Przycinanie róż przed zimą – czy ciąć róże przed zimą?

2019-10-08 11:32
ciecie-roz
Autor: photos.com Róż nie należy ciąć przed zimą

Aby róże były ozdobą ogrodu, należy je odpowiednio pielęgnować przez cały sezon. Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych jest cięcie róż. Czy przycinanie róż przed zimą jest konieczne? Czy ciąć róże przed zimą?

Przycinanie róż to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie tych ozdobnych krzewów. Dzięki cięciu róże są zdrowsze, odmłodzone, dobrze się rozwijają, lepiej krzewią i obficiej kwitną, a pokrój krzewu jest odpowiedni.

Przycinanie róż przed zimą - czy trzeba to robić?

Wielu początkujących ogrodników zastanawia się czy ciąć róże przed zimą. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – NIE. Róż nie powinniśmy przycinać na koniec sezonu, tylko na jego początku! Rany po przyciętych pędach mogą nie zdążyć się zagoić przed zimą. Poza tym takie pędy są znacznie bardziej narażone na przemarzanie w zimie i na przedwiośniu. Róże możemy przyciąć w szczególnych wypadkach, np. jeśli ich pędy są porażone przez chorobę lub duże rozmiary utrudniają nam zabezpieczenie ich przed mrozem. Jeśli zdecydujemy się na cięcie warto zastosować maść ogrodniczą i nałożyć ją na miejsce cięcia.

Najgroźniejsze choroby i szkodniki róż. Na co chorują róże i jak je leczyć? >>>

Cięcie róż
Autor: GettyImages Przed zimą róże możemy przyciąć w przypadku, gdy ich duże rozmiary utrudniają zabezpieczenie krzewów przed mrozem

Kiedy zatem przycinać róże?

Z przycinaniem róż (wielkokwiatowych i rabatowych) najlepiej poczekać aż do wiosny następnego sezonu. Wtedy będziemy mogli ocenić, które pędy uległy przemarznięciu i wyciąć je w pierwszej kolejności. Wycinamy także wszystkie pędy z objawami chorób oraz te które nadmiernie zagęszczają krzew lub wyrastają w nieodpowiednim miejscu – np. odrosty od podkładki róży szczepionej na pniu. Róże parkowe i pnące przycinamy dopiero po kwitnieniu.

Przeczytaj: Wiosenne cięcie róż – kiedy i jak prawidłowo przycinać róże wiosną >>>

Zobacz galerię: Przepiękne róże!

Jak prawidłowo przycinać róże. Cięcie róż: poradnik
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE