Kiedy siać pomidory w domu na rozsadę? Ile czasu rosną pomidory z nasion?

2025-01-15 10:23

Zamiast kupować sadzonki pomidorów do uprawy w ogrodzie, warto spróbować samodzielnego przygotowania ich rozsady z nasion. Kiedy siać pomidory w domu? Jaki termin jest najlepszy? Dowiedz się też, ile rosną pomidory z nasion.

Spis treści

  1. Kiedy siać pomidory w domu?
  2. W czym siać pomidory?
  3. Jakiej ziemi użyć do siewu pomidorów?
  4. Przygotowanie rozsady pomidorów - galeria zdjęć
  5. Jak siać pomidory w domu? Instrukcja krok po kroku
  6. Co robić, gdy już wysiejemy nasiona pomidora?
  7. Ile czasu rosną pomidory z nasion?

Kiedy siać pomidory w domu?

Pomidory to rośliny ciepłolubne, sadzimy je w ogrodzie dopiero gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków (po Zimnej Zośce). Wiele osób kupuje gotowe sadzonki pomidorów, których oferta w sklepach i na targowiskach co roku jest niezwykle bogata.

Ale jeśli tylko mamy miejsce w domu, możemy samodzielnie przygotować rozsadę pomidorów i cieszyć się własnymi sadzonkami. Ważną kwestią jest termin wysiewu pomidorów na rozsadę.

Najlepszym terminem wysiewu pomidorów na rozsadę jest połowa marca - początek kwietnia (jeśli dysponujemy szklarnią, siać pomidory możemy już pod koniec lutego). Lepiej nie robić tego wcześniej, bo po pierwsze jest wtedy jeszcze za mało światła i wyrosłe z nasion siewki będą wyciągnięte i blade. Lepiej poczekać na dłuższe dni. Po drugie, jeśli posiejemy nasiona pomidorów w lutym i nawet będziemy je doświetlać, by otrzymały odpowiednią ilość światła, to sadzonki za mocno wyrosną do czasu, gdy będzie je można posadzić w ogrodzie.

W czym siać pomidory?

Nasiona pomidorów możemy wysiewać do różnych pojemników. Przeczytasz o nich w artykule: Doniczki do rozsad - w co wysiewać nasiona warzyw i pikować rozsadę? Najlepsze pojemniki

Jakiej ziemi użyć do siewu pomidorów?

Ziemia do wysiewu nasion pomidorów na rozsadę powinna być lekka i przepuszczalna. Absolutnie nie może to być ziemia z ogrodu, niedobre jest również uniwersalne podłoże do uprawy roślin. Aby nasiona dobrze wykiełkowały, a delikatne siewki prawidłowo wzrastały, najlepiej użyć gotowe podłoże przeznaczone do wysiewu nasion. Można je kupić w każdym sklepie ogrodniczym czy w markecie budowlanym (tutaj szukajmy w dziale ogród). Istotną cechą takiego podłoża jest to, że jest wolne od patogenów chorobotwórczych, które mogłyby zainfekować młode roślinki (bardzo wrażliwe na wszelkie choroby). Dodatkowo, to specjalne podłoże do wysiewu nasion, zawiera dodatek sproszkowanego węgla drzewnego, który działa odkażająco.

Przygotowanie rozsady pomidorów - galeria zdjęć

Jak siać pomidory w domu? Instrukcja krok po kroku

  • Przygotujmy pojemniki, podłoże do wysiewu i nasiona pomidorów.
  • Pojemniki napełniamy podłożem po brzegi.
  • Podłoże w pojemnikach lekko ugniatamy ręką.
  • Na wierzchu podłoża układamy nasiona - w multiplatach wkładamy po 1-2 nasiona do każdego otworu (zdarza się, że jedno z nasion nie wykiełkuje, a jeśli wykiełkują oba, w otworze pozostawimy silniejszą siewkę), jeśli siejemy do większych pojemników zachowujemy 2-centymetrowy odstęp nasion od siebie.
  • Nasiona wciskamy delikatnie w podłoże na około 0,5 cm i przysypujemy ziemią.
  • Posiane nasiona lekko podlewamy (najlepiej użyć spryskiwacza, bowiem strumień wody z konewki może wypłukać nasiona, a nam zależy na tym, żeby pozostały w miejscu, gdzie je włożyliśmy).

Pamiętajmy, że zbyt gęsty wysiew nasion może doprowadzić do gnicia siewek. Młode roślinki muszą mieć przestrzeń i powietrze.

Co robić, gdy już wysiejemy nasiona pomidora?

Po wysianiu nasion pomidora należy zapewnić im temperaturę ok. 25°C - w takiej najszybciej kiełkują. Gdy już pojawią się kiełki, obniżamy temperaturę do 18-20°C w dzień i 12-15°C w nocy. Cały czas pilnujemy, by podłoże nie wyschło (codziennie trzeba spryskiwać je wodą).

Gdy rozwinie się pierwszy liść właściwy, siewki pomidora należy przepikować.

Przeczytaj też:

Ile czasu rosną pomidory z nasion?

Uprawa sadzonek pomidorów z nasion trwa od sześciu do ośmiu tygodni - od wysiania do przesadzania.

Cykl wzrostu pomidorów można podzielić na kilka etapów:

  • Kiełkowanie (7–10 dni) - po wysianiu nasion w odpowiednich warunkach pierwsze siewki pojawiają się zwykle po tygodniu.
  • Faza siewki (2–3 tygodnie) - młode rośliny rozwijają pierwsze liście właściwe i zaczynają intensywnie rosnąć. W tym czasie należy pikować je do większych pojemników.
  • Faza rozsady (4–5 tygodni) - rośliny rozwijają silne łodygi, korzenie i większą liczbę liści. Po około 6–8 tygodniach są gotowe do przesadzenia. Na tydzień przed przesadzeniem do gruntu lub na balkon stopniowo przyzwyczajaj rośliny do niższych temperatur i warunków zewnętrznych.
  • Owocowanie (60–80 dni po wysadzeniu) - od momentu przesadzenia na stałe miejsce pomidory potrzebują około 2–3 miesięcy, aby wydać pierwsze owoce.

Jeżeli wysiejemy nasiona pomidorów zbyt wcześnie, gdy jeszcze nie ma wystarczającej ilości światła, siewki będą wysokie, cienkie i słabe. Szybko rosnąca nadziemna część rośliny może zaburzyć rozwój systemu korzeniowego. Ponadto przedłużony okres uprawy w warunkach domowych sprzyja rozwojowi chorób grzybowych tj. zgorzel siewek. Słabe i wyciągnięte rośliny są zdecydowanie mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz choroby.

Nasiona pomidorów możemy wysiać wcześniej, czyli pod koniec lutego, jedynie w przypadku gdy planujemy przesadzać je do szklarni.

Pomidory - co o nich wiesz?
Pytanie 1 z 11
Skąd pochodzą pomidory?
Pomidory