Wysiew nasion warzyw w domu – do czego wysiewać nasiona

2018-03-02 14:25 Katarzyna Józefowicz

Jeśli chcemy samodzielnie przygotować rozsadę warzyw do naszego warzywnika, musimy odpowiednio wcześnie wysiać nasiona warzyw. Podpowiadamy, jakich pojemników użyć do wysiewu nasion warzyw. Wysiejmy nasiona do odpowiednich pojemników – do wyboru mamy m.in. wielodoniczki, doniczki torfowe, mini szklarenki.

Planując uprawę warzyw w ogrodzie, zamiast kupować gotową rozsadę warzyw, warto przygotować ją we własnym zakresie. Wprawdzie nie zawsze jest to zadanie łatwe, ale w przypadku niektórych gatunków ciepłolubnych – takich jak papryka, ogórek, pomidor – może okazać się dobrym rozwiązaniem.
Samodzielne przygotowanie rozsady ogranicza koszty uprawy, pozwala kontrolować termin siewu i sadzenia roślin, a także daje możliwość uprawy gatunków mało popularnych, których sadzonki trudno jest zdobyć, np. melona czy bakłażana.
Zanim jednak przystąpimy do wysiewu nasion, powinniśmy zaopatrzyć się w dobrej jakości podłoże oraz odpowiednie pojemniki.

>>Przeczytaj też: Wysiew nasion warzyw w domu – ziemia do siewu i produkcji rozsady

Pojemniki do wysiewu nasion warzyw

Przygotowując rozsadę warzyw w warunkach domowych, często sięgamy po naczynia, które są łatwo dostępne, choć nie zawsze nadają się do wysiewu nasion, takie jak plastikowe kuwety czy kubki po jogurtach. Zwykle nie mają one otworów odpływowych w dnie lub mają ich zbyt mało, dlatego nadmiar wody pozostaje w podłożu, powodując gnicie siewek. Plastikowe pudełka po produktach spożywczych (np. pieczarkach), mogą być też zbyt wysokie, utrudniając siewkom rozwój.
Do wysiewu nasion warzyw najlepiej użyć odpowiednich pojemników.

Do samodzielnego przygotowania rozsady warzyw wykorzystuje się:

  • skrzynki wysiewne z ażurowym dnem – do siewu rzutowego
  • wielodoniczki (multiplaty) – odpowiednie do wysiewu punktowego (np. ogórków).

Pojemniki do wysiewu nasion warzyw powinny być odkażone i umieszczone na tackach umożliwiających odpływ nadmiaru wody. Wschody nasion ułatwia także zastosowanie mini szklarenek, złożonych z prostych wielodoniczek przykrytych plastikowymi okrywami lub bardziej rozbudowanych, szklanych konstrukcji, dostępnych w każdym większym centrum ogrodniczym. Takie pojemniki zapewniają kiełkującym roślinom odpowiedni mikroklimat (temperaturę i wilgotność), ułatwiając im prawidłowy rozwój.

Pojemniki stosowane do pikowania siewek

Kiedy siewki podrosną (rozwiną co najmniej 2–3 liście właściwe), należy je przepikować. Do tego celu będą nam potrzebne małe doniczki z otworem w dnie (mogą być też umyte, podziurawione na spodzie kubki po jogurtach), doniczki torfowe, wielodoniczki lub plastikowe pierścienie. Pojemniki wypełniamy podłożem, robimy otwór, umieszczamy w nim korzenie siewek, lekko ugniatamy ziemię i podlewamy. Pikowanie jest konieczne wtedy, gdy nasiona były siane rzutowo, natomiast kiedy umieszczaliśmy je w osobnych pojemniczkach (multiplatach), nie musimy już ich przesadzać. Warto też pamiętać, że doniczki torfowe możemy umieszczać w ziemi razem z sadzonką, gdyż z czasem same się rozpadną, natomiast z pojemników plastikowych i pierścieni, sadzonkę musimy delikatnie wyjąć i dopiero wtedy umieścić w podłożu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE