Powojnik więdnie i usycha? To może być groźna choroba! Co to jest uwiąd powojnika?

2025-02-19 14:56

Powojniki należą do najpiękniej kwitnących pnączy, ale są też dość delikatne i często atakowane przez choroby grzybowe. Do najgroźniejszych należy uwiąd powojnika (zgorzel powojnika) powodujący brązowienie i zamieranie części nadziemnej roślin. Jakie są przyczyny uwiądu powojników i jak z nim walczyć?

Powojnik

i

Autor: GettyImages Uwiąd powojnika, określany także jako zgorzel powojnika, to choroba wywoływana przez grzyby

Spis treści

  1. Uwiąd powojników - co to jest i jak się objawia?
  2. Czy można uniknąć zgorzeli powojników?
  3. Uwiąd powojnika - zwalczanie
  4. Jaki oprysk na uwiąd powojnika?
  5. Uwiąd powojników domowe sposoby

Uwiąd powojników - co to jest i jak się objawia?

Uwiąd, czyli zgorzel powojników, to groźna choroba grzybowa, która atakuje zazwyczaj młode rośliny i wcześnie kwitnące odmiany wielokwiatowe powojników oraz okazy słabe, uszkodzone. Chorobie sprzyja duża wilgotność powietrza, dość wysoka temperatura (ok. 25°C) oraz uprawa w nieodpowiednim podłożu i zbyt płytkie sadzenie roślin (choroba pojawia się w dolnej części pędu). Charakterystyczne objawy zgorzeli powojników to więdnięcie, brązowienie i zamieranie najpierw pojedynczych liści, pędów, a stopniowo całej nadziemnej części rośliny. Więdnięcie i zamieranie pędów jest wynikiem porażenia tkanek, co zaburza i hamuje przewodzenie wody w organizmie roślinnym.

Najczęściej uwiąd powojników rozwija się pod koniec wiosny i latem, szczególnie w okresach wilgotnej, deszczowej pogody. Co ciekawe, zgorzel nie przenosi się na system korzeniowy i zwykle nie jest on zainfekowany, dlatego w kolejnym roku rośliny mają szansę odbić, nawet po usunięciu wszystkich pędów.

Za najbardziej odporne na uwiąd uważa się odmiany powojników z grupy Viticella.

Czy można uniknąć zgorzeli powojników?

Ze względu na to, iż uwiąd powojników szybko postępuje i zaatakowane rośliny trudno jest wyleczyć, najlepiej unikać choroby. Najprostszą drogą do tego jest zapewnianie roślinom jak najlepszych warunków uprawy i odpowiednia profilaktyka.

  • Przede wszystkim podczas zakupu należy wybierać zdrowe okazy (z pewnych źródeł), bez oznak chorób, a dodatkowo podczas sadzenia usuwać wszystkie pędy lub liście wyraźnie suche.
  • Powojniki należy sadzić w żyznym, próchnicznym podłożu o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (można dobrać specjalny substrat do powojników) i około 10 cm głębiej niż rosły wcześniej w pojemniku. Dzięki temu rośliny lepiej się ukorzenią i rozkrzewią (z pąków znajdujących się na pędzie głównym).
  • Ważne dla powojników jest też odpowiednie stanowisko, które powinno być nasłonecznione i przewiewne, przy czym wskazane jest, by dolne partie roślin były lekko ocienione („głowa w słońcu, nogi w cieniu”).
  • Nie można też zapominać o zapewnieniu roślinom optymalnego nawadniania i nawożenia, ale należy wystrzegać się moczenia kwiatów i nadziemnej części rośliny w czasie podlewania.

Przeczytaj też: Jak dbać o powojniki, by obficie kwitły?

Uwiąd powojnika - zwalczanie

W przypadku, gdy zauważymy, iż powojniki zostały zaatakowane przez chorobę grzybową (intensywne brązownie i więdnięcie), warto jak najszybciej usunąć (wyciąć) porażony fragment, a w ekstremalnych przypadkach nawet wszystkich zainfekowane pędy, nisko nad ziemią. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się choroby na inne powojniki i rośliny ogrodowe, a na naszej roślinie nowe, młode pędy odbiją od podstawy.

Cięcie clematisów - jak i kiedy przycinać clematisy?

Jaki oprysk na uwiąd powojnika?

Zainfekowane rośliny warto ratować też przez zastosowanie profilaktycznych preparatów przeciwgrzybowych. Zalecanym i skutecznym środkiem jest między innymi Switch, którego roztworem należy podlewać nasadę powojników 2-3 razy, co około dwa tygodnie. Nie zaszkodzi też wykonanie oprysków całej rośliny takim roztworem.

Dla ograniczenia stosowania środków chemicznych, można opryskiwać preparatami grzybobójczymi opartymi na komponentach naturalnych, takimi jak: Bioczos (wyciąg z czosnku), Biosept (wyciąg z grapefruita) oraz Biochikol (przetworzone pancerze skorupiaków morskich).

Murator Ogroduje: 5 roślin fioletowych do ogrodu

Uwiąd powojników domowe sposoby

Ogrodowe clematisy można chronić przez uwiądem również przy pomocy preparatów domowej roboty, które można w łatwy sposób przyrządzić samodzielnie.

Popularnym ogrodniczym sposobem na taki preparat jest połączenie czosnku z nadmanganianem potasu, z których uzyskamy roztwór do podlewania porażonych pnączy. Wystarczy dobrze rozgnieść 2 duże ząbki czosnku (lub kilka mniejszych), dodać do nich 5 dokładnie rozkruszonych tabletek (ok. 5 gramów) nadmanganianu potasu (dostępne w aptekach) i wszystko rozmieszać w 1 litrze letniej wody. Można też stosować inne proporcje, mieszając całość z większą ilością wody lub dodając więcej ząbków czosnku.

Tak przygotowany i dobrze rozmieszany roztwór odstawiamy na kilka godzin, a następnie podlewamy nim chory powojnik. Można powtarzać taki zabieg co kilka dni, by wzmocnić roślinę porażoną uwiądem. Warto podlewać powojniki taką miksturą także profilaktycznie szczególnie wiosną i latem (np. 2-3 razy).

Przeczytaj też: Dlaczego powojniki nie kwitną? Poznaj najważniejsze przyczyny. Co zrobić, by powojniki obficie kwitły?

Murator Google News
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE