Parch gruszy – grzybowa choroba atakująca grusze. Objawy i zwalczanie parcha gruszy

2015-09-30 14:07

Parch gruszy to najczęstsza choroba drzew gruszy. Parch gruszy to choroba grzybowa, której objawy widoczne są na liściach, owocach i pędach gruszy. Poznaj objawy parcha gruszy i sposoby jego zwalczania. Parch gruszy: szkodliwość i zwalczanie.

grusza-choroba
Autor: www.thinkstockphotos.com Grusze atakowane sa przez różne choroby roślin

Parch gruszy to groźna choroba grzybowa drzew grusz, wywoływana przez grzyb Venturia pirina. Zaatakowane przez parch gruszy drzewa wydają znacząco mniejsze plony.

Parch grusz: objawy i szkodliwość

Porażeniu ulegają wszystkie organy nadziemne gruszy. Na górnej, aczkolwiek częściej na dolnej stronie liści, pojawia ją się oliwkowobrunatne plamy, które powiększają się bardzo szybko, a na ich powierzchni tworzą się trzonki konidialne. Liście obumierają i opadają. Owoce ulegają deformacji, ich skórka korkowacieje, powstają na niej głębokie rany i z czasem opadają. Może dojść do infekcji niezdrewniałych, wierzchołkowych pędów oraz pąków kwiatowych. Czasami straty plonu sięgają 50 proc.

Parch gruszy – pochodzenie choroby i cykl rozwojowy

Zimują owocniki grzyba w opadłych liściach. W okresie zimy powstają worki z zarodnikami, w połowie kwietnia dokonują infekcji pierwotnej. Na wilgotnych liściach z zarodników rozwijają się grzybnie, tworząc trzonki konidialne. Worki chłoną wodę i pękają, a zarodniki wyrzucane są na dużą odległość dokonując infekcji pierwotnej – do połowy czerwca. Zarodniki konidialne dokonują wtórnego porażenia aż do końca września.

>>Przeczytaj też: Szkodniki gruszy. Jakie szkodniki roślin atakują grusze i jak je zwalczać

Parch gruszy – zwalczanie chemiczne

Zaleca się stosowanie oprysków odpowiednimi fungicydami - zgodnie z kalendarzem ochrony roślin na dany rok - w momencie porażenia, jak i zapobiegawczo, opryski te hamują kiełkowanie zarodników.

Parch gruszy – zwalczanie naturalne

W uprawie sadowniczej należy unikać sadzenia odmian wrażliwych na parcha gruszy, np. Lukasówka, Dobra Ludwika, Lawrance, Bera Hardy, Faworytka. Mechaniczne zbiegi polegają na usuwaniu i niszczeniu porażonych liści i owoców. Zaleca się opryskiwanie opadłych liści 5-procentowym roztworem mocznika co redukuje liczbę zarodników o 90 proc. w następnym sezonie wegetacyjnym.