Co zrobić z begoniami bulwiastymi przed zimą?

2021-10-11 11:29
Begonie bulwiaste
Autor: GettyImages Begonie bulwiaste nie przezimują w naszych warunkach klimatycznych na zewnątrz

Begonie bulwiaste to bardzo popularne kwiaty balkonowe, które zdobią balkony i tarasy cały sezon, aż do pierwszych przymrozków. Czy można begonie zostawić na zimę na balkonie?

Begonie bulwiaste (łac. Begonia x tuberhybrida, syn. Begonia tuberosa) to rośliny bulwiaste o okazałych, bardzo dekoracyjnych kwiatach różnych kolorów i kształtów (w zależności od odmiany). Begonie bulwiaste najczęściej uprawiane są w donicach bądź skrzynkach ustawianych na balkonach czy tarasach.

Begonie bulwiaste wymagają stanowiska lekko zacienionego, ale ciepłego i zacisznego. W pełnym słońcu liście begonii mogą ulegać poparzeniu.Begonie bulwiaste kwitną cały sezon: od czerwca do września, a nawet października.

Co zrobić z begoniami bulwiastymi przed zimą?

Begonie bulwiaste są roślinami wrażliwymi na niską temperaturę. W naszych warunkach klimatycznych begonie nie mogą przezimować na zewnątrz. Dlatego po pierwszych przymrozkach należy begonie wyjąć z pojemników, obsypać ostrożnie z podłoża i przyciąć ich części nadziemne (łodygi) na wysokości około 2 cm nad bulwą.

Następnie bulwy należy oczyścić, usunąć wszystkie chore i uszkodzone mechanicznie, a następnie przesuszyć. Bulwy begonii układa się w ażurowych skrzynkach i przesypuje torfem lub piaskiem i przez zimę przechowuje się w suchym pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi od 3 do 10 stopni Celsjusza. W pomieszczeniu tym nie musi być dostępu światła.

Tak przechowywane bulwy begonii można wysadzać do doniczek w lutym lub marcu – sadzi się na głębokość 5–8 cm. Posadzone w doniczkach bulwy należy przenieść do widnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi około 18 stopni Celsjusza. W takich warunkach z bulwy wyrosną nowe rośliny. Na zewnątrz begonie można wynieść dopiero pod koniec maja.

Przeczytaj też:

Czy komarzyca przetrwa zimę na balkonie? >>>

Lawenda na balkonie: co zrobić przed zimą z lawendą uprawianą na balkonie w doniczce >>>

Begonie. Jak je kupować i pielęgnować.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE