Kiedy sadzić lawendę, by pięknie rosła i kwitła? Poznaj sekrety sadzenia lawendy

2024-09-11 12:40

Lawenda to niezwykle popularna roślina o dekoracyjnych i pięknie pachnących kwiatach. Kiedy i jak sadzić lawendę, by dobrze rosła i obficie kwitła? Jaka ziemia będzie najlepsza dla lawendy? Gdzie posadzić lawendę w ogrodzie? Oto poradnik sadzenia lawendy.

Spis treści

  1. Gdzie posadzić lawendę w ogrodzie?
  2. Jak przygotować ziemię pod uprawę lawendy?
  3. Kiedy się sadzi lawendę do gruntu?
  4. Sadzenie lawendy krok po kroku
  5. Kiedy wysiewać lawendę wprost do gruntu?
  6. Jak pielęgnować posadzoną lawendę?

Lawenda zachwyca odurzająco pachnącymi fioletowobłękitnymi kwiatami. Jeśli chcemy cieszyć się urokiem lawendy, musimy wybrać dla niej odpowiednie miejsce w ogrodzie, a potem umiejętnie ją pielęgnować. Pamiętajmy, że do uprawy w naszej strefie klimatycznej należy wybierać mrozoodporne odmiany lawendy.

Gdzie posadzić lawendę w ogrodzie?

Do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia lawenda wymaga ciepłego, słonecznego miejsca w ogrodzie i przepuszczalnego podłoża, najlepiej z dużą zawartością wapnia. Znakomitym miejsce do uprawy lawendy będą m.in. skalniaki. 

Ponieważ lawenda potrzebuje dobrej cyrkulacji powietrza wokół roślin, dlatego lepiej nie sadzić jej w zagłębieniach – lepsze dla lawendy będą skarpy albo podwyższone rabaty.

Stanowisko dla lawendy powinno mieć wystawę południową lub zachodnią, choć lawenda dobrze poradzi sobie również w nieocienionych miejscach wystawionych na wschód.

Jak przygotować ziemię pod uprawę lawendy?

Lawenda wymaga gleby dobrze zdrenowanej i przepuszczalnej, najlepiej o dużej zawartości wapnia (gleba zasadowa o pH 6,5–7,5).

  • Jeśli w ogrodzie mamy ziemię zbyt kwaśną, wtedy zanim posadzimy rośliny, konieczne będzie jej zwapnowanie (kredą lub dolomitem). 
  • Jeśli ziemia jest słabo przepuszczalna, to sadząc lawendę, na dnie dołków trzeba usypać drenaż z drobnych kamieni, keramzytu bądź fragmentów potłuczonych doniczek ceramicznych.

Lawenda nie lubi gleb gliniastych - źle na nich rośnie. Dlatego zanim posadzimy w takim podłożu krzaczki lawendy, należy ziemię rozluźnić, na przykład przekopując ją z piaskiem i dobrze rozłożonym kompostem.

Lawenda nie znosi też gleb podmokłych, nie sadźmy jej więc w miejscach, gdzie jest mokro.

Sadzenie lawendy
Autor: GettyImages Sadzenie lawendy w ogrodzie

Kiedy się sadzi lawendę do gruntu?

Lawendę najlepiej sadzić w dwóch terminach - oba zapewniają dobre przyjęcie się roślin:

  • wiosną - już od początku kwietnia,
  • jesienią - we wrześniu lub na początku października.

Sadzenie lawendy krok po kroku

Gdy już wybierzemy dla lawendy miejsce w ogrodzie i odpowiednio je przygotujemy (zgodnie z wymaganiami rośliny), zabieramy się do jej sadzenia.

  • Krzaczki lawendy wyjmujemy z doniczek, w których rosły, i umieszczamy w misce z wodą, aby korzenie dobrze nią nasiąkły.
  • Wykopujemy pod każdą roślinę dołek o głębokości około 45 cm i szerokości około 30 cm.
  • Odstępy miedzy dołkami powinny wynosić 40-50 cm.
  • Na dno każdego dołka wsypujemy 5-10-centymetrową warstwę drenażu.
  • Wyjmujemy rośliny z miski, rozluźniamy bryłę korzeniową, usuwamy suche i uszkodzone liście.
  • Na warstwę drenażu wsypujemy ziemię, układamy na niej roślinę i zasypujemy pozostałą, wolną przestrzeń podłożem, delikatnie dociskając do bryły korzeniowej.
  • Rośliny sadzimy na takiej samej głębokości, na jakiej rosły w doniczce.
  • Wokół posadzonej rośliny robimy niezbyt głęboką nieckę, aby po podlaniu woda nie rozlewała się na boki, ale wsiąkała w najbliższym sąsiedztwie korzeni.
  • Po posadzeniu rośliny podlewamy.

Przeczytaj też:

Kiedy wysiewać lawendę wprost do gruntu?

Lawendę można wysiewać wprost do gruntu, oczywiście wcześniej przygotować odpowiednie miejsce. Najlepiej wysiewać lawendę jesienią, bowiem zimą nasiona przejdą w glebie proces stratyfikacji. Możemy też siać lawendę wiosną, ale wtedy warto nasiona przez miesiąc przechowywać w lodówce. Po wysiewie grządkę dobrze jest na początku okryć, np. agrowłókniną.

Jak pielęgnować posadzoną lawendę?

  • Rabaty z lawendą trzeba systematycznie odchwaszczać - lawenda źle znosi konkurencję chwastów.
  • Lawendę w okresie suszy należy regularnie podlewać (jest to szczególnie ważne w przypadku nowo posadzonych roślin). Zadbajmy o to, by podlewając nie zraszać liści i kwiatów - wodę lejemy bezpośrednio do ziemi.
  • Co roku wiosną dobrze jest rozłożyć wokół roślin kilkucentymetrową warstwę kompostu.
  • Aby zimą lawenda nie przemarzła, warto jesienią dół roślin warto obłożyć słomą lub suchymi liśćmi, ewentualnie usypać kopczyk z ziemi, a części nadziemne okryć stroiszem (ale dopiero po pierwszych przymrozkach, gdy ziemia zmarznie).

Przeczytaj też:

5 roślin fioletowych do ogrodu

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.