Jesienne nawożenie winorośli – jak i czym nawozić winogrona jesienią?

2024-09-30 18:02

Jesienne nawożenie winorośli jest nietypowe, gdyż przede wszystkim ma przygotować rośliny do nadejścia zimy. Dlatego w tym wypadku nie stosuje się nawozów azotowych, które pobudzając ciągły wzrost, zwiększają ryzyko uszkodzeń mrozowych. Jak i czym dokarmiać winorośl, aby pomóc, a nie zaszkodzić?

Spis treści

  1. Do kiedy nawozić winorośl?
  2. Czym nawozić winorośl jesienią?
  3. Jesienne wapnowanie upraw winorośli – jak i czym to robić?
  4. Domowe sposoby na nawożenie jesienne winorośli
  5. Jak stosować jesienią nawozy pod winorośl?

Do kiedy nawozić winorośl?

Winorośl zaleca się zasilać nawozami kilkukrotnie w ciągu sezonu, z czego ostatni zabieg nawożenia winorośli wykonuje się po zakończeniu zbiorów, jesienią. Optymalnie jest to druga dekada września do początku października. Później (nawet w listopadzie) można wykonywać typowe jesienne nawożenie, czyli wapnowanie. Jest poprzedzone badaniem odczynu gleby. Prawidłowe pH dla winorośli wynosi 6,5-7,0 (odczyn zbliżony do obojętnego). Nawozy wapniowe stosuje się, jeśli pH jest zbyt niskie (kwaśne do lekko kwaśnego).

Czym nawozić winorośl jesienią?

Jesienią w uprawie przydomowej można zastosować niewielkie dawki nawozów określanych jako „jesienne”. Wybiera się nawozy, które nie zawierają azotu, natomiast są bogate w potas, następnie fosfor i mikroelementy. Rośliny korzystają z nich w pewnym stopniu jesienią, a następnie od wiosny. Potas aplikowany jesienią zwiększa odporność na różne niekorzystne czynniki zewnętrzne, w tym niskie temperatury. Niektóre mikroelementy, np. cynk i miedź pełnią podobną funkcję. Natomiast wiosną potas poprawia m.in. krzewienie pnączy.

Jesienią stosuje się nawożenie fosforem, np. w postaci superfosforatu potrójnego. Ponadto polecanym nawozem jest obornik granulowany, który poza dostarczaniem składników pokarmowym poprawia właściwości podłoża. Jednakże równie dobrze można zastosować go już wiosną.

Jesienne wapnowanie upraw winorośli – jak i czym to robić?

Do wapnowania gleby zaleca się stosować nawozy węglanowe (np. kredę). Jest mniej reakcyjne od wapna tlenkowego, które wykorzystuje się przed założeniem upraw (i zwykle w uprawach profesjonalnych). Dawki nawozowe dostosowuje się w zależności od stężenia CaCo3 w danym nawozie, a także średniej wartości pH mierzonej w kilku lub kilkunastu miejscach (w zależności od powierzchni uprawy winorośli) na polu. W przypadku niewielkich odstępstw od optimum pH, mieszczących się w granicach tolerancji, można zastosować wolno i długotrwale działający dolomit.

Trzeba pamiętać, że pomiędzy stosowaniem nawozów wapniowych a jakichkolwiek innych (np. jesiennych) powinno upłynąć przynajmniej kilka tygodni. Nie wykonuje się wapnowania po nawożeniu obornikiem. W tym przypadku trzeba poczekać do następnego roku.

Domowe sposoby na nawożenie jesienne winorośli

Pożytecznym zabiegiem 2w1, łączącym nawożenie i ściółkowanie jest stosowanie jako ściółki częściowo przerobionego kompostu (np. 4-5-miesięcznego). Wysypuje się go po wystąpieniu pierwszych przymrozków, w przeciwnym wypadku może zostać zasiedlony przez szkodniki szukające zimowych kryjówek (np. gryzonie). Przez zimę chroni korzenie winorośli przed mrozem, a przez cały rok przed wysuszeniem. Jednocześnie stopniowo rozkłada się uwalniając składniki pokarmowe. Działa na tyle łagodnie, że nie ma ryzyka przenawożenia przy stosowaniu tradycyjnych nawozów mineralnych.

Sprawdzone, domowe metody nawożenia to… podlewanie gnojówkami z chwastów. W ten sposób w lekkim stopniu dostarcza się składników pokarmowych, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych odglebowych i szkodników glebowych. W okresie wczesnojesiennym szczególnie wartościowa jest gnojówka ze skrzypu. Dlaczego? To bogate źródła krzemionki, która wzmacnia ściany komórkowe. Dzięki temu rośliny są mniej podatne na różnorodne zagrożenia: od uszkodzeń mechanicznych po wnikanie patogenów i uszkodzenia mrozowe.

Jak stosować jesienią nawozy pod winorośl?

Nawozy zaleca się lekko przykryć ziemią, wtedy działanie jest szybsze. Oczywiście prace wykonuje się w taki sposób, aby nie uszkodzić korzeni winorośli.

Nawozy sypkie i pyliste aplikuje się przy bezdeszczowej pogodzie. Rośliny nie mogą być mokre, w przeciwnym wypadku zachodzi ryzyko, że nawóz będzie przyklejał się do liści lub pędów, co grozi poparzeniem. Nawóz należy równomiernie rozprowadzić w obrębie rośliny, bez tworzenia nadmiernych „skupisk” w jednym miejscu.

Nawożenie jesienne winorośli czy innych roślin owocowych nie uchodzi za oczywiste i powszechne, jednakże może pomóc w ochronie przedzimowej. Jednocześnie dzięki niemu rośliny pobierają składniki pokarmowe już od wczesnej wiosny, co może przełożyć się na ilość i jakość plonu.

Przeczytaj też:

#MuratorOgroduje: Jak prawidłowo zaimpregnować drewno?
Materiał sponsorowany
Murator Google News
Autor:

Krzewy i drzewa owocowe. Czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 9
Z tej rośliny zerwiesz...
winorośl
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają