Kiedy i jak przesadzać magnolię, by jej nie zmarnować? Przesadzanie magnolii w pigułce
Przesadzanie magnolii nie jest łatwe. Niestety, magnolie, zwłaszcza starsze, źle znoszą przesadzanie. Radzimy, jak przesadzić magnolię, aby roślina nie ucierpiała. Przesadzanie magnolii: poradnik.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Magnolia japońska
Niestety magnolie, zwłaszcza starsze, bardzo źle znoszą przesadzanie. Po zabiegu magnolie długo chorują i mogą uschnąć. Dzieje się tak, ponieważ magnolie mają płytki i słabo rozrośnięty system korzeniowy, a ich mięsiste korzenie są bardzo wrażliwe na uszkodzenia. Najlepiej więc zlecić przesadzanie magnolii wyspecjalizowanej firmie. Ale młodsze magnolie możemy spróbować przesadzić samodzielnie. Im drzewo jest młodsze, tym większa szansa, że zabieg się powiedzie.
Dla magnolii należy wybrać miejsce zaciszne i słoneczne, takie, w którym nie ma przeciągów, groźnych zwłaszcza zimą i wczesną wiosną. Ponieważ magnolia niezbyt dobrze znosi przycinanie, trzeba zapewnić jej odpowiednio dużo miejsca.
Kiedy przesadzać magnolie?
Aby magnolia po przesadzeniu nie zmarniała, powinna być wykopana i przesadzona w odpowiednim czasie - poza okresem wegetacji. Najlepszą porą do przesadzania magnolii jest jesień, gdy jej liście zaczynają opadać albo już opadły. Ziemia w ogrodzie nie może być jeszcze zmarznięta, powinna być dostatecznie ciepła, co ułatwi nam zabieg, a magnolii umożliwi wytworzenie nowych korzeni (co sprzyja przyjęciu się rośliny na nowym miejscu).
Magnolię można też przesadzać wczesną wiosną.
Przesadzanie magnolii - przygotowanie drzewa do przesadzania
Przed przesadzeniem magnolię obficie podlewamy. Wilgotna ziemia lepiej się trzyma korzeni niż sucha, dzięki czemu są one mniej narażone na uszkodzenie - a to ważne, by korzeni nie uszkodzić (rozrastają się płytko pod powierzchnią ziemi).
Zanim magnolię wykopiemy, przygotowujemy dół w miejscu, w którym zamierzamy ją posadzić. Dół musi być na tyle duży, aby bryła korzeniowa magnolii swobodnie się w nim zmieściła. Boki i dno dołu wykładamy rozłożonym kompostem lub ziemią kompostową.
Jak przesadzać magnolie?
Magnolię okopujemy tak, jak pada rzut korony i podcinamy szpadlem od dołu. Z im większą bryłą ziemi przeniesiemy magnolię na nowe miejsce, tym większa szansa, że się przyjmie. Pod bryłę korzeniową podkładamy płótno, którym ją otaczamy, aby się nie rozpadła podczas przenoszenia rośliny. Po posadzeniu dół wypełniamy żyzną (na przykład kompostową) ziemią i delikatnie ubijamy. Sadzimy na takiej samej głębokości, jak rosła wcześniej.
Pamiętaj! Nie udeptuj ziemi tuż przy pniu magnolii, bo łatwo uszkodzić jej korzenie. Roślinę obficie podlej.
Sprawdź też:
Zabezpieczenie na zimę magnolii przesadzonej jesienią
Jeśli magnolię przesadzamy jesienią, wokół pnia usypujemy kopczyk z ziemi, który zabezpieczy korzenie przed przemarznięciem. Pień i konary obwiązujemy matami.
Jak dbać o przesadzoną magnolię?
upałów codziennie) podlewamy.
Niektórzy ogrodnicy radzą, aby konary magnolii owinąć płótnem jutowym. Powinno ono być stale wilgotne (w czasie upałów codziennie je zwilżamy). Po 2 miesiącach płótno można zdjąć. W ciągu kilku lat po posadzeniu magnolie wymagają zabezpieczenia na zimę.
Sprawdź też:
W jaką ziemię przesadzać magnolię?
Dla rozwoju magnolii ważne jest odpowiednie podłoże. Magnolie lubią ziemię lekko kwaśną o pH 5,5-6,0, warto więc przed sadzeniem sprawdzić kwasomierzem odczyn podłoża. Jeżeli jest nadmiernie zasadowe, czyli pH jest zbyt wysokie, należy urodzajną ziemię, którą wykorzystamy do obsypania bryły korzeniowej sadzonego drzewka magnolii, wymieszać z nieodkwaszonym torfem (w ilości około jednej łopaty).
Ze względu na system korzeniowy lepiej nie zakładać trawnika przy samym pniu, ale wyściółkować glebę korą sosnową. Warto też zasilać rośliny nawozem wieloskładnikowym w dawce równej połowie zalecanej przez producenta albo wiosną i jesienią rozkładać pod koroną drzewa warstwę kompostu.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Magnolia japońska