Cięcie clematisów - jak i kiedy przycinać clematisy? Czy wiosna to dobry moment?

2024-02-26 16:10

Cięcie clematisów to jeden z ważniejszych zabiegów w uprawie tych dekoracyjnych pnączy. Ale uwaga, nie wszystkie clematisy należy ciąć wiosną. Które z nich wymagają wiosennego cięcia? Jak należy przycinać clematisy? Sprawdź, czy twój clematis wymaga cięcia o tej porze roku.

Spis treści

  1. Jakie clematisy wymagają przycinania?
  2. Kiedy ciąć clematisy na wiosnę?
  3. Które clematisy wymagają wiosennego cięcia?
  4. Jak przycinać clematisy?

Jakie clematisy wymagają przycinania?

Nie wszystkie clematisy trzeba przycinać. Regularnego cięcia wymagają przede wszystkim powojniki wielkokwiatowe, które chętnie sadzimy w naszych ogrodach ze względu na różnokolorowe okazałe kwiaty.

Kiedy ciąć clematisy na wiosnę?

Wiosenne cięcie clematisów wykonuje się wcześnie – należy to zrobić od końca lutego do początku kwietnia, gdy widoczne są już nabrzmiałe pąki. Opóźnienie przycinania powoduje opóźnienie kwitnienia.

Które clematisy wymagają wiosennego cięcia?

  • Powojniki, które kwitną wiosną, swoje pąki kwiatowe zawiązują na pędach w poprzednim roku – ich wycięcie w okresie wiosennym spowoduje brak kwitnienia. Dlatego kwitnących wiosną clematisów nie przycina się wiosną – można jedynie usunąć pędy chore i uszkodzone.
  • Powojnikom, które kwitną w maju lub na początku czerwca na pędach zeszłorocznych, a potem powtarzają kwitnienie na młodych tegorocznych pędach, przycinamy wszystkie pędy zanim roślina zacznie rosnąć. Usuwamy w całości wszystkie chore i obumarłe pędy, a pozostałe skracamy o jedną trzecią, na jednakowej wysokości (100-150 cm).
  • Clematisy kwitnące późno, które tworzą kwiaty na młodych, jednorocznych pędach, należy przycinać wiosną, zanim pnącze zacznie wypuszczać nowe pędy. Podczas cięcia wszystkie pędy skracamy do najniższej pary silnych zdrowych pączków, około 15-30 cm nad powierzchnią ziemi. Kiedy nowe pędy podrosną, rozpinamy je na podporze.

Jak przycinać clematisy?

Przed przystąpieniem do cięcia roślin, najpierw należy usunąć wszystkie pędy obumarłe, uszkodzone, połamane, chore i te, które zmarzły podczas zimy. Wiele powojników nie przetrzymuje naszej zimy i często zdarza się, że wszystkie pędy nadziemne clematisa przemarzną. Wtedy trzeba je wszystkie usunąć tuż przy gruncie – jeśli nie przemarzła część podziemna, zazwyczaj pnącze odrośnie.

Pędy powojników przycina się 0,5-1 cm nad parą żywych, zdrowych, nabrzmiałych, silnych pąków. Do cięcia powojników należy zawsze używać dobrze naostrzonego sekatora, aby nie poszarpać ścinanych pędów.

Poznaj:

Pachnące powojniki - najciekawsze gatunki i odmiany pachnących clematisów >>>

Powojnik włoski – wymagania, uprawa, zastosowanie i przegląd odmian >>>

Powojnik południowy – uprawa, wymagania i zastosowanie >>>

Opracowanie: redakcja serwisu

Powojniki: kwitnące pnącza

Czy potrafisz rozpoznać te ogrodowe pnącza?

Pytanie 1 z 11
To pnącze tworzy mocne pędy, które płożą się po gruncie lub przyczepiają do podpór, a jego liście są skórzaste i zimozielone.
Bluszcz pospolity