Jak odnowić ogrodowy plac zabaw dla dzieci?

2022-05-01 4:32 Materiał partnerski
Ogrodowy plac zabaw
Autor: GettyImages Ogrodowy plac zabaw to wymarzone miejsce każdego dziecka

Jeśli sprzęty w ogrodowym placu zabaw poszarzały i nie wyglądają najlepiej, warto je odświeżyć i przywrócić im dawny blask. Jak odnowić ogrodowy plac zabaw?

W jesienno-zimowym okresie ogrodowy plac zabaw odwiedzany był przez dzieci sporadycznie. Gdy jednak słońce świeci coraz mocniej, dni są coraz cieplejsze, trzeba zadbać nie tylko o rośliny w ogrodzie, ale także o ogrodowe zabawki. Zanim spragnione zabaw na świeżym powietrzu dzieci zaczną na dobre użytkować ogrodowy plac zabaw i korzystać z huśtawek, zjeżdżalni, piaskownic i domków (tych naziemnych i tych zbudowanych na drzewie), musimy sprawdzić ich stan i dokonać niezbędnych napraw. Tego wymaga zapewnienie bezpieczeństwa naszych pociech. Przy tej okazji warto także odnowić sprzęty, aby prezentowały się atrakcyjnie i zachęcały do zabawy.

Sprawdzenie stanu sprzętów w ogrodowym placu zabaw

Na początek trzeba dokładnie obejrzeć wszystkie sprzęty w ogrodowym placu zabaw i ocenić ich stan. Można to uczynić dopiero po dokładnym oczyszczeniu z kurzu, nalotów i zabrudzeń - tylko wtedy będziