Kiedy jest najlepszy czas na przycinanie floksów jesienią? Sprawdź!

2024-09-20 8:16

Floksy wiechowate, znane też jako płomyki wiechowate, to byliny o dekoracyjnych kwiatach, które od dawna goszczą w naszych ogrodach. Aby dobrze rosły i obficie kwitły, trzeba je przyciąć. Kiedy najlepiej przycinać floksy? Dlaczego warto robić to jesienią? Poznaj ważne powody jesiennego przycinania floksów i dowiedz się, jak to robić.

Spis treści

  1. Kiedy przycinać floksy jesienią?
  2. Dlaczego warto przycinać floksy wiechowate jesienią?
  3. Jak przycinać floksy wiechowate jesienią?
  4. Co zrobić z przyciętymi pędami floksów?

Kiedyś floksy wiechowate spotkać można było w każdym ogrodzie. Także i dziś są jednymi z najpopularniejszych kwitnących bylin sadzonych w ogrodach, szczególnie tych urządzonych w stylu wiejskim. Są cenione za walory dekoracyjne oraz łatwość uprawy. Ładnie prezentują się posadzone w grupach na rabatach, skarpach czy brzegach oczek wodnych.

Aby floksy wiechowate zachwycały obfitym kwitnieniem, muszą być odpowiednio pielęgnowane. Jednym z ważnych zabiegów, który przyczyni się do dobrego wzrostu floksów i wydania mnóstwa kwiatów w kolejnym sezonie, jest jesienne cięcie tych roślin.

Kiedy przycinać floksy jesienią?

Do jesiennego przycinania floksów wiechowatych przystępujemy, gdy zakończy się już ich kwitnienie, co ma miejsce na przełomie lata i jesieni. Część nadziemna wtedy powoli zamiera, a przekwitłe kwiaty i usychające pędy floksów nie wyglądają już atrakcyjnie i najlepiej je ściąć. Nie czekajmy z tym zabiegiem do wiosny, lepiej wykonać go jesienią. To on decyduje o wyglądzie roślin w przyszłym sezonie, dzięki niemu floksy wiechowate będą zdrowo i bujnie rosły oraz obficie kwitły.

Co ważne, przycinanie floksów jesienią nie wpływa negatywnie na ich zimowanie i kwitnienie w kolejnym roku.

Dlaczego warto przycinać floksy wiechowate jesienią?

Jest kilka przyczyn jesiennego przycinania floksów wiechowatych:

  • Floksy wiechowate warto przycinać jesienią, ponieważ w tym okresie nie są już one dekoracyjne i nie będą także zdobić naszych ogrodowych rabat zimą. Ścinając floksy stworzymy miejsce na ekspozycję innych roślin, które pełnię swojej krasy ukazują właśnie jesienią.
  • Ważnym powodem jesiennego cięcia jest to, że floksy wiechowate łatwo są porażane przez choroby grzybowe, które najłatwiej rozprzestrzeniają się w okresach deszczowych i chłodnych (a takim jest okres jesienny). Pozostawione w ogrodzie zamierające części nadziemne floksów mogą stać się siedliskiem tych chorób. Jeśli pędy zetniemy, usuniemy wraz z nimi z rabaty zarodniki grzybów, które mogłyby zainfekować wiosną młode rośliny.
  • Za tym, by przycinać nadziemne części floksów wiechowatych jesienią przemawia również to, że rośliny te wcześnie rozpoczynają wegetację - już w marcu pojawiają się przy ziemi młode pączki. Ścinając właśnie wtedy uschnięte zeszłoroczne pędy możemy niechcący uszkodzić młode rośliny.

Jak przycinać floksy wiechowate jesienią?

Wszystkie pędy floksów wiechowatych przycinamy nisko przy ziemi, pozostawiając 2-4 cm zdrewniałych pędów. Wiosną nowe, młode pędy wyrosną pomiędzy tymi ściętymi pędami. Przycięte floksy nie wymagają okrycia na zimę.

Co zrobić z przyciętymi pędami floksów?

Ścięte suche pędy floksów to dobry materiał na kompost i najlepiej właśnie tam je wrzucić. Ponieważ jednak są półzdrewniałe i nie rozkładają się tak łatwo, lepiej przed wrzuceniem ich do kompostownika pociąć sekatorem na drobniejsze fragmenty.

Przeczytaj też:

#MuratorOgroduje: Hortensja bukietowa
Murator Google News
Autor:

Jak dobrze znasz jesienne kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Przez wielu uważane są za najpopularniejsze rośliny kwitnące jesienią
Chryzantemy
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają