Podlewanie róż: nie wolno zraszać róż

2013-06-17 13:44 Elżbieta Borkowska-Gorączko

Róże bardzo źle znoszą zraszanie liści, dlatego należy je podlewać od dołu, nalewając wodę bezpośrednio na ziemię wokół krzewów. Podpowiadamy jak prawidłowo podlewać róże. Podlewanie krzewów róż.

Róże wymagają od właściciela ogrodu właściwej pielęgnacji. Do ważnych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie róż w ogrodzie należy podlewanie.

Krzewy róż najlepiej podlewać rano lub po południu. Lepiej nawadniać rzadziej, za to używając dużej ilości wody, niż często, ale mniej intensywnie. Należy podlewać w ten sposób, aby woda przesiąkła na głębokość 30 cm w głąb ziemi. Wtedy rośliny będą mogły dobrze pobrać wodę za pomocą rozwiniętego systemu korzeniowego. Podlewając krzewy róż kierujemy strumień wody na podłoże wokół podstawy rośliny. Nie wolno spryskiwać nadziemnej jej części, szczególnie liści i kwiatów. Nie podlewamy zatem róż stosując swego rodzaju prysznic.

>>Przeczytaj też: Róże ogrodowe – charakterystyka i zastosowanie grup róż

Dlaczego nie wolno spryskiwać róż?

Zwilżanie liści i kwiatów róż sprzyja rozwojowi grzybów wywołujących choroby tych krzewów. W wilgotnym środowisku rozwija się między innymi częsta choroba róż – czarna plamistość liści. Jej objawy to czarne lub brązowe plamy na górnej stronie liści, a następnie ich żółknięcie i opadanie. Aby zwalczyć czarną plamistość liści róż należy porażone rośliny opryskać na przykład Saprolem w stężeniu 0,2 proc. i po tygodniu powtórzyć zabieg.

>>Przeczytaj też: Najważniejsze błędy popełniane w uprawie róż w ogrodzie. Tego nie wolno robić!

Zobacz film: Róże - królowe ogrodów!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE