa ryzyko przemarznięcia rośliny.
To wystarczające powody, by zoptymalizować czas wykonania zabiegu.
Powojniki pnące zaleca się sadzić wczesną wiosną, pod koniec marca i na początku kwietnia. Panują wtedy dobre warunki wilgotnościowe, a pnącze szybko przyjmuje się. Ma także dużo czasu na wegetację i przygotowanie się do nadejścia zimy. Na okres zapowiadanych przymrozków rośliny zaleca się okrywać włókniną. Kolejny dobry termin sadzenia powojników to wczesna jesień: koniec września – pierwsza połowa października. Powojniki bylinowe raczej sadzi się jesienią - w październiku, aniżeli wiosną.
Przed sadzeniem powojników dobrze przygotuj stanowisko
Najlepsze stanowisko dla powojników jest lekko zacienione. Clematisy najlepiej rozwijają się (obficie kwitną i są mniej narażone na niedobór wody), gdy górna część rośliny jest wystawiona na działanie promieni słonecznych, zaś dolna (podstawa) jest zacieniona. Można dobrać stanowisko tak, że część pnącza jest osłonięta, np. przez obiekty małej architektury, opcjonalnie w pobliżu powojnika sadzi się inne rośliny, które pełnią funkcję osłonową (np. średnio wysokie byliny lub trawy ozdobne).
Podłoże przed sadzeniem powojników należy oczyścić (darń, chwasty, gałęzie, inne odpady) i przekopać. Clematis preferuje podłoża żyzne, próchnicze, zasobne w składniki pokarmowe, zarazem przepuszczalne, o odczynie oscylującym w granicach 5,5-6,5. Dlatego mało żyzne gleby należy przekopać z zakupionym próchniczym podłożem (np. 50 l na jedną roślinę) i kompostem (w dowolnej ilości). Cięższe, bardziej gliniaste podłoża miesza się z grubą warstwą piachu (nawet 10 cm) i kompostem. Należy unikać sadzenia clematisów w glebie podmokłej. Odradza się uprawę także przy skrajnych pH.
Przeczytaj też: Dlaczego powojniki nie kwitną? Poznaj najważniejsze przyczyny. Co zrobić, by powojniki obficie kwitły?
Sadzenie clematisów – jak zrobić krok po kroku
1. Należy wykopać dół znacznie większy od rozmiaru bryły korzeniowej powojnika, np. 60x60x60 cm. Na dnie wysypuje się warstwę drenażu (10 cm żwiru lub keramzytu ogrodniczego) - jest to bardzo ważne na cięższych, bardziej gliniastych glebach (nawet po rozluźnieniu piachem i kompostem). Z drenażu można zrezygnować na glebach lekkich, piaszczystych. Na drenaż sypie się cienką warstwę podłoża.
2. Bryłę korzeniową powojnika należy zanurzyć w wodzie lub obficie podlać, najlepiej na 1-2 godziny przed sadzeniem. Wtedy łatwiej ją wyjąć z pojemnika. Właściwie to powinno się ją „wyłuskać” stukając w brzegi donicy. Nie powinno się ciągnąć powojnika za pędy, gdyż można łatwo je uszkodzić.
3. Clematis umieszcza się w dołku, który następnie wypełnia warstwą żyznego podłoża. Należy je lekko ubić lub udeptać. Większość powojników sadzi się nieznacznie głębiej (do 1 cm) niż rosły w pojemniku, tylko powojniki Viticella i Texensis 5-8 cm głębiej niż rosły w powojniku. Na tym etapie można pozostawić płytką „misę”, tj. zagłębienie wokół rośliny. Powojnik obficie podlewa się. Nadmiar wody zbiera się w misie. Po kilku godzinach dosypuje się ziemię, by wyrównać teren.
4. Przy podstawie powojnika warto wyściółkować 5-10–centymetrową warstwą kory, która ochroni podłoże i system korzeniowy przed przegrzewaniem, a glebę przed stratami wody przez wyparowywanie. To istotny zabieg pielęgnacyjny u clematisów.
5. Powojnik po posadzeniu należy przyciąć na wysokości 30-40 cm nad ziemią. Roślina szybko regeneruje się, a zabieg cięcia powoduje mocniejsze krzewienie i tym samym pozytywnie wpływa na pokrój. Cięcia nie wykonuje się przy sadzeniu późną jesienią (ogólnie lepiej unikać tego terminu sadzenia). W takim wypadku z zabiegiem trzeba poczekać do wiosny. Roślinom warto od razu zapewnić podpory, np. tyczki lub kratownice, po których będą mogły piąć się. Clematis owija się do przy pomocy ogonków liściowych.
Przeczytaj też: Cięcie powojników na wiosnę - jakie powojniki przycina się wiosną? Sprawdź, żeby potem doczekać się kwiatów
Pielęgnacja clematisa po posadzeniu – najważniejsze jest podlewanie
Przez pierwsze kilkanaście tygodni po posadzeniu należy dbać, aby nie doszło do przesuszenia powojnika. Przesuszenie nie tylko powoduje więdnięcie, lecz zwiększa ryzyko wystąpienia przędziorków. Clematisy podlewa się rano lub wieczorem. Powojniki można podlewać gnojówkami ze skrzypu, które dodatkowo odstraszają szkodniki glebowe i są źródłem krzemionki poprawiającej odporność zieleni.
Przeczytaj też: Powojnik więdnie i usycha? To może być groźna choroba! Co to jest uwiąd powojnika?
