Jak odnowić siatkę ogrodzeniową?

2022-06-01 11:32 Materiał partnerski
Siatka ogrodzeniowa
Autor: GettyImages Jeśli siatka nie jest skorodowana całkowicie, to można ją odnowić

Jak odnowić siatkę ogrodzeniową? Metalowa siatka ogrodzeniowa jest często wykorzystywana do ogradzania działek. Jeśli ogrodzenie zostało wykonane z siatki niepowlekanej i niezabezpieczonej farbą ochronną, to po kilku latach konieczna będzie jej renowacja.

Ogrodzenie z siatki jest jednym z najczęściej spotykanych typów ogrodzeń. Do takiego ogrodzenia wykorzystuje się siatkę pokrytą tworzywem (na przykład polietylenem bądź PCV), częściej jednak stosuje się siatkę ocynkowaną. Fabryczne zabezpieczenie powłoką cynkową wystarcza na kilka lat (jeśli siatka nie została pomalowana farbą), po tym czasie siatkę należy odnowić, ponieważ powłoka cynkowa utlenia się, pojawia się rdza i ogrodzenie z siatki może ulegać uszkodzeniom, a do tego nie wygląda już tak estetycznie, jak na początku. Jeżeli siatka nie jest skorodowana całkowicie, to można ją odnowić.

Jak odnowić siatkę ogrodzeniową?

Odnawianie ogrodzenia z siatki należy rozpocząć od usunięcia rdzy. Można to zrobić za pomocą papieru ściernego i drucianej szczotki albo specjalnej drucianej nakładki na wiertarkę. Innym sposobem jest zastosowanie płynnych odrdzewiaczy, które powodują, że rdza zamienia się w czarną powłokę, nadającą się do malowania. Siatkę należy oczyścić ze wszystkich ognisk rdzy.

Następny krok w odnawianiu siatki, to jej dokładne oczyszczenie z piasku, kurzu, olejów, smarów, łuszczącej się starej farby - mogą one negatywnie wpłynąć na przyczepność farby do siatki i sprawić, że malowanie będzie nietrwałe i kolejne odnawianie będzie konieczne szybciej, niż byśmy chcieli.

Jeśli siatka była wcześniej malowana, konieczne jest także jej zmatowienie drobnoziarnistym papierem ściernym, a potem odpylenie.

Siatka ogrodzeniowa
Autor: GettyImages Malowanie siatki ogrodzeniowej powinno się wykonywać regularnie co kilka lat

Malowanie - ostatni etap odnawiania siatki ogrodzeniowej

Zanim zabierzemy się za malowanie farbą, siatkę trzeba odtłuścić (np. benzyną) i poczekać, aż dokładnie wyschnie. Dopiero tak przygotowane ogrodzenie można pokryć najpierw farbą podkładową, która chroni przed korozją, a potem farbą nawierzchniową w wybranym kolorze.

Jest jednak łatwiejszy sposób! Zamiast zastosować dwa produkty, użyjmy jednego - Farby do metalu bezpośrednio na rdzę Altax! Przed malowaniem tym produktem odnawiane elementy metalowe nie muszą być wcześniej zabezpieczane podkładem antykorozyjnym. Farbę tę można nakładać bezpośrednio na rdzę. Do prawidłowego zabezpieczenia powierzchni nakładamy 2-3 warstwy. Dzięki temu, że farba szybko schnie, kolejną warstwę możemy nakładać już po 4 godzinach. Na malowanie ogrodzenia z siatki wybierzmy w miarę ciepły (ale nie upalny!) i suchy dzień, bez silnego wiatru.

Do nakładania farby możemy wykorzystać pędzel albo specjalny wałek do malowania siatki, wykonany z gąbki, która ma specjalne nacięcia pozwalające na dokładne pokrycie farbą większych powierzchni ogrodzenia, jednocześnie zmniejszając zużycie produktu. Narzędzia użyte do malowania Farbą do metalu bezpośrednio na rdzę Altax wystarczy umyć w czystej wodzie.

polecamy
Farba do metalu Altax

Autor: Sherwin – Williams

Farba do metalu Altax

Farba do metalu bezpośrednio na rdzę

Specjalistyczna farba renowacyjna do stosowania bezpośrednio na rdzę (nie wymaga podkładu), zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz. Idealnie sprawdza się do malowania powierzchni metalowych, żeliwnych, aluminiowych, zarówno nowych, jak i wcześniej już zabezpieczonych. Zapewnia aż do 15 lat ochrony przed czynnikami atmosferycznymi i rdzą! Odporna na deszcz już po 30 minutach.

Siatka ogrodzeniowa
Autor: GettyImages Ogrodzenie z metalowej siatki
Sonda
Jakie ogrodzenie wybrałbyś na swoją posesję?
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie