Co siać w styczniu 2024 - jakie kwiaty siejemy w styczniu? Oto piątka szklarniowa!

2024-01-05 11:24

W styczniu wysiewa się do pojemników nasiona kwiatów, których okres wegetacji jest najdłuższy. Poznaj piątkę szklarniową, czyli kwiaty, których nasiona wysiewa się w domu lub w szklarni już w styczniu!

Spis treści

  1. Jakie kwiaty wysiewa się w styczniu?
  2. Jak wysiewać nasiona piątki szklarniowej? Przygotowanie rozsady
  3. Begonię stale kwitnącą wysiewa się w styczniu
  4. Żeniszek meksykański wysiewa się w styczniu
  5. Lobelię przylądkową wysiewa się w styczniu
  6. Petunię ogrodową wysiewa się w styczniu
  7. Szałwię błyszczącą wysiewa się w styczniu

Aby cieszyć się kwitnącymi w ogrodzie już na początku sezonu roślinami jednorocznymi, należy je odpowiednio wcześnie wysiać w domu bądź w szklarni.

Jakie kwiaty wysiewa się w styczniu?

Do roślin, które wysiewa się najwcześniej, bo nawet już w styczniu, należy tzw. piątka szklarniowa, czyli:

U tych roślin kwiaty pojawiają się nawet po czterech miesiącach od wysiewu nasion. Dzięki temu, że ich nasiona wysiejemy w styczniu, będziemy mogli podziwiać ich kwiaty tuż po posadzeniu samodzielnie przygotowanej rozsady do gruntu - zwykle sadzimy ją po tzw. zimnych ogrodnikach, czyli po 15. maja.

Jeśli nie zdążymy wysiać nasion piątki szklarniowej w styczniu, możemy z powodzeniem zrobić to w lutym, a nawet w marcu – wtedy odpowiednio później rośliny zakwitną.

Pamiętajmy, że przy styczniowym wysiewie konieczne jest doświetlanie pojawiających się siewek, ponieważ dzień jest jeszcze zbyt krótki. Jeżeli zatem nie mamy możliwości doświetlania pojawiających się wschodów za pomocą specjalnych lamp, poczekajmy z wysiewem do lutego.

Jak wysiewać nasiona piątki szklarniowej? Przygotowanie rozsady

Do wysiewu potrzebować będziemy:

  • nasiona kwiatów (przed wysiewem sprawdźmy termin przydatności podany na opakowaniu, a jeśli już upłynął warto sprawdzić zdolność kiełkowania nasion)
  • plastikowe pojemniki, kuwety lub skrzyneczki
  • podłoże (może to być specjalne podłoże do wysiewu nasion albo ziemia uniwersalna)
  • zraszacz,
  • plastikową folię lub pokrywę.

Przygotowanie rozsady "piątki szklarniowej" krok po kroku:

  1. Podłożem wypełniamy przygotowane pojemniki. Powierzchnię podłoża starannie wyrównujemy i lekko ubijamy.
  2. Nasiona rozrzucamy równomiernie na całej powierzchni podłoża.
  3. Wysiane nasiona żeniszka i szałwii przysypujemy cienką warstwą podłoża (grubości równej dwu-trzykrotnej średnicy nasion), natomiast bardzo drobnych nasion begonii, petunii i lobelii nie przysypujemy ziemią, tylko lekko je wgniatamy.
  4. Po wysianiu podłoże delikatnie zraszamy wodą.
  5. Pojemniki z wysianymi nasionami przykrywamy folią lub przezroczystą pokrywą (np. z plexi) i ustawiamy w miejscu ciepłym (optymalnie 18-20°C) i dobrze oświetlonym (może to być np. parapet okienny).
  6. Warto oznaczyć poszczególne pojemniki nazwami wysianych gatunków kwiatów (można np. doczepić puste opakowanie po nasionach).
  7. Gdy pojawią się wschody (widoczne nad powierzchnia podłoża), zdejmujemy przykrycie i utrzymujemy stałą wilgotność podłoża (najlepiej przez zraszanie), nie dopuszczając do wyschnięcia ziemi.
  8. Jeśli siewki rosną gęsto – trzeba je przepikować (czyli rozsadzić). Robimy to, gdy siewki mają po kilka listków.

