Ekologiczne opryski wiciokrzewów przeciw chorobom i szkodnikom

2020-07-01 7:56

Wiciokrzewy mogą być efektowną dekoracją w każdym ogrodzie. Aby prawidłowo rosły, należy zadbać o ich ochronę. Jednym z najlepszych sposobów jest profilaktyczne i doraźne traktowanie ekologicznymi preparatami.

Mszyce na wiciokrzewie
Autor: GettyImages Mszyce wysysają sok z liści, powodując ich deformację, a nawet ogołacając z nich wiciokrzewy

Wiciokrzewy (łac. Lonicera) to jedne z najpiękniejszych pnączy wytwarzające barwne kwiaty zebrane w wierzchotkowe kwiatostany. Uchodzą za łatwe w uprawie i są chętnie uprawiane w przydomowych ogrodach i na działkach. Zdarza się jednak, że chorują lub są atakowane przez szkodniki. Zamiast sięgać po chemię problem można rozwiązać w sposób ekologiczny. Podpowiadamy jak to zrobić.

Sposobem na ograniczenie chorób i szkodników jest zapewnienie wiciokrzewom dobrych warunków i prawidłowe wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. Warto przy tym sprawdzać wymagania poszczególnych gatunków. Przykładowo wiciokrzew przewiercień powinien rosnąć na glebach wapiennych, których z kolei nie toleruje wiciokrzew pomorski. Niestety, nawet pomimo tego na wiciokrzewach czasem pojawiają się choroby i szkodniki. Kluczem jest szybka reakcja.

Jak zapobiegać problemom u wiciokrzewów

Aby choroby i szkodniki nie zaatakowały wiciokrzewów, warto zadbać o:

  • dobry dobór stanowiska i gleby;
  • dbanie o odpowiednie odległości sadzenia i zagęszczenie;
  • zrównoważone nawożenie (najlepiej nawozami organicznymi);
  • unikanie moczenia roślin podczas podlewania;
  • profilaktyczne stosowanie ekologicznych preparatów;
  • ograniczenie zachwaszczenia w ogrodzie (często są żywicielami patogenów lub szkodników);
  • stworzenie sprzyjających warunków dla owadów pożytecznych, np. rodzimych biedronek i złotooków.

Jakie choroby i szkodniki występują na wiciokrzewach?

Wiciokrzewy mogą być porażane przez patogeny wywołujące różne choroby grzybowe. Częstym problemem jest mączniak prawdziwy. W wyniku infekcji na górnej stronie blaszki liściowej pojawia się szarobiały, mączysty nalot. Przy silnym porażeniu liście brązowieją i zamierają. Choroba najczęściej rozwija się latem i jesienią. Najbardziej podatne są na nią wiciokrzewy uprawiane w miejscach wilgotnych i mało przewiewnych. Tylko nieliczne odmiany tolerują mączniaka, np. 'Inga' (wiciokrzew przewiercień).

Inne choroby, które mogą wystąpić na pnączach to plamistość liści oraz zamieranie liści. W każdym z wymienionych przypadków dochodzi do znacznego obniżenia wartości estetycznej wiciokrzewów.

Ze szkodników największe spustoszenie czynią mszyce. Pojawiają się masowo w dużych koloniach, szybko rozmnażają się i mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia roślin. Wysysają sok z liści powodując ich deformację, a nawet ogołacając z nich wiciokrzewy. Uszkodzenia zmniejszają powierzchnię asymilacyjną, co hamuje wzrost i zwiększa podatność na choroby. Jednocześnie występowanie mszyc i wydzielanie przez nie spadzi przyczynia się do rozwoju grzybów sadzakowych.

Zwalczanie chorób i szkodników na wiciokrzewach - ekologiczne opryski

Choroby i szkodniki wiciokrzewów można zwalczać na różnorodne sposoby. Jeśli problem dopiero pojawił się najlepiej wykorzystać ekologiczne metody, które nie powodują szkody dla środowiska. Gotowe produkty można kupić w sklepach ogrodniczych (np. oparte na bazie czosnku) lub wyprodukować samemu.

Do najskuteczniejszych preparatów do zwalczania chorób grzybowych należą wywary i gnojówki z pokrzywy oraz czosnku.  Zasada produkcji jest prosta. Średnio wykorzystuje się około 200g czosnku lub 500g pokrzywy na 10 l wody. Oba surowce zaleca się rozdrobnić wtedy działanie ekologicznej gnojówki będzie jeszcze skuteczniejsze. Materiał zalewa się wodą i pozostawia średnio na 5-7 dni, codziennie mieszając. Najdłużej produkuje się gnojówki – nawet do 14 dni. Są stosowane w rozcieńczeniu, np. 1:5, 1:10. Po tym czasie stosuje się je bezpośrednie, doraźnie na powyższe choroby i szkodniki. Istotna jest także profilaktyka.
Mszyce dodatkowo można zwalczać roztworem z dodatkiem szarego mydła, które utrudnia lub uniemożliwia im oddychanie.

Jak wykonywać opryski na wiciokrzewach?

Zabiegi powinno się wykonywać w czasie bezwietrznej i bezdeszczowej pogody, najlepiej wieczorem. Wybranym preparatem należy gęsto pokryć wiciokrzewy. Szczególną uwagę trzeba poświęcić dolnej stronie stronie blaszek liściowych (newralgiczna część, gdzie często występują szkodniki). Pracę zwykle powtarza się 2-3 krotnie w odstępach 5-7 dniowych. Zabiegi powinny być wykonane dokładnie. Ważna dla skuteczności zabiegu jest jakość i klasa używanego opryskiwacza.

Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.