Kalendarz ogrodnika kwiecień 2023 - lista prac, które w kwietniu trzeba zrobić w ogrodzie
Kalendarz ogrodnika na kwiecień przedstawia najważniejsze prace, które w tym miesiącu trzeba zrobić w ogrodzie. Przeczytaj, jak zadbać o ogród w kwietniu.
Kalendarz ogrodnika - kwiecień 2023
„Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata” - głosi ludowe przysłowie. Chociaż pogoda w tym okresie jest zmienna, a w niektóre dni może nie sprzyjać pracy na zewnątrz, część z zabiegów trzeba wykonać do końca miesiąca. W kwietniu m.in. budujemy nawierzchnie ogrodowe, sadzimy nowe rośliny, zakładamy trawniki, urządzamy skalniaki, aranżujemy rabaty i wysiewamy nasiona warzyw oraz kwiatów. Wciąż jednak trzeba uważać na gatunki ciepłolubne, które albo sieje się pod koniec miesiąca, albo sadzi dopiero po "bezpiecznej" Zimnej Zośce (15 maja). Kwiecień niestety wciąż może przynieść nieprzyjazną pogodę – trzeba to uwzględnić planując zabiegi pielęgnacyjne. Jakie najważniejsze prace należy wykonać w ogrodzie w kwietniu? Oto krótki kalendarz ogrodnika na kwiecień.
W kwietniu zakładamy rabaty i kwietniki
W kwietniu – w drugiej połowie miesiąca – można siać większość roślin, które nie wymagają pikowania. Z popularnych gatunków bezpośrednio do gruntu sieje się m.in. aksamitkę, chaber, dziwaczek, nagietek, godecję, złocień, dimorfotekę, groszek pachnący, wilec, kosmos podwójnie pierzasty oraz cynię. Wiele bylin można w kwietniu przesadzać (i przy okazji rozmnażać przez podział).
Z roślin cebulowych i bulwiastych w gruncie sadzi się mieczyki (warto od razu zapewnić im podpory), lilie, galtonie, liatry, krokosmie i tygrysówki. Rośliny cebulowe zaleca się przed sadzeniem zaprawić (np. stosując kaptan zawiesinowy). Można je umieszczać w ażurowych koszyczkach - to zwiększy szansę, że nie zostaną uszkodzone przez kreta, turkucia podjadka lub inne szkodniki. Przy aranżowaniu rabat należy trzymać się zasady mówiącej, że niskie rośliny umieszcza się z przodu rabaty, wysokie z tyłu (lub wewnątrz – w przypadku rabaty okrągłej).
>>Przeczytaj też:
Prace w warzywniku w kwietniu
Warzywnik w okresie wiosennym wymaga gruntownego „remontu”. Przede wszystkim teren należy dokładnie oczyścić, przekopać i wyrównać. Na tym etapie warto z podłożem wymieszać nawozy organiczne (np. przefermentowany obornik, kompost). Grządki można zakładać tradycyjnie (polecam zagony – są efektywniejsze od uprawy rzędowej) lub na rabacie podwyższonej. W drugim przypadku uprawa jest sprawniejsza – i w szczególności poleca się ją praktykować na glebach słabszych oraz na terenie z wysokim poziomem wód gruntowych.
Dwa najważniejsze aspekty funkcjonowania warzywnika to: zmianowanie i uprawa przedplonu, plonu głównego i poplonu. Warto gatunki rozlokowywać w taki sposób, aby w danym roku i w przeciągu przynajmniej dwóch kolejnych lat na danym zagonie nie uprawiało się warzyw należących do tej samej rodziny (np. kapusta i brokuł) oraz grupy (np. warzyw korzeniowych – marchew i wężymord). Każdego roku warto przeznaczyć część obszaru (np. 1/4) na poprawienie parametrów gleby i zniwelowanie zjawiska „zmęczenia”. Wtedy uprawia się rośliny na nawóz zielony oraz gatunki fitosanitarne. Z popularnych warzyw w pierwszej połowie miesiąca zaleca się wysiewać cebulę, groch, bób, pasternak, pietruszkę korzeniową, w drugiej – buraka ćwikłowego, skorzonerę i por. Przez cały kwiecień można siać w rozsadniku brokuł, kalarepę i sałatę a w bezpośrednio w gruncie koper, marchew, pietruszkę naciową, rzodkiewkę, rzodkiew i szpinak.
>>Przeczytaj też:
Wiosenna regeneracja trawnika
Kwiecień to dobry miesiąc zarówno na zakładanie nowego trawnika (z siewu lub rolki) jak i odnowę istniejącego. Prace powinno się wykonywać każdego roku – niezależnie od przebiegu zimy. W pierwszej kolejności trawnik należy wygrabić z liści i innych odpadków. Następnie wykonuje się aerację i wertykulację. Pierwszy z nich polega na głębokim i gęstym nakłuwaniu trawnika. W ten sposób napowietrza się trawę, pozwalając „pierwiastkowi życia” na dotarcie do korzeni. Następnie trawnik traktuje się wertykulatorem, nacinając darń. To sposób na usunięcie zalegającej warstwy filcu. Oba zabiegi pozwalają ograniczyć choroby grzybowe, stymulują lepszy wzrost trawy a w pewnym stopniu pomagają usunąć mech z trawnika. Zdarza się, że trawnik jest zniszczony przez kreta lub innego szkodnika. Dane miejsce trzeba wyrównać (oczywiście wcześniej wypłaszając niemiłego gościa) i dosiać trawę (podobnie jak w innych pustych obszarach). Od kwietnia trawę można już spokojnie kosić. W tym okresie rozpoczyna się także dokarmianie.
Sadzenie drzew i krzewów w kwietniu
W kwietniu można sadzić drzewa i krzewy z odkrytym (gołym) korzeniem. Przed wykonaniem zabiegu korzenie warto umieścić w wodzie na kilka godzin. Wykopane dołki powinny być na tyle duże, aby korzenie nie wyginały się z braku przestrzeni. W skrajnych przypadkach lepiej je przyciąć niż „zawijać”. Rośliny po posadzeniu należy dokładnie podlać (zabieg trzeba kontynuować przez pierwsze tygodnie uprawy). Wiele gatunków (zwłaszcza o jadalnych owocach) powinno się po posadzeniu przyciąć. Z gatunków posadzonych wcześniej (w poprzednich latach) przycina się te, które już zakończyły kwitnienie (np. forsycja, krzewuszka).
Ochrona roślin w kwietniu
Start sezonu wegetacyjnego u roślin to jednocześnie sygnał do rozpoczęcia walki z chorobami i szkodnikami. Dlatego od kwietnia powinno się wykonywać wzmożone działania związane z ochroną przed chorobami i szkodnikami. Warto stosować rozwiązania przyjazne środowisku, a po chemię sięgać tylko w ostateczności. Przydatne będą dostępne w sklepach ekologiczne preparaty, gnojówki z roślin i środki oparte na bazie szarego mydła lub oleju rzepakowego. Chwasty można pielić ręcznie, a w trudno dostępnych miejscach (np. między kostką) usuwać używając sodę oczyszczoną.
Autor: www.thinkstockphotos.com
W kwietniu sadzimy byliny na rabatach i skalniakach