Kiedy sadzić róże? Październik to najlepszy miesiąc na sadzenie róż w ogrodzie
Październik w ogrodzie to najlepszy termin na sadzenie róż z odkrytymi korzeniami. Róże posadzone jesienią szybko się ukorzeniają. Jak sadzić jesienią róże z odkrytymi korzeniami?
Autor: GettyImages
Najlepszym miesiącem na sadzenie róż w ogrodzie jest październik
Spis treści
Róże posadzone w październiku szybko się ukorzeniają, bo ziemia jest dostatecznie ciepła i wilgotna. Poza tym jesienią oferta odmian róż jest znacznie większa niż wiosną. Kupując krzewy róż, zwracamy uwagę na to, żeby ich pędy były dorodne i nieprzesuszone – poznajemy to po tym, że skórka jest jędrna i nie marszczy się – a korzenie obsypane wilgotną ziemią i zabezpieczone folią.
Sadzenie róż - stanowisko i gleba
Stanowisko przeznaczone w ogrodzie dla róż powinno być słoneczne, lepiej ich jednak nie sadzić przy południowych ścianach budynków, które latem bardzo się nagrzewają. W takim miejscu rośliny szybciej przekwitają, zdarza się też, że kwiaty (szczególnie o ciemnej barwie) ulegają poparzeniom. Susza i upał sprzyjają też rozwojowi szkodników, zwłaszcza przędziorków.
Róże dobrze rosną w piaszczysto-gliniastej glebie o dużej zawartości próchnicy. Tę w ogrodzie przekopujemy na głębokość 40-50 cm i użyźniamy, najlepiej przekompostowanym obornikiem, który stosujemy w ilości 4-8 kg/m2. Zamiast obornika możemy użyć dojrzałego kompostu albo kupić gotowe podłoże dla róż.
Zobacz w galerii zdjęć jak sadzić róże krok po kroku
Autor: GettyImages
Najlepszym miesiącem na sadzenie róż w ogrodzie jest październik
Jak prawidłowo sadzić krzewy róż?
Przed posadzeniem róż przycinamy korzenie na długość 20-25 cm, a złamane i uszkodzone usuwamy. Następnie zanurzamy je na kilka godzin w wodzie.
Dołek dla róż powinien być tak głęboki, żeby po posadzeniu miejsce okulizacji (czyli to, w którym podkładka jest zrośnięta ze szlachetną odmianą) znalazło się 3-5 cm poniżej poziomu gleby. Posadzone zbyt płytko zimą mogą przemarznąć. Róże z własnym korzeniem (czyli nieszczepione) sadzimy płycej.
Dla krzewów z gołym korzeniem zróbmy kopczyk z kompostu lub obornika, na którym rozkładamy luźno korzenie. Po zasypaniu dołu ziemię należy udeptać tak, żeby powstało niewielkie zagłębienie, w którym będzie zbierać się woda, i obficie podlać.
Sadząc róże jesienią należy wokół pnia zrobić kopczyk o wysokości 20-30 cm, zabezpieczający korzenie i młode pędy przed mrozem. Nie przycinamy wtedy pędów.
Przeczytaj też:
- Najważniejsze błędy w uprawie róż - jeśli ich unikniesz, róże będą pięknie kwitły!
- Jak i kiedy rozmnożyć róże z łodygi? Rozmnażanie róż krok po kroku
Które róże wybrać do ogrodu? Poznaj:
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator
Odmiany róż szlachetnych różnią się sposobem kwitnienia i pokrojem
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Nadaje się do uprawy przy różnego rodzaju podporach ogrodowych np. bramkach, altanach, pergolach itp. Kwitnie bardzo długo i obficie od czerwca do lipca. Roślina zdrowa, odporna i niewymagająca w uprawie. To odmiana sprawdzona i odporna. Roślina w pełni mrozoodporna. Preferuje gleby piaszczysto-gliniaste, lekko kwaśne; stanowiska słoneczne lub półcieniste. Należy pamiętać by zapewnić jej odpowiednie miejsce w ogrodzie, posadzić w odpowiedniej odległości od innych roślin oraz przycinać. Dobrze jest podlewać ją obficie przynajmniej raz w tygodniu podczas upałów. Sprawdza się w pojemnikach, a także jako róża okrywowa. Pięknie wygląda przy różnych podporach ogrodowych.