Około dwa tygodnie przed wysadzeniem roślin do gruntu, należy je zahartować. Hartowanie polega na wietrzeniu w ciągu dnia lub wystawieniu na kilka godzin na zewnątrz (przy umiarkowanie ciepłej pogodzie).

Begonię stale kwitnącą wysiewa się w styczniu

Begonia stale kwitnąca to roślina jednoroczna dorastająca do 10–20 cm wysokości. Ma grube, mięsiste, rozgałęzione, zielone lub czerwonopurpurowe łodygi oraz jajowate lub owalne, mięsiste, błyszczące liście, które mogą być zielone lub czerwonopurpurowe w różnych odcieniach. Kwiaty begonii, w zależności od odmiany, mają kolor biały, różowy lub czerwony w różnych odcieniach. Begonia stale kwitnąca kwitnie od czerwca do października. Znakomicie nadaje się na rabaty ogrodowe, obwódki, a także do obsadzania mis i pojemników ustawianych na balkonach i tarasach.

Poznaj też inne gatunki begonii.

Żeniszek meksykański wysiewa się w styczniu

Żeniszek meksykański u nas uprawiany jest jako roślina jednoroczna. W zależności od odmiany może mieć od 10 do 60 cm wysokości. Ma pokrój kulisty lub spłaszczony, rzadziej luźny oraz silnie rozgałęzione i owłosione pędy. Liście żeniszka są sercowo-jajowate, lekko karbowane, także owłosione. Żeniszek kwitnie obficie całe lato, aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Kwiaty mają niebieską barwę w różnych odcieniach, bywają także brudnoróżowe lub białe. Żeniszek doskonale nadaje się na rabaty, obwódki oraz do sadzenia w pojemnikach na balkony i tarasy.

Lobelię przylądkową wysiewa się w styczniu

Lobelia przylądkowa jest rośliną jednoroczną dorastającą do 10–25 cm wysokości. Ma cienkie, gładkie i silnie rozgałęzione pędy oraz małe, lancetowate, gładkie, lekko błyszczące liście. Lobelia kwitnie obficie od początku czerwca do późnej jesieni. Drobne kwiaty, w zależności od odmiany mają barwę białą, różową (nawet purpurową) lub niebieską w różnych odcieniach. Lobelia w ogrodach najczęściej sadzona jest jako roślina obwódkowa oraz w grupach z innymi roślinami jednorocznymi. Jest również jedną z najpopularniejszych roślin sadzonych w pojemnikach, donicach, misach oraz skrzynkach balkonowych

Petunię ogrodową wysiewa się w styczniu

Petunia ogrodowa to roślina jednoroczna o pokładających się, wznoszących lub zwisających pędach. Cała roślina jest lepko owłosiona i wydziela charakterystyczny zapach. Liście petunii są podłużnie lub owalnie jajowate. Liczne odmiany różnią się wysokością i pokrojem – obok niskich i zwartych dostępne są formy o bardzo długich, zwisających lub płożących pędach. Petunia ogrodowa kwitnie od czerwca do jesieni. Kwiaty mają kształt kielicha i mogą być białe, różowe, czerwone, niebieskie i fioletowe lub dwubarwne. Petunie nadają się na rabaty oraz do sadzenia w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

Szałwię błyszczącą wysiewa się w styczniu

Szałwia błyszcząca jest rośliną jednoroczną, dorastająca do 25–50 cm wysokości. Czterokanciaste łodygi są początkowo miękkie i soczyste, z czasem lekko drewniejące, rozgałęziają się silnie w dolnej części. Liście są jajowate, osadzone na ogonkach do 10 cm długości. Szałwia błyszcząca kwitnie od czerwca do września. Kwiaty są intensywnie czerwone, wargowe, otoczone barwnym, do połowy zrośniętym kielichem; zebrane na szczytach pędów w grona do 10 cm długości. Szałwię błyszczącą najczęściej sadzi się na rabatach oraz w skrzynkach balkonowych i misach.

QUIZ: Czy potrafisz rozpoznać pierwsze wiosenne kwiaty?

Pytanie 1 z 15
Jaki to kwiat?
Jaki to kwiat?
Jak przygotować rozsadę roślin