Czy komarzyca przetrwa zimę na balkonie?

2020-11-13 12:00 Opracowanie: redakcja serwisu
Plektrantus
Autor: GettyImages Plektrantus koleusowaty to jedna z najbardziej znanych roślin balkonowych

Plektrantus, zwany komarzycą, to popularna roślina balkonowa, która w sezonie zdobi nasze balkony. Czy komarzyca przetrwa zimę na balkonie? Jak przechować komarzycę przez zimę?

Gęsto ulistnione, zwisające pędy plektrantusa, zwanego potocznie komarzycą, znakomicie nadają się do balkonowych kompozycji. Dodatkową zaletą tej rośliny jest to, że odstrasza komary.

Komarzyca wymaga regularnego i umiarkowanego podlewania podczas sezonu (lepiej znosi przejściową suszę niż nadmiar wody w podłożu). Najlepsze dla komarzycy jest stanowisko półcieniste, ponieważ ostre słońce może powodować poparzenia liści. Najczęściej uprawia się komarzycę w skrzynkach balkonowych bądź wiszących donicach – długie pędy przewieszając się tworzą dekoracyjną i efektowną kaskadę.

Czy komarzyca przetrwa zimę na balkonie?

Choć komarzyca w naturze jest byliną, to w naszych warunkach klimatycznych uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Po zakończeniu sezonu najczęściej jest usuwana z pojemników i wyrzucana. Komarzyca bowiem w naszym klimacie wymarza zimą – nie jest odporna na niską temperaturę, a mróz powoduje jej zamieranie. Można to łatwo zaobserwować po pierwszym znaczącym przymrozku – komarzyce pozostawione na balkonie przemarzają i nie można ich już uratować.

Jeśli chcemy przechować komarzycę do następnego sezonu, należy zabrać roślinę z dworu przed pierwszymi przymrozkami. Całe pędy komarzycy należy znacznie skrócić (w ten sposób odmładzamy roślinę). Tak przygotowaną roślinę można przechować w chłodnym pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi 10–15 stopni Celsjusza.

Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Wiesia Krasa
|

Dziękuję za wyczerpującą informację.
Pozdrawiam