Czy można palić ognisko na działce i we własnym ogródku? Czy spalanie suchych liści jest legalne?

2023-03-28 7:41
Czy można palić ognisko na działce -przepisy 2023
Autor: Getty Images Palenie liści i gałęzi a rekreacyjne przygotowanie ogniska na działce lub w ogródku

Czy można palić ognisko na działce albo we własnym ogródku? To zależy co i w jakim celu palisz. W takim razie, czy palenie liści i gałęzi w ogródku jest legalne? Co z paleniem ogniska na własnej posesji w celach rekreacyjnych? Sprawdź, w jakich sytuacjach miniesz się z prawem i zapłacisz mandat.

Podczas wiosennych i jesiennych prac porządkowych w ogrodzie gromadzą się różnego rodzaju odpady, m.in. przycięte gałęzie, resztki roślinne czy zgrabione liście, które opadły z drzew. Tych odpadów trzeba się pozbyć. Jak to zrobić? Jeśli myślisz, że można je spalić w ognisku, to jesteś w błędzie. Zanim rozpalisz ognisko w ogrodzie czy na działce, przeczytaj ten artykuł.

Spis treści

  1. Czy palenie liści w ogrodzie jest zgodne z prawem?
  2. Czy można palić ognisko na działce, we własnym ogródku?
  3. Zamiast spalać liście użyj ich do okrywania roślin
  4. Suche liście na kompostownik

Czy palenie liści w ogrodzie jest zgodne z prawem?

Co prawda liście chore i zarażone szkodnikami najlepiej jest spalić, ale nie można tego robić samodzielnie na własnej działce ani poza nią. Wynika to z przepisów art. 31 ust. 7 ustawy o odpadach, który dopuszcza spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami tylko wtedy, gdy nie są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania. Wszyscy jesteśmy zobowiązani do segregowania odpadów i oddawania ich zgodnie z zasadami obowiązującymi w danej gminie. Nie możemy samodzielnie spalać odpadów roślinnych. Przepisy nie pozwalają na palenie liści i usuniętych gałęzi na własnej posesji, bo gminy obecnie organizują ich odbiór w okresie wegetacji roślin.

Sprawdź też:

Nie wolno spalać liści również w rodzinnych ogródkach działkowych. Zakaz spalania na terenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych znajdziemy w regulaminie uchwalonym przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców: w § 68, pkt. 5 zapisano, że działkowcom i innym osobom przebywającym na terenie ROD zabrania spalania wszelkich odpadów i resztek roślinnych.

Sprawdź też:

Czy można palić ognisko na działce, we własnym ogródku?

Nie ma takiego zakazu, ale rozpalając ognisko, trzeba przestrzegać przepisów przeciwpożarowych (rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów).

Nie wolno rozpalać ognia:

  • w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych,
  • w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej,
  • w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych,
  • w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu.

Ponadto musimy pamiętać, że nie wolno nam powodować nadmiernej ilości dymu i uciążliwego zapachu. Nasi sąsiedzi mają bowiem prawo bronić się - nawet w sądzie - przed immisjami, czyli swądem i dymem z ogniska. Mogą też zażądać zaprzestania takich działań. Jeśli natomiast dym przedostaje się na ulicę w takiej ilości, że ogranicza widoczność kierowcom i zagraża bezpieczeństwu, to można spodziewać się interwencji policji lub straży miejskiej.

Jeśli koniecznie chcemy rozpalić ognisko, używajmy do tego tylko odpowiednio wysuszonego drewna (o wilgotności poniżej 20%), które będzie wydzielać minimalną ilość dymu do atmosfery. Lepiej też powstrzymać się od palenia ognisk w okresie znacznego zanieczyszczenia powietrza smogiem.

Zmiatarki ręczne. Nowy wymiar czyszczenia nawierzchni

Zamiast spalać liście użyj ich do okrywania roślin

Suchych liści zgrabionych jesienią w ogrodzie nie trzeba palić! Suche i zdrowe liście można wykorzystać do osłonięcia roślin przed mrozem. Liśćmi okrywa się byliny wrażliwe na niską temperaturę oraz byliny, które były posadzone jesienią. Robi się to dopiero po pierwszych przymrozkach. Kopczykami z suchych liści można obsypać krzewy i drzewa rosnące w ogrodzie. Aby wiatr nie rozwiał takich kopczyków, można je przysypać cienką warstwą ziemi.

Okrywanie roślin cebulowych wrażliwych na mróz wykonuje się, gdy ziemia będzie już lekko zmrożona. Jeśli okrycie z suchych liści rozłożymy zbyt wcześnie, stworzymy dobrą kryjówkę dla gryzoni, które chętnie zjadają cebule roślin ozdobnych. Miejsca sadzenia cebul przykrywamy 2-3 centymetrową warstwą liści.

Suche liście przydadzą się również do ściółkowania (warstwa ściółki powinna mieć 5 centymetrów grubości) powierzchni wokół pni zimozielonych krzewów liściastych i iglastych.

Suche liście na kompostownik

Najlepszym sposobem wykorzystania suchych liści, zgrabionych jesienią z ogrodu jest ich kompostowanie. Wraz z innymi resztkami organicznymi liście po jakimś czasie przekształcą się w naturalny nawóz organiczny – kompost (doskonałe źródło próchnicy!). Suche liście zawierają mało azotu, należy więc dodać do nich saletry amonowej albo nawozu kurzego.

Kompostować można też liście, które wykorzystywane były do okrywania roślin na zimę - można wiosną zebrać i przenieść na kompost, łącząc z innymi składnikami lub składując w oddzielnym kompostowniku.

Uwaga! Do kompostowania nie należy przeznaczać iści porażonych przez choroby i zaatakowanych przez szkodniki. Lepiej też nie dodawać tam liści orzecha włoskiego.

Przeczytaj też:

Pamiętaj! Pod karą grzywny, a nawet aresztu, nie wolno rozniecać ognia bliżej niż 100 m od lasu!

Palenie liści
Autor: Andrzej T. Papliński Suche i zdrowe liście można wykorzystać do okrycia roślin przed mrozem, a wiosną przeznaczyć na kompost
Sonda
Jak przygotowujesz ogród do zimy?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE