Chcesz, by skrzydłokwiatu zazdrościły Ci sąsiadki? Użyj tych domowych nawozów!

2024-03-26 11:20

Skrzydłokwiaty to atrakcyjne rośliny doniczkowe. Aby bujnie rosły i pięknie kwitły przez długie lata, w sezonie wegetacyjny trzeba je systematycznie nawozić. Zamiast używać nawozów sztucznych, można zastosować domowe nawozy, przygotowane samodzielnie - będzie bardziej ekologicznie i bezpieczniej dla roślin. Jak zrobić domową odżywkę do skrzydłokwiatu?

Nawóz do skrzydłokwiatu
Autor: GettyImages Do domowego nawożenia skrzydłokwiatu można wykorzystać m.in. skórki od banana

Spis treści

  1. Fusy po kawie jako nawóz dla skrzydłokwiatu
  2. Fusy po herbacie jako nawóz dla skrzydłokwiatu
  3. Nawóz do skrzydłokwiatu z drożdży
  4. Nawóz ze skórek banana do skrzydłokwiatu
  5. Czy można do skrzydłokwiatu stosować skorupki z jaj?

Fusy po kawie jako nawóz dla skrzydłokwiatu

Jedną z takich domowych odżywek mogą być fusy po kawie (z ekspresu lub filtrowanej). Fusy zawierają niewielkie ilości azotu i minerałów (m.in. fosfor, magnez, potas, miedź), poza tym wzbogacają podłoże w materię organiczną i sprzyjają tworzeniu się próchnicy. Poprawiają też strukturę podłoża (staje się ono bardziej przepuszczalne, lepiej napowietrzone i bardziej chłonne) i chronią je przed nadmierną utratą wilgoci oraz szybkim wysychaniem. Fusy po kawie mają lekko kwaśny odczyn pH, co skrzydłokwiatom bardzo odpowiada.

Fusy z kawy można wykorzystać do nawożenia skrzydłokwiatów na kilka sposobów.

  • Najprościej jest rozsypać świeże fusy wokół roślin, a następnie wymieszać je z wierzchnią warstwą podłoża (polecana proporcja to 1:5, czyli jedna łyżka fusów na 5 łyżek podłoża). Jest to ważne, bo inaczej fusy szybko spleśnieją i przestaną być użyteczne.
  • Z fusów można też przygotować domową odżywkę. Wystarczy zalać pół szklanki fusów 10-15 litrów wody i otrzymanym płynem podlewać rośliny co 2 tygodnie.

Fusy po herbacie jako nawóz dla skrzydłokwiatu

Oprócz fusów po kawie, do zasilania roślin możemy też wykorzystać fusy po herbacie, ale pod pewnymi warunkami.

  • Nie mogą być to fusy z herbaty słodzonej, gdyż zawarty w nich cukier będzie sprzyjał rozwojowi w podłożu szkodliwych mikroorganizmów, bakterii i grzybów chorobotwórczych.
  • Nie powinny być to również fusy po herbacie sztucznie aromatyzowanej i przyprawianej, gdyż zawarte w niej resztki związków chemicznych, mogą źle wpływać na rozwój roślin.
  • Lepiej też użyć jako nawóz fusów z liściastej herbaty białej lub zielonej, zamiast z czarnej czy granulowanej, gdyż te pierwsze są najmniej przetworzone i najbardziej wartościowe.

Fusy po herbacie można wykorzystać do nawożenia skrzydłokwiatów w podobny sposób, jak fusy po kawie. Najłatwiej jest je rozłożyć wokół roślin i wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi, dzięki czemu nie spleśnieją, tylko ulegną naturalnemu rozkładowi i zmienią się w próchnicę. Fusy można też zalać letnią wodą, odstawić na kilka godzin w ciepłe miejsce, a uzyskanym płynem podlewać rośliny raz na dwa tygodnie (cały preparat należy użyć zużyć jednorazowo, za każdym razem przygotowując nową odżywkę).

Nawóz do skrzydłokwiatu z drożdży

Do przygotowania domowego nawozu do skrzydłokwiatów możemy wykorzystać też drożdże. Istnieje kilka ich rodzajów, ale do zasilania roślin przydatne są tylko szlachetne drożdże piekarskie, które znajdziemy w większości sklepów spożywczych. W ich składzie znajduje się sporo minerałów (przede wszystkim potas oraz magnez i fosfor oraz mikroelementy, jak np. selen, chrom, sód, cynk, żelazo), ale też wiele innych cennych dla roślin substancji organicznych.

Drożdże będą przyspieszać wzrost roślin i wspomagać rozwój ich systemu korzeniowego, a także sprzyjać rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów glebowych, wypierając jednocześnie grzyby chorobotwórcze. Drożdże będą również dla roślin rodzajem mikoryzy, pomagając im przyswajać z podłoża substancje odżywcze.

  • Aby przygotować wartościowy nawóz z drożdży do skrzydłokwiatu, wystarczy zalać rozdrobnioną kostkę świeżych drożdży piekarskich (zwykle ok. 100 g) 10 litrami ciepłej lub letniej wody, dokładnie wymieszać i odstawić na około 1 godzinę (niefermentowany). Po tym czasie gotowym nawozem można już podlać rośliny (nie wymaga rozcieńczenia).
  • Z drożdży możemy też przygotować mocniejszy i bardziej skoncentrowany nawóz fermentowany. Cały proces będzie jednak trwać dłużej (ok. 1 tygodnia), a gotowy preparat przed użyciem będzie wymagał rozcieńczenia z wodą (1:40). Aby taki nawóz uzyskać, należy umieścić rozdrobnioną, świeżą kostkę drożdży w dużym naczyniu i zasypać szklanką cukru. Po 1-2 godzinach drożdże z cukrem zalewa się 10 litrami letniej wody, dokładnie miesza i odstawia do sfermentowania na tydzień. Gotowy płyn po rozcieńczeniu wodą można stosować do podlewania skrzydłokwiatów, ale też innych roślin doniczkowych.

Nawóz ze skórek banana do skrzydłokwiatu

Kolejnym, domowym nawozem, idealnie nadającym się do zasilania skrzydłokwiatów jest nawóz ze skórek od banana. Aby go przygotować, należy umieścić pokrojone na kawałki skórki w szklanym słoiku, zalać je letnią wodą i umieścić w ciemnym miejscu na około 2 tygodnie (niektóre przepisy zakładają, że nawozu można użyć już po 1-2 dniach). Po tym czasie nawóz przecedza się przez sitko i po rozcieńczeniu z wodą w proporcji 1:1 podlewa nim skrzydłokwiaty, ale też inne rośliny doniczkowe.

Nawóz ze skórek od banana to bogactwo minerałów, w tym głównie cennego potasu i fosforu, a także siarki, kwasu krzemowego, magnezu i żelaza, ale jeśli ma być naprawdę wartościowy, najlepiej przygotować go ze skórek pochodzących z bananów ekologicznych, gdyż na skórce innych owoców mogą znajdować się resztki preparatów chemicznych, którymi pokrywa się je podczas przechowywania i transportu.

Czy można do skrzydłokwiatu stosować skorupki z jaj?

Popularnym sposobem na naturalne zasilanie roślin są też skorupki jaj, które suszy się, rozdrabnia i nawozi nimi kwiaty. Ponieważ jednak skorupki zawierają w swoim składzie mnóstwo wapnia, nie nadają się dla roślin preferujących kwaśne lub lekko kwaśne podłoże, dlatego nie będą odpowiednie także dla skrzydłokwiatów.

Przeczytaj też:

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają