Jak zadbać o truskawki na wiosnę, aby potem miały dużo słodkich owoców? Te zabiegi są konieczne!
Jak zadbać o truskawki na wiosnę? Jakie zabiegi należy wykonać? Czym nawozić truskawki na wiosnę? Na pewno odpowiedni nawóz zastosowany na wiosnę zwiększy szansę na uzyskanie obfitego i zdrowego plonu. Jakie jeszcze zabiegi warto zastosować przy truskawkach na wiosnę? Czym pryskać truskawki na wiosnę?
Autor: GettyImages
Jak pielęgnować truskawki na wiosnę, żeby potem miały tyle owoców?
Spis treści
- Czym nawozić truskawki na wiosnę?
- Czym pryskać truskawki na wiosnę?
- Wiosną trzeba oczyścić truskawki z zaschniętych liści - jak to zrobić i kiedy?
- Spulchnianie i poprawa jakości gleby na zagonach z truskawkami
- Dobre dla truskawek ściółkowanie
Aby truskawki obficie zaowocowały, trzeba o nie prawidłowo dbać. Nawożenie truskawek trzeba zacząć już wczesną wiosną!
Czym nawozić truskawki na wiosnę?
Truskawki mają średnie wymagania pokarmowe. W ich przypadku lepiej „poskąpić” nawozu lub przesadzić z jego ilością. Szczególnie źle reagują na przenawożenie azotem. Warto więc stosować wolniej działające nawozy organiczne lub specjalistyczne nawozy mineralne.
Czym pryskać truskawki na wiosnę?
Profilaktycznie w uprawie truskawek zaleca się stosować Agricolle lub Miedzian na choroby grzybowe.
Ze szkodników szczególnym zagrożeniem dla truskawek są: kwieciak malinowiec, opuchlak truskawkowiec i szkodniki glebowe. Jeśli zauważymy je (lub objawy żerowania) należy wykonać odpowiednie działania interwencyjne (opryski środkami ochrony roślin).
Dobrą metodą jest uprawa truskawek na 20-30 cm zagonach. To w dużej mierze eliminuje problem zniszczeń dokonywanych przez szkodniki glebowe.
Wiosną trzeba oczyścić truskawki z zaschniętych liści - jak to zrobić i kiedy?
Już na początku wiosny grządki z truskawkami powinno się oczyścić z zeschniętych liści oraz innych suchych fragmentów roślin. Zabieg warto wykonywać z użyciem grabi lub wideł amerykańskich. Nie można stosować ich jednak zbyt późno. Gdy roślina wejdzie w okres wegetacyjny, łatwo może dojść do uszkodzenia pąków. Na mniejszych powierzchniach pracę można wykonywać z użyciem sekatora lub nożyc ogrodowych. Usunięcie suchych części zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych i szkodników (m.in. kwieciaka).
Spulchnianie i poprawa jakości gleby na zagonach z truskawkami
Po oczyszczeniu truskawek podłoże zaleca się spulchnić przekopując motyką na głębokości kilku centymetrów. Wiosna to ponadto dobry okres, aby na grządki z truskawkami wyłożyć kompost.
Dobre dla truskawek ściółkowanie
Truskawki pozytywnie reagują na ściółkowanie gleby, dlatego w międzyrzędziach warto wykładać grube warstwy materiału organicznego. To zmniejsza zachwaszczenie, ogranicza wyparowywanie wody i jednocześnie pozwala na uzyskanie czystego, niezanieczyszczonego ziemią plonu.
Autor: Getty Images/Meggj
Truskawki najlepiej uprawiać w miejscu nasłonecznionym, na glebie zasobnej w próchnicę