Rośliny dwuletnie, krzewy ozdobne, warzywa na jesień - co warto sadzić pod koniec lata?

2022-08-18 16:05

Sierpień nie oznacza końca prac w ogrodzie! Kiedy sadzić krzewy ozdobne? Kiedy wysiewać warzywa na jesień? Jakie kwiaty warto zasadzić? Sprawdź, co możesz zrobić w ogrodzie w sierpniu, by cieszyć się efektami pracy jeszcze tej jesieni.

Sadzenie cebulek narcyzów
Autor: GettyImages W sierpniu sadzimy do gruntu cebule narcyzów

Piękna zieleń, mnóstwo kwitnących roślin, dojrzewające owoce i warzywa - tak wygląda ogród w sierpniu. W takim otoczeniu przede wszystkim wypoczywamy. Ale sierpień to również czas ogrodowych prac, a nasze myśli biegną już coraz częściej ku zbliżającej się jesieni. Czy należy zatem porzucić myśli o sadzeniu czy rozmnażaniu roślin? Nic bardziej mylnego. Jest sporo do zrobienia w ogrodzie. A wyniki niektórych prac zobaczymy jeszcze tej jesieni!

Spis treści

  1. Jakie rośliny dwuletnie i byliny cebulowe sadzimy w sierpniu?
  2. A jak w sierpniu zadbać o byliny?
  3. Krzewy ozdobne - kiedy sadzić?
  4. Kiedy siać warzywa na jesień?
  5. Co sadzić w sierpniu na balkonie? Uzupełniamy balkonowe kolekcje o wrzosy i chryzantemy

Jakie rośliny dwuletnie i byliny cebulowe sadzimy w sierpniu?

Choć lato w pełni, to właśnie teraz jest dobry czas na sadzenie na grządkach rozsady roślin dwuletnich – bratków, stokrotek, niezapominajek, dzwonków ogrodowych i malw. Możesz to robić przez cały sierpień.

W sierpniu sadzimy też pierwsze z roślin cebulowych, które będą zimować w gruncie i zakwitną wiosną. Znajdźmy miejsce w ogrodzie dla lilii, przebiśniegów, narcyzów, pustynników i szachownic. W tym miesiącu sadzimy także do gruntu zimowity oraz gatunki krokusów jesiennych - na ich kwiaty nie musimy czekać długo - pojawią się jeszcze tej jesieni!

A jak w sierpniu zadbać o byliny?

Sierpień to znakomity czas na dzielenie wielu bylin, które rosną w naszych ogrodach i zakończyły już kwitnienie. Dzięki temu zabiegowi odmłodzimy rozrośnięte karpy i uzyskamy zamiast jednej (coraz słabiej rosnącej rośliny) kilka (czasem nawet kilkanaście) nowych egzemplarzy. Tak rozmnożyć możemy np. jastrun, liliowce, omiegi, dąbrówkę rozłogową, fiołki, floksy (szydlasty i Douglasa), karmnik ościsty, rogownice, ubiorek wiecznie zielony, zawciąg nadmorski, żagwin, kosaćce kłączowe, a w drugiej połowie sierpnia także piwonie.

Niektóre byliny, na przykład floksy wiechowate, mogą jeszcze raz zakwitnąć jesienią, jeśli właśnie w sierpniu je przytniemy. Taki zabieg pobudzi rośliny do ponownego wydania kwiatów.

Krzewy ozdobne - kiedy sadzić?

W sierpniu możemy sadzić do gruntu wyłącznie krzewy ozdobne uprawiane w pojemnikach. Takie rośliny będą cieszyć nasze oczy jeszcze tej jesieni!Pamiętajmy, aby przed sadzeniem dobrze nawodnić roślinę w doniczce, a po posadzeniu przez kilka dni obficie podlewać. Na sadzenie wybierzmy dzień bez upałów. Najlepiej sadzić wczesnym rankiem albo wieczorem.

Sierpień to dobry czas na pobranie sadzonek krzewów zimozielonych, zarówno iglastych, jak i liściastych (np. ogników, berberysów, ostrokrzewów). W tym miesiącu rozmnażamy także przez sadzonki wrzosy - ważne, by sadzonki wierzchołkowe pobrać jeszcze przed rozpoczęciem kwitnienia krzewinek.

Rozmnażanie drzew i krzewów przez sadzonki zielne i półzdrewniałe >>>

Kiedy siać warzywa na jesień?

W sierpniu w warzywniku przede wszystkim zajmujemy się zbiorem plonów. Wolne grządki warto jednak zagospodarować i posiać kolejne rośliny warzywne i zioła, które dadzą plon jeszcze tej jesieni, np. sałatę masłową, rzodkiewkę, rzepę, szpinak, roszponkę, koper ogrodowy, fenkuł, jarmuż, kapustę pekińską, endywię, szczaw, kalarepę.

Warzywa na jesienne poplony >>>

Na zagonach, na których nie planujemy już nic sadzić, wysiejmy jeszcze w tym miesiącu rośliny na nawóz zielony - to doskonały sposób na użyźnienie gleby.

W tym miesiącu możemy też sadzić truskawki - będzie jak znalazł na przyszły rok!

Co sadzić w sierpniu na balkonie? Uzupełniamy balkonowe kolekcje o wrzosy i chryzantemy

Sierpień na balkonie nadal zachwyca feerią kwitnących roślin. Pelargonie, petunie, surfinie, begonie, fuksje czy bakopy wciąż mają wiele kwiatów. Ale aby tej jesieni balkon nadal prezentował się pięknie, postarajmy się uzupełnić balkonowe aranżacje o rośliny kwitnące jesienią. W sklepach pojawiają się już pierwsze wrzosy w wielu odcieniach fioletu, a nawet bieli i różu, a pod koniec sierpnia dostępne też będą chryzantemy. Wybierzmy najpiękniejsze - będą zdobić nasze balkony aż do zimy.

Wrzosy na balkon i taras - jesienna aranżacja z wrzosami w roli głównej >>>

Jak dbać o chryzantemy, by długo zdobiły balkon >>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.