Co zrobić przed zimą na rabatach bylinowych? Poznaj najważniejsze prace
Jesienna pielęgnacja rabat bylinowych polega przede wszystkim na usuwaniu chwastów i odpowiednim zabezpieczeniu roślin przed zimą. Dowiedz się, jakie jeszcze prace należy wykonać jesienią na rabatach bylinowych.
Autor: GettyImages
Jesienią na rabatach bylinowych jest do wykonania sporo pracy
Spis treści
- Jesienne odchwaszczanie rabat bylinowych
- Jesienne porządki na rabatach bylinowych: usuwanie resztek roślinnych i opadłych liści
- Jesienne rozmnażanie bylin
- Jesienne nawożenie na rabatach bylinowych
- Zabezpieczenie bylin na rabacie na zimę
Jesień w ogrodzie to okres równie pracowity jak wiosna. O tej porze roku najwięcej prac czeka nas w warzywniku i sadzie, ale sporo zadań jest też do wykonania na rabatach bylinowych, o które również trzeba zadbać przed zimą.
Jesienne odchwaszczanie rabat bylinowych
Jesienne prace na rabatach bylinowych powinniśmy rozpocząć od starannego ich odchwaszczenia. Jest to zabieg niezwykle ważny, gdyż chwasty często są żywicielami pośrednimi chorób i szkodników, a także stanowią miejsce zimowania ich form przetrwalnikowych (np. jaj owadów, zarodników grzybów). Musimy też pamiętać, że chwasty pozostawione na zimę w ogrodzie łatwo się rozsieją i w kolejnym sezonie zaatakują ze zwielokrotnioną siłą.
Jesienne porządki na rabatach bylinowych: usuwanie resztek roślinnych i opadłych liści
Zagrożeniem dla zdrowia roślin mogą być też pozostawione na rabatach bylinowych resztki roślinne i opadłe liście, szczególnie pochodzące z chorych roślin. Porażone liście, pędy lub kwiaty, w następnym sezonie mogą być źródłem wtórnego zakażenia roślin, dlatego jesienią należy starannie je wygrabić.
W jesiennym ogrodzie powoli przekwita też wiele bylin, po których zostają brzydkie łodygi lub zasuszone kwiatostany. Czasami warto zostawić je na zimę, gdyż pokryte szronem czy śniegiem dodają ogrodowi uroku (np. jeżówki, mikołajki, szczeć, przegorzany, hortensje, ozdobne trawy: miskanty, proso, rozplenica), ale zwykle lepiej jest je usunąć, aby zimą nie szpeciły rabat i podobnie jak opadłe liście, nie stały się źródłem chorób i miejscem zimowania szkodników (np. floksy wiechowate, astry bylinowe, dzielżany, rudbekie).
Jesienne rozmnażanie bylin
Jesień w ogrodzie to również idealny czas na rozmnażanie, odmładzanie i dzielenie bylin. Prace najlepiej wykonać na początku jesieni, gdy temperatury nie są jeszcze zbyt niskie (koniec sierpnia/wrzesień). Wtedy nie ma już uciążliwych upałów, ani niszczącej suszy, jest za to jeszcze dostatecznie ciepło i wilgotno, aby rośliny mogły spokojnie się ukorzenić i zaaklimatyzować w nowym miejscu.
We wrześniu można rozmnażać i odmładzać większość wieloletnich roślin ozdobnych (np. funkii, żurawek), a także byliny kwitnące wiosną i wczesnym latem (np. brunnery, bergenie, irysy, dąbrówki rozłogowe, goździki sine i goździki pierzaste, konwalie majowe, piwonie).
Galeria zdjęć: Rabaty bylinowe jesienią
Autor: GettyImages
Jesienią na rabatach bylinowych jest do wykonania sporo pracy
Jesienne nawożenie na rabatach bylinowych
Kolejna sprawa, jaką musimy zająć się jesienią w ogrodzie bylinowym, to jesienne nawożenie roślin. Jest to idealny czas na zastosowanie dobrze rozłożonego obornika, dojrzałego kompostu lub nawozów fosforowo-potasowych (np. Target nawóz jesienny dla roślin ozdobnych, Agrecol lub Florovit nawóz jesienny uniwersalny), które wspomogą kondycję roślin oraz ułatwią im zimowanie. Wtedy też możemy poprawić odczyn podłoża, o ile dla uprawianych roślin jest zbyt kwaśny (odczyn należy wcześniej sprawdzić kwasomierzem). Pomogą nam w tym odpowiednie nawozy wapniowe, które stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta. W tym czasie nie wolno natomiast stosować żadnych nawozów azotowych, gdyż ich zadaniem jest pobudzanie roślin do tworzenia nowych przyrostów i zwiększania masy zielonej, co opóźnia ich przejście w stan spoczynku i bardzo osłabia mrozoodporność.
Jeśli jesień jest sucha, rośliny warto też systematycznie nawadniać. Dzięki temu w podłożu i organach spichrzowych roślin (np. w kłączach, mięsistych korzeniach), zgromadzi się przed zimą dostatecznie dużo wody, co zmniejszy ryzyko wystąpienia zjawiska suszy fizjologicznej.
Zabezpieczenie bylin na rabacie na zimę
Późna jesień to również odpowiedni czas na zabezpieczanie przed mrozem bylin zimujących w gruncie, które są mniej odporne na niskie termperatury. Rośliny można ochronić przed chłodem ciepłą, zimową włókniną, warstwą odkwaszonego torfu lub suchych liści, pochodzących ze zdrowych roślin (za wyjątkiem liści orzecha włoskiego czy olchy, które mają negatywny wpływ na rozwój roślin) bądź iglastymi gałązkami, tzw. stroiszem.
Okrywanie roślin powinniśmy jednak zostawić sobie na sam koniec jesiennych prac w ogrodzie, gdyż rośliny osłonięte zbyt wcześnie, mogą zacząć wypuszczać nowe pędy lub zaparzą się pod przykryciem od ciepła słonecznych promieni. Mogą być też narażone na rozwój chorób grzybowych, gdyż ciepło i wilgoć panujące pod osłonami, będą stanowić idealne środowisko do rozwoju grzybów.
Przeczytaj też: