Zimowanie begonii bulwiastej: jak zadbać o rośliny przed pierwszym mrozem?
Begonie bulwiaste to popularne kwiaty, które zdobią balkony i tarasy cały sezon, aż do pierwszych przymrozków. Czy można begonie zostawić na zimę na balkonie? Jak zadbać o rośliny przed pierwszym mrozem? Jak przechować begonię bulwiastą przez zimę, by zakwitła w przyszłym roku?
Spis treści
- Czy begonia bulwiasta jest wieloletnia?
- Czy begonie zimują na zewnątrz?
- Jak przygotować bulwy begonii do zimowania?
- Gdzie i jak przechowywać bulwy dalii przez zimę?
- Kiedy sadzić bulwy begonii po zimowaniu?
Begonie bulwiaste (łac. Begonia x tuberhybrida, syn. Begonia tuberosa) to rośliny bulwiaste o okazałych, bardzo dekoracyjnych kwiatach różnych kolorów i kształtów (w zależności od odmiany). Najczęściej uprawiane są w donicach bądź skrzynkach ustawianych na balkonach czy tarasach.
Begonie bulwiaste wymagają stanowiska lekko zacienionego, ale ciepłego i zacisznego. W pełnym słońcu liście begonii mogą ulegać poparzeniu. Begonie bulwiaste kwitną cały sezon: od czerwca do września, a nawet października.
Czy begonia bulwiasta jest wieloletnia?
W naszych warunkach klimatycznych begonia bulwiasta nie jest w stanie przetrwać zimy w gruncie. Dlatego też przed nastaniem mrozów bulwy begonii należy wykopać i przechować przez okres zimowy w pomieszczeniach zabezpieczonych przed mrozem. Tak przechowane bulwy sadzimy ponownie w następnym roku.
Czy begonie zimują na zewnątrz?
Begonie bulwiaste są roślinami wrażliwymi na niską temperaturę. W naszych warunkach klimatycznych begonie nie mogą przezimować na zewnątrz. Temperatura poniżej 0 st. C. "ścina" części nadziemne roślin.
Jak przygotować bulwy begonii do zimowania?
Dlatego po pierwszych przymrozkach należy begonie wyjąć z pojemników, obsypać ostrożnie bulwy z podłoża i przyciąć części nadziemne roślin (łodygi) na wysokości około 2 cm nad bulwą. Następnie bulwy begonii należy oczyścić, usunąć wszystkie chore i uszkodzone mechanicznie, a następnie przesuszyć.
Gdzie i jak przechowywać bulwy dalii przez zimę?
Bulwy begonii układa się w ażurowych skrzynkach i przesypuje torfem lub piaskiem i przez zimę przechowuje się w suchym pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi od 3 do 10 stopni Celsjusza. W pomieszczeniu tym nie musi być dostępu światła.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Begonia bulwiasta o pędach przewieszających określana jest jako begonia zwisająca lub begonia kaskadowa - doskonale wygląda w wiszących pojemnikach
Kiedy sadzić bulwy begonii po zimowaniu?
Tak przechowywane bulwy begonii można wysadzać do doniczek w lutym lub marcu – sadzi się na głębokość 5–8 cm. Posadzone w doniczkach bulwy należy przenieść do widnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi około 18 stopni Celsjusza. W takich warunkach z bulwy wyrosną nowe rośliny. Na zewnątrz begonie można wynieść dopiero pod koniec maja.
Przeczytaj też: