Powojnik włoski - Clematis viticella - łatwe w uprawie kwitnące pnącze. Jak uprawiać powojnik włoski w ogrodzie?

2024-05-23 12:44

Za uprawą powojnika włoskiego (Clematis viticella) przemawia wiele: długo i efektownie kwitnie, jest łatwy w uprawie i toleruje błędy osób początkujących w temacie ogrodnictwa. Zdobywa on coraz większą popularność w Polsce. Jak uprawiać i aranżować powojnik włoski? Jakie wymagania ma powojnik włoski?

Spis treści

 1. Jak wygląda Clematis viticella
 2. Wartościowe odmiany powojnika włoskiego
 3. Powojniki włoskie w galerii zdjęć
 4. Podstawowe wymagania powojnika włoskiego
 5. Jak uprawiać Clematis viticella?
 6. Cięcie powojnika włoskiego – jak robić to właściwie?
 7. ​Zastosowanie powojników włoskich w ogrodzie

Powojnik włoski (Clematis Viticella) dobrze radzi sobie w polskim klimacie. Należy do pnączy łatwych w uprawie i względnie mało wymagających. W dodatku ma duże walory estetyczne.

Jak wygląda Clematis viticella

Powojnik włoski, uprawiany na podpórkach, dorasta średnio do 2-4 m wysokości. Ma atrakcyjne liście, złożone z kilku listków. Tworzy zielone, ażurowe, żywe ściany. Są mniejsze niż u powojników wielkokwiatowych, ale dłużej pozostają zielone.

Powojnik włoski kwitnie na tegorocznych pędach, najczęściej od czerwca do września. Kwiaty mają średnicę 4-5 cm. U podstawowego gatunku są ciemnofioletowe. Siła wzrostu i barwa kwiatów to cechy odmianowe.

Wartościowe odmiany powojnika włoskiego

 • 'Fay' – odmiana wytwarza kremowożółte, dzwonkowate kwiaty. Kwitnie długo. Osiąga do 2 m wysokości.
 • 'Mary Rose' – kwiaty tej odmiany są wielopłatkowe, postrzępione. Ich średnica wynosi 3-6 cm. Mają ciemnofioletową barwę. Powojnik dorasta do 2,5 m wysokości.
 • 'Mazurek PBR' – powojnik osiąga 3-3,5 m wysokości. Kwitnie obficie w czerwcu, później mniej intensywnie do sierpnia. Kwiaty osiągają 8-10 cm średnicy. Wykształcają cztery, szerokoeliptyczne płatki o karbowanej powierzchni. Mają ciemnoróżową barwę. To polska odmiana wyselekcjonowana przez Szczepana Marczyńskiego.

Powojniki włoskie w galerii zdjęć

Poznaj też inne gatunki powojników:

Podstawowe wymagania powojnika włoskiego

 • Stanowisko dla powojnika włoskiego. Powojnik włoski zaleca się uprawiać w takim miejscu, by nadziemna część miała dobrą ekspozycję na słońce, a podstawa pędu i teren wokół był zacieniony. Roślina potrzebuje dużo światła dla obfitego kwitnienia, zacienienie u podstawy natomiast ogranicza przegrzewanie i wysycha. Roślina toleruje częściowe zacienienie, w cieniu nie powinno się jej uprawiać.
 • Podłoże dla powojnika włoskiego. Preferuje gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Znosi słabsze typy gleb. W odróżnieniu od większości powojników radzą sobie w podłożach słabych, ubogich w składniki pokarmowe.
 • Mrozoodporność powojnika włoskiego. Są wystarczająco odporne na mróz.

Przeczytaj też: 

Powojnik włoski
Autor: GettyImages Powojnik 'Mazurek'

Jak uprawiać Clematis viticella?

 • sadzenie powojnika włoskiego

Powojniki najlepiej sadzić wiosną na dokładnie przygotowanych stanowiskach. Zaleca się przekopać podłoże, można je również wzbogacić nawozem organicznym. Roślinę sadzi się nieco głębiej niż rosła w pojemniku. Podłoże wokół pnia można obłożyć względnie lekkimi, płaskimi kamieniami. To ogranicza przegrzewanie i wyparowywanie wody z podłoża. Dodatkowo zaleca się stosowanie ściółki okrywającej. Kolejne warstwy usypuje się przed nadejściem zimy, mają chronić korzenie przed mrozem.

 • podlewanie powojnika włoskiego

Powojniki należy podlewać w czasie susz. Regularne podlewanie jest potrzebne młodym egzemplarzom w pierwszych tygodniach po posadzeniu. Podczas nawadniania trzeba unikać moczenia roślin. W ten sposób zwiększa się ryzyko występowania chorób grzybowych.

 • nawożenie powojnika włoskiego

Do dokarmiania najlepiej używać nawozów organicznych. Systematyczne nawożenie na glebach urodzajnych nie jest konieczne. Klematis włoski jest mniej wymagający pod tym względem od kuzynów. W dodatku jest mało podatny na choroby i szkodniki.

Powojnik włoski
Autor: GettyImages Powojnik 'Prince Charles'

Cięcie powojnika włoskiego – jak robić to właściwie?

Powojnik wloski przycina się na przedwiośniu. W pierwszym roku po posadzeniu skraca się go do wysokości 30 cm, w drugim do 40 cm, w trzecim do 50 cm. To pobudza dobre krzewienie, a jednocześnie pozwala ożywić roślinę w przypadku przemarznięcia. Dzięki wczesnemu cięciu roślina ma więcej czasu na wytworzenie silnych pędów, na których rozwiną się kwiaty.

​Zastosowanie powojników włoskich w ogrodzie

Powojniki włoskie warto uprawiać przy ogrodzeniach, ścianach, murach i obiektach małej architektury. Pną się za pomocą ogonków liściowych i pokrywa daną powierzchnią tworząc barwną, żywą ścianę. Pasują do ogrodów różnego typu, od wiejskich po angielskie. Można je łączyć z innymi powojnikami, tworząc miksy kolorów. Nadają się do uprawy pojemnikowej jako dekoracja balkonów i tarasów.

Przeczytaj też:

Czy potrafisz rozpoznać te ogrodowe pnącza?

Pytanie 1 z 11
To pnącze tworzy mocne pędy, które płożą się po gruncie lub przyczepiają do podpór, a jego liście są skórzaste i zimozielone.
Bluszcz pospolity
Powojniki: kwitnące pnącza

Czy potrafisz rozpoznać te ogrodowe pnącza?

Pytanie 1 z 11
To pnącze tworzy mocne pędy, które płożą się po gruncie lub przyczepiają do podpór, a jego liście są skórzaste i zimozielone.
Bluszcz pospolity