Często na liściach gruszy zauważamy rdzawe plamy. To rdza gruszy. Jest to groźna choroba gruszy pojawiająca się jedynie na gruszach rosnących blisko jałowca sabińskiego. Obie te rośliny - grusz i jałowiec sabiński - są żywicielami grzyba Gymnosporangium sabinae. Występuje ona praktycznie tylko w ogrodach działkowych. W sadach towarowych rdza gruszy jest praktycznie niespotykana, gdyż nie rosną tam jałowce.
Przeczytaj też: Grusze - wymagania, pielęgnacja, uprawa gruszy w przydomowym sadzie
Rdza gruszy: objawy i szkodliwość dla drzewa
Objawy rdzy gruszy na jałowcu widoczne są na pniu w postaci żółtych narośli przybierających kształt poduszeczek lub stożków – są to tzw. telia – skupiska zarodników przetrwalnikowych. Przenoszone są z wiatrem i są odpowiedzialne są za infekcje i choroby gruszy.
Pierwsze objawy choroby gruszy widoczne są już w maju na młodych liściach w postaci żółtopomarańczowych plam, które z czasem ciemnieją. Na nich pojawiają się małe czarne punkciki - spermogonia. Pod koniec lipca lub na początku sierpnia na dolnej stronie liści „wyrastają” charakterystyczne stożkowate twory – ecja. Grzyb poraża najczęściej liście drzewa gruszy, ale również pąki liściowe, młode pędy, a czasem nawet owoce.
Porażone pędy gruszy ulegają zniekształceniu i wkrótce zamierają, owoce opadają, a te które pozostają na drzewie nie nadają się do spożycia.
Jak zwalczać rdzę gruszy?
Jeśli chcemy zwalczyć rdzę gruszy, przede wszystkim należy usunąć jednego z żywicieli choroby – jałowiec lub gruszę. Musimy zdecydować na której roślinie nam bardziej zależy. Zarodniki mogą przenosić się z prądami powietrza nawet na odległość 100 metrów. Do zwalczania rdzy gruszy można zastosować preparat Score. Skuteczne są także na tę chorobę gruszy preparaty zwalczające parcha gruszy.

i
