Jak odnowić siatkę ogrodzeniową?

2022-06-01 11:32
Siatka ogrodzeniowa
Autor: GettyImages Jeśli siatka nie jest skorodowana całkowicie, to można ją odnowić

Jak odnowić siatkę ogrodzeniową? Metalowa siatka ogrodzeniowa jest często wykorzystywana do ogradzania działek. Jeśli ogrodzenie zostało wykonane z siatki niepowlekanej i niezabezpieczonej farbą ochronną, to po kilku latach konieczna będzie jej renowacja.

Ogrodzenie z siatki jest jednym z najczęściej spotykanych typów ogrodzeń. Do takiego ogrodzenia wykorzystuje się siatkę pokrytą tworzywem (na przykład polietylenem bądź PCV), częściej jednak stosuje się siatkę ocynkowaną. Fabryczne zabezpieczenie powłoką cynkową wystarcza na kilka lat (jeśli siatka nie została pomalowana farbą), po tym czasie siatkę należy odnowić, ponieważ powłoka cynkowa utlenia się, pojawia się rdza i ogrodzenie z siatki może ulegać uszkodzeniom, a do tego nie wygląda już tak estetycznie, jak na początku. Jeżeli siatka nie jest skorodowana całkowicie, to można ją odnowić.

Jak odnowić siatkę ogrodzeniową?

Odnawianie ogrodzenia z siatki należy rozpocząć od usunięcia rdzy. Można to zrobić za pomocą papieru ściernego i drucianej szczotki albo specjalnej drucianej nakładki na wiertarkę. Innym sposobem jest zastosowanie płynnych odrdzewiaczy, które powodują, że rdza zamienia się w czarną powłokę, nadającą się do malowania. Siatkę należy oczyścić ze wszystkich ognisk rdzy.

Następny krok w odnawianiu siatki, to jej dokładne oczyszczenie z piasku, kurzu, olejów, smarów, łuszczącej się starej farby - mogą one negatywnie wpłynąć na przyczepność farby do siatki i sprawić, że malowanie będzie nietrwałe i kolejne odnawianie będzie konieczne szybciej, niż byśmy chcieli.

Jeśli siatka była wcześniej malowana, konieczne jest także jej zmatowienie drobnoziarnistym papierem ściernym, a potem odpylenie.

Siatka ogrodzeniowa
Autor: GettyImages Malowanie siatki ogrodzeniowej powinno się wykonywać regularnie co kilka lat

Malowanie - ostatni etap odnawiania siatki ogrodzeniowej

Zanim zabierzemy się za malowanie farbą, siatkę trzeba odtłuścić (np. benzyną) i poczekać, aż dokładnie wyschnie. Dopiero tak przygotowane ogrodzenie można pokryć najpierw farbą podkładową, która chroni przed korozją, a potem farbą nawierzchniową w wybranym kolorze.

Siatka ogrodzeniowa
Autor: GettyImages Ogrodzenie z metalowej siatki
Sonda
Jakie ogrodzenie wybrałbyś na swoją posesję?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie