Jak przechować przez zimę rośliny z tarasów i balkonów?

2014-11-03 10:36 Elżbieta Borkowska-Gorączko

Wiele uprawianych w pojemnikach na balkonach i tarasach kwiatów to byliny pochodzące z ciepłych zakątków świata, które nie przetrzymają na zewnątrz naszych zimowych miesięcy. Jak przechować rośliny balkonowe przez zimę?

Liczne gatunki roślin uprawianych latem w pojemnikach mogą zdobić tarasy i balkony wiele lat, pod warunkiem jednak, że przed nastaniem przymrozków przeniesiemy je do pomieszczenia, w którym będą mogły przetrwać zimę. Aby dobrze przygotować je do przezimowania, już od początku września należy zaprzestać ich nawożenia – dzięki temu przestaną intensywnie rosnąć i kwitnąć. Warto wiedzieć, że do przechowywania na następny sezon nadają się jedynie rośliny zdrowe i bez szkodników.

Jak przechować rośliny balkonowe przez zimę

Oleandry, heliotropy i fuksje możemy przechowywać podobnie, to znaczy w miejscach jasnych i chłodnych. Te rośliny mogą też spędzić zimę w pokoju, ustawione blisko okna, jeśli temperatura w pomieszczeniu nie będzie przekraczać 18 st.C. Przez całą zimę trzeba je regularnie podlewać.
Najładniejsze są młode rośliny, dlatego co 2-3 lata z przechowywanych egzemplarzy odcinamy pod koniec lutego lub w marcu sadzonki pędowe. Wkładamy je do mieszanki piasku z torfem, a gdy się ukorzenią — sadzimy do doniczek z ziemią. Sadzonki możemy też zrobić na przełomie sierpnia i września, gdyż pędy odcięte późnym latem łatwo się ukorzeniają. Młode rośliny przechowujemy zimą — podobnie jak starsze — w widnym i chłodnym pomieszczeniu.

Rośliny balkonowe przechowywane zimą lubią chłód i światło

Rośliny przechowywane zimą w ciepłych pokojach nie przechodzą w spoczynek, lecz ciągle rosną. Takie zimowanie bardzo je osłabia i powoduje, że rozpoczynają nowy sezon w kiepskim stanie. Wyrosłe zimą pędy są blade, wiotkie i słabe.
Dlatego: scewola, kocanka włochata, lantana, werbena, pelargonia, uczep, nierembergia, torenia, bakopa, złocień krzewiastyosteospermum najlepiej przechowywać zimą w pomieszczeniach jasnych i chłodnych (temperatura 5-10 st. C). Do tego celu nadaje się na przykład weranda czy widny garaż; świetny jest chłodny pokój, w którym dla oszczędności wyłącza się na zimę ogrzewanie.

Kiedy zabrać z balkonu rośliny?

Rośliny balkonowe przenosimy z tarasów do pomieszczeń przed zapowiadanymi przymrozkami. Pędy roślin przycinamy 10-15 centymetrów nad ziemią (wiosną wypuszczą nowe). Odtąd podlewamy je rzadko (wystarczy raz w miesiącu) pilnujemy jednak, żeby ziemia w donicach nie wyschła całkowicie.
Pod koniec lutego rośliny przesadzamy do świeżej ziemi i przenosimy do cieplejszego pomieszczenia (temperatura około 15 st.C). Zaczynamy je intensywniej podlewać i regularnie nawozić, ale stosujemy połowę zalecanej przez producenta dawki płynnego nawozu do kwiatów balkonowych. Na zewnątrz wynosimy je po 15 maja, gdy nie będzie już groźby przymrozków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
22222222
|

przechowuje sie w chlodnym jasnym miejscu ,troche zmarnieje ale wiosna odbije mozna ja przyciac nawet do polowy ale wiosna.

Panda
|

Bywam czasami. Piękna impreza - kolorowa i pachnąca i nie tylko. Jest wiele imprez towarzyszących. Warto tam być.

Anonymous
|

Informację o przechowywaniu i pielęgnacji Sundevilli zwanej także Dipladenia lub Mandevilla można znaleźć w naszym serwisie w zakładce PORTRETY ROŚLIN.
http://www.wymarzonyogrod.p...

bramborek35
|

NIC NIE PISZECIE O SUNDEVILLI PRZECIEŻ TO TEZ ROŚLINA TARASOWA TAK SAMO JAK BIELUŃ . MAM PIĘKNĄ SUNDEVILLE I NIE WIEM CO MAM Z NIĄ ZROBI , JAK JĄ PRZECHOWA BY NA DRUGI ROK TAK PIEKNIE KWITŁA ?