Jakie kwiaty wysiewa się w styczniu? Piątka szklarniowa

2019-01-24 10:12

W styczniu wysiewa się do pojemników nasiona tych kwiatów, których okres wegetacji jest najdłuższy. Poznajcie tzw. piątkę szklarniową, czyli te kwiaty, których nasiona wysiewa się w domu lub w szklarni nawet w styczniu.

Aby cieszyć się kwitnącymi w ogrodzie już na początku sezonu roślinami jednorocznymi, należy je odpowiednio wcześnie wysiać w domu bądź w szklarni.

Do roślin, które wysiewa się najwcześniej, bo nawet już w styczniu, należy tzw. piątka szklarniowa, czyli:

Szałwie do ogrodu - gatunki i odmiany, wymagania, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie >>>

U tych roślin kwiaty pojawiają się nawet po czterech miesiącach od wysiewu nasion. Dzięki temu, że ich nasiona wysiejemy w styczniu, będziemy mogli podziwiać ich kwiaty tuz po posadzeniu samodzielnie przygotowanej rozsady do gruntu (zwykle sadzimy po tzw. zimnych ogrodnikach, czyli po 15. maja).Jeśli nie zdążymy wysiać nasion piątki szklarniowej w styczniu, możemy z powodzeniem zrobić to w lutym, a nawet w marcu – wtedy odpowiednio później rośliny zakwitną.Pamiętajmy, że przy styczniowym wysiewie konieczne jest doświetlanie pojawiających się siewek, ponieważ dzień jest jeszcze zbyt krótki. Jeżeli zatem nie mamy możliwości doświetlania pojawiających się wschodów za pomocą specjalnych lamp, poczekajmy z wysiewem do lutego.

Jakie kwiaty wysiewa się w styczniu

Begonia stale kwitnąca to roślina jednoroczna dorastająca do 10–20 cm wysokości. Ma grube, mięsiste, rozgałęzione, zielone lub czerwonopurpurowe łodygi oraz jajowate lub owalne, mięsiste, błyszczące liście, które mogą być zielone lub czerwonopurpurowe w różnych odcieniach. Kwiaty begonii, w zależności od odmiany, mają kolor biały, różowy lub czerwony w różnych odcieniach. Begonia stale kwitnąca kwitnie od czerwca do października. Znakomicie nadaje się na rabaty ogrodowe, obwódki, a także do obsadzania mis i pojemników ustawianych na balkonach i tarasach.

>>Przeczytaj też: Kiedy i jak siać begonie. Przygotowanie rozsady begonii stale kwitnącej

Żeniszek meksykański u nas uprawiany jest jako roślina jednoroczna. W zależności od odmiany może mieć od 10 do 60 cm wysokości. Ma pokrój kulisty lub spłaszczony, rzadziej luźny oraz silnie rozgałęzione i owłosione pędy. Liście żeniszka są sercowo-jajowate, lekko karbowane, także owłosione. Żeniszek kwitnie obficie całe lato, aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Kwiaty mają niebieską barwę w różnych odcieniach, bywają także brudnoróżowe lub białe. Żeniszek doskonale nadaje się na rabaty, obwódki oraz do sadzenia w pojemnikach na balkony i tarasy.

Lobelia przylądkowa jest rośliną jednoroczną dorastającą do 10–25 cm wysokości. Ma cienkie, gładkie i silnie rozgałęzione pędy oraz małe, lancetowate, gładkie, lekko błyszczące liście. Lobelia kwitnie obficie od początku czerwca do późnej jesieni. Drobne kwiaty, w zależności od odmiany mają barwę białą, różową (nawet purpurową) lub niebieską w różnych odcieniach. Lobelia w ogrodach najczęściej sadzona jest jako roślina obwódkowa oraz w grupach z innymi roślinami jednorocznymi. Jest również jedną z najpopularniejszych roślin sadzonych w pojemnikach, donicach, misach oraz skrzynkach balkonowych.

Petunia ogrodowa to roślina jednoroczna o pokładających się, wznoszących lub zwisających pędach. Cała roślina jest lepko owłosiona i wydziela charakterystyczny zapach. Liście petunii są podłużnie lub owalnie jajowate. Liczne odmiany różnią się wysokością i pokrojem – obok niskich i zwartych dostępne są formy o bardzo długich, zwisających lub płożących pędach. Petunia ogrodowa kwitnie od czerwca do jesieni. Kwiaty mają kształt kielicha i mogą być białe, różowe, czerwone, niebieskie i fioletowe lub dwubarwne. Petunie nadają się na rabaty oraz do sadzenia w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

Szałwia błyszcząca jest rośliną jednoroczną, dorastająca do 25–50 cm wysokości. Czterokanciaste łodygi są początkowo miękkie i soczyste, z czasem lekko drewniejące, rozgałęziają się silnie w dolnej części. Liście są jajowate, osadzone na ogonkach do 10 cm długości. Szałwia błyszcząca kwitnie od czerwca do września. Kwiaty są intensywnie czerwone, wargowe, otoczone barwnym, do połowy zrośniętym kielichem; zebrane na szczytach pędów w grona do 10 cm długości. Szałwię błyszczącą najczęściej sadzi się na rabatach oraz w skrzynkach balkonowych i misach.

Trawy ozdobne w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE