Kiedy sadzić lilie wiosną? Jak głęboko sadzić lilie do gruntu? Gdzie najlepiej sadzić lilie?

2024-02-12 13:22

Powodzenie uprawy lilii w dużej mierze zależy od prawidłowego posadzenia cebulek i wybrania odpowiedniego stanowiska. Kiedy sadzić lilie i jak to robić prawidłowo? Jak głęboko sadzić lilie?

Spis treści

 1. Sadzenie lilii - jakie stanowisko i podłoże?
 2. Jak wybierać cebulki lilii do sadzenia?
 3. Kiedy sadzić lilie wiosną i jesienią?
 4. Jak głęboko sadzić cebule lilii?
 5. Jak się sadzi cebulki lilii?
Kwiaty i rośliny cebulowe w ogrodzie. Co sadzić jesienią?

Na świecie uprawianych jest kilkadziesiąt gatunków lilii o różnorodnych barwach i budowie. Z tego względu lilie podzielono na kilka grup, a wśród nich do najczęściej uprawianych należą:

 • mieszańce azjatyckie – liczna i najbardziej popularna grupa odmian ogrodowych o atrakcyjnych i zróżnicowanych barwach kwiatów, okres kwitnienia: od czerwca do sierpnia,
 • mieszańce trąbkowe – odmiany o charakterystycznych, dużych i pachnących kwiatach,
 • mieszańce orientalne – uważane za najbardziej efektowne i dekoracyjne; są wrażliwe na niskie temperatury.

Sadzenie lilii - jakie stanowisko i podłoże?

 • Stanowisko dla lilii

Lilie lubią miejsce słoneczne, ciepłe i osłonięte od silnego wiatru, ale bardzo dobrze czują się także na stanowiskach półcienistych, gdzie dociera do nich rozproszone światło.

 • Podłoże dla lilii

Lilie najlepiej będą rosły w żyznym i próchnicznym podłożu, o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5). Trzeba także pamiętać, że do uprawy lilii konieczna jest przepuszczalna gleba, ponieważ nie tolerują one nadmiaru wilgoci i zastoisk wody. Z tego względu, na glebach cięższych lub w miejscach gdzie może gromadzić się woda, warto posadzić cebulki lilii na podwyższeniu lub usypanych kopczykach, aby po ulewnych deszczach nadmiar wody był regularnie odprowadzany.

Sadzenie cebul lilii
Autor: GettyImages Aby lilie dobrze się przyjęły, warto starannie wybrać cebulki przed posadzeniem

Jak wybierać cebulki lilii do sadzenia?

Aby lilie po posadzeniu jak najlepiej się przyjęły, a później ładnie zakwitły, warto starannie wybrać cebulki przed posadzeniem. Trzeba zwrócić uwagę, by cebulki nie były uszkodzone, miękkie lub z oznakami chorób (ciemne plamy, zagłębienia itp.).

Zobacz lilie w galerii zdjęć.

Przed posadzeniem cebulek lilii trzeba oczyścić podłoże, czyli przede wszystkim usunąć chwasty i rozluźnić (spulchnić) podłoże. W przypadku bardzo luźnej, piaszczystej gleby, lepiej posadzić cebulki nieco głębiej.

Kiedy sadzić lilie wiosną i jesienią?

Gatunki, a nawet poszczególne odmiany lilii różnią się terminem kwitnienia, co z kolei determinuje termin sadzenia cebulek lilii do gruntu. Zazwyczaj stosuje się dwa terminy sadzenia cebul lilii: wiosenny i jesienny.

 • wiosenny (od połowy kwietnia do początku maja) jest polecany szczególnie w przypadku odmian późno kwitnących latem;
 • jesienny - najczęściej stosowany termin sadzenia cebul większości gatunków lilii - wczesna jesień (od września do drugiej dekady października).

Wyjątkiem jest lilia biała, którą zaleca się sadzić pod koniec lata – już na przełomie sierpnia i września.

Lilie posadzone jesienią warto okryć na zimę np. torfem, stroiszem lub dodatkowo (w czasie mrozów) słomą lub liśćmi.

Jak głęboko sadzić cebule lilii?

Bardzo ważna jest głębokość sadzenia cebul lilii i zazwyczaj powinna ona być równa 2-3-krotności jej wysokości (cebulkę lilii białej sadzimy płycej - na głębokość do 5 cm). Innym stosowanym sposobem określenia głębokości sadzenia cebulek lilii jest odniesienie się do ich obwodu - głębokość sadzenia powinna równać się obwodowi cebulki.

Jak się sadzi cebulki lilii?

Cebule lilii sadzimy do wcześniej wykopanego dołka (o głębokości 20-30 cm), an dno którego wsypujemy co najmniej kilkucentymetrową warstwę materiału drenującego (np. grubego żwiru). Następnie wypełniamy dołek odpowiednim podłożem (np. mieszanką piasku, ziemi ogrodowej i przerobionego kompostu w proporcjach 1:1:1) i dopiero sadzimy cebulki. Gdy sadzimy większą ilość cebulek, warto zachować rozsądną rozstawę miedzy nimi, np. 15-20 cm. Po posadzeniu zawsze podlewamy posadzone rośliny.

Lilie
Autor: GettyImages Głębokość sadzenia cebul lilii zależy od wielkości cebuli i powinna być równa 2-3-krotności jej wysokości

Zazwyczaj cebulki lilii pozostają w gruncie przez kilka lat i nie są wykopywane po przekwitnięciu kwiatów. Gdy po kilku sezonach rośliny zaczną coraz słabiej kwitnąć, należy przesadzić cebulki na nowe miejsce, albo całkowicie je wymienić na nowe.

Przeczytaj też:

Sadzenie cebul lilii
Autor: GettyImages Najlepszym terminem sadzenia cebul lilii, które zimują w gruncie, jest przełom września i października

Czy znasz dobrze kwiaty cięte? Sprawdź, czy rozpoznasz je na zdjęciach

Pytanie 1 z 15
Te kwiaty to:
Róże w wazonie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.