Czego nie podlewać drożdżami? Jakich warzyw nie podlewać drożdżami, aby nie popsuć ich smaku?

2024-03-20 13:48

Domowy nawóz z drożdży piekarskich stosowany jest do pielęgnacji roślin od bardzo dawna. To tani i łatwo dostępny składnik, z którego można zrobić skuteczną odżywkę, do prawie wszystkich roślin. Okazuje się jednak, że są dwa wyjątki. Chodzi o jedne z najpopularniejszych warzyw jakie goszczą na polskich stołach. Drożdże pogarszają ich smak!

Czego nie podlewać drożdżami
Autor: GettyImages Nawóz z drożdży przygotowujemy rozpuszczając je w wodzie

Spis treści

  1. Nawóz z drożdży - co daje roślinom?
  2. Jakie rośliny lubią drożdże?
  3. Czego nie podlewać drożdżami?
#MuratorOgroduje: Jak zaplanować sezon w ogrodzie – zapowiedź!

Nawóz z drożdży - co daje roślinom?

Nawozy z drożdży powodują bujniejszy wzrost roślin i pobudzają wejście w kolejne stadia rozwoju (np. kwitnienie). Pomagają w rozbudowie systemu korzeniowego i zwiększeniu zdolności pobierania wody i składników pokarmowych z ziemi. Jednocześnie ograniczają ryzyko występowania chorób korzeni i populacji szkodliwych mikroorganizmów.

Drożdże tworzą również barierę ochronną przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Zawierają wiele związków, które nie występują lub występują w śladowej ilości w nawozach mineralnych. Są znakomitym źródłem cukrów, witamin np. z grupy B oraz aminokwasów. Nawozy z drożdży można przygotowywać w dwóch postaciach: z drożdży niesfermentowanych i z drożdży sfermentowanych.

Tutaj piszemy:

Jakie rośliny lubią drożdże?

W zasadzie nie ma ograniczeń co do stosowania drożdży w ogrodzie. Większość kwiatów i warzyw je lubi. Bardzo dobrze służą różom i piwoniom oraz lawendzie, a także wpływają na szybszy wzrost bukszpanu. Ponadto drożdżami podlewamy większość warzyw, ale przede wszystkim pomidory i ogórki, a także owoce np. truskawki oraz krzewy i drzewa owocowe.

Wśród warzyw są jednak dwa wyjątki. Nie podlewajcie tych warzyw drożdżami!

Czego nie podlewać drożdżami?

Nawozu z drożdży nie należy stosować do ziemniaków i cebuli, gdyż zepsuje ich smak. Jednorazowe podlanie nawozem jeszcze nie zaszkodzi, ale regularne, z pewnością wpłynie niekorzystnie na smak tych popularnych warzyw.

Do ziemniaków zalecane jest stosowanie gnojówki z pokrzywy. Więcej o tym piszemy w artykule: Gnojówka z pokrzywy - jak zrobić? Jak często podlewać gnojówką z pokrzyw? Do jakich roślin stosować?

Cebulę natomiast najlepiej nawozić np. obornikiem lub kompostem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.