Begonia bulwiasta: co zrobić z begoniami przed zimą?

2013-09-30 17:03 Opracowanie: redakcja serwisu
begonia-bulwiasta
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Begonia bulwiasta nie przezimuje w naszych warunkach klimatycznych na zewnątrz

Begonie bulwiaste to bardzo popularne kwiaty balkonowe, które zdobią balkony i tarasy cały sezon, aż do pierwszych przymrozków. Czy można begonie zostawić na zimę na balkonie?

Begonie bulwiaste (łac. Begonia x tuberhybrida, syn. Begonia tuberosa) to rośliny bulwiaste o okazałych, bardzo dekoracyjnych kwiatach różnych kolorów i kształtów (w zależności od odmiany). Begonie bulwiaste najczęściej uprawiane są w donicach bądź skrzynkach ustawianych na balkonach czy tarasach. Begonie wymagają stanowiska lekko zacienionego, ale ciepłego i zacisznego. W pełnym słońcu liście begonii mogą uleać poparzeniu.
Begonie bulwiaste kwitną cały sezon: od czerwca do września, a nawet października.

Co zrobić z begoniami na zimę

Begonie bulwiaste są roślinami wrażliwymi na niską temperaturę. W naszych warunkach klimatycznych begonie nie mogą przezimować na zewnątrz. Dlatego po pierwszych przymrozkach należy begonie wyjąć z pojemników, obsypać ostrożnie z podłoża i przyciąć ich części nadziemne (łodygi) na wysokości około 2 cm nad bulwą. Bulwy następnie należy oczyścić, usunąć wszystkie chore i uszkodzone mechanicznie, a następnie przesuszyć. Bulwy begonii układa się w ażurowych skrzynkach i przesypuje torfem lub piaskiem i przez zimę przechowuje się w suchym pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi od 3 do 10 stopni Celsjusza. W pomieszczeniu tym nie musi być dostępu światła.
Tak przechowywane bulwy begonii można wysadzać do doniczek w lutym lub marcu – sadzi się na głębokość 5–8 cm. Posadzone w doniczkach bulwy należy przenieść do widnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi około 18 stopni Celsjusza. W takich warunkach z bulwy wyrosną nowe rośliny. Na zewnątrz begonie można wynieść dopiero pod koniec maja.

begonia-bulwiasta
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Begonia bulwiasta nie przezimuje w naszych warunkach klimatycznych na zewnątrz
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE