Przesadzanie magnolii. Jak prawidłowo przesadzać magnolie

2019-09-10 8:41 Elżbieta Borkowska-Gorączko
Magnolia
Autor: GettyImages

Przesadzanie magnolii nie jest łatwe. Niestety magnolie, zwłaszcza starsze, źle znoszą przesadzanie. Radzimy, jak przesadzić magnolię, aby roślina nie ucierpiała. Przesadzanie roślin: poradnik.

Niestety magnolie, zwłaszcza starsze, bardzo źle znoszą przesadzanie. Po zabiegu magnolie długo chorują i mogą uschnąć. Dzieje się tak, ponieważ magnolie mają płytki i słabo rozrośnięty system korzeniowy, a ich mięsiste korzenie są bardzo wrażliwe na uszkodzenia. Najlepiej więc zlecić przesadzanie magnolii wyspecjalizowanej firmie.

  • Kiedy przesadzać magnolie?

Mniejsze magnolie możemy przesadzić sami. Powinniśmy to zrobić poza okresem wegetacji: późną jesienią bądź wczesną wiosną.

Przesadzanie magnolii: przygotowanie

Przed przesadzeniem magnolię obficie podlewamy. Wilgotna ziemia lepiej się trzyma korzeni niż sucha, dzięki czemu są one mniej narażone na uszkodzenie. Zanim magnolię wykopiemy, przygotowujemy dół w miejscu, w którym zamierzamy ją posadzić. Dół musi być na tyle duży, aby bryła korzeniowa magnolii swobodnie się w nim zmieściła. Boki i dno dołu wykładamy rozłożonym kompostem lub ziemią kompostową.

Sprawdź też:

Jak przesadzać magnolie

Magnolię okopujemy tak, jak pada rzut korony i podcinamy szpadlem od dołu. Z im większą bryłą ziemi przeniesiemy magnolię na nowe miejsce, tym większa szansa, że się przyjmie. Pod bryłę korzeniową podkładamy płótno, którym ją otaczamy, aby się nie rozpadła podczas przenoszenia rośliny. Po posadzeniu dół wypełniamy żyzną (na przykład kompostową) ziemią i delikatnie ubijamy.

Pamiętaj! Nie udeptuj ziemi tuż przy pniu magnolii, bo łatwo uszkodzić jej korzenie. Roślinę obficie podlej.

Jeśli magnolię przesadzamy jesienią, wokół pnia usypujemy kopczyk z ziemi, który zabezpieczy korzenie przed przemarznięciem. Pień i konary obwiązujemy matami. Wiosną usuwamy zimowe zabezpieczenia i zanim zaczną rozwijać się pąki, przycinamy wszystkie pędy boczne o 2/3 ich długości. Rany smarujemy środkiem grzybobójczym. Wokół rośliny rozpinamy specjalną tkaninę cieniującą, tak aby osłaniała magnolię od strony słońca. Roślinę cieniujemy przez cały sezon i regularnie (w czasie upałów codziennie) podlewamy.

Niektórzy ogrodnicy radzą, aby konary magnolii owinąć płótnem jutowym. Powinno ono być stale wilgotne (w czasie upałów codziennie je zwilżamy). Po 2 miesiącach płótno można zdjąć. W ciągu kilku lat po posadzeniu magnolie wymagają zabezpieczenia na zimę.

Sprawdź też:

Przesadzanie magnolii
Autor: Agnieszka Sternicka|Marek Sternicki Magnolię przesadzamy z dużą bryłą ziemi
Zdaniem eksperta
Galeria: Magnolia 'Susan'

Autor: Maria Muszalska

Jak ziemia do magnolii

Dla rozwoju magnolii ważne jest odpowiednie podłoże. Magnolie lubią ziemię lekko kwaśną o pH 5,5-6,0, warto więc przed sadzeniem sprawdzić kwasomierzem odczyn podłoża. Jeżeli jest nadmiernie zasadowe, czyli pH jest zbyt wysokie, należy urodzajną ziemię, którą wykorzystamy do obsypania bryły korzeniowej sadzonego drzewka magnolii, wymieszać z nieodkwaszonym torfem (w ilości około jednej łopaty).

Magnolię należy posadzić tak, aby rosła na takiej samej głębokości jak w pojemniku. Ważne, żeby podczas sadzenia nie uszkodzić korzeni, które są wrażliwe, a rozrastają się płytko pod powierzchnią ziemi. Dla magnolii należy wybrać miejsce zaciszne i słoneczne, takie, w którym nie ma przeciągów, groźnych zwłaszcza zimą i wczesną wiosną. Ponieważ magnolia niezbyt dobrze znosi przycinanie, trzeba zapewnić jej odpowiednio dużo miejsca.

Ze względu na system korzeniowy lepiej nie zakładać trawnika przy samym pniu, ale wyściółkować glebę korą sosnową. Warto też zasilać rośliny nawozem wieloskładnikowym w dawce równej połowie zalecanej przez producenta albo wiosną i jesienią rozkładać pod koroną drzewa warstwę kompostu.

Przesadzanie magnolii
Autor: Agnieszka Sternicka|Marek Sternicki W pierwszym roku po przesadzeniu pędy skracamy, a roślinę chronimy przed słońcem
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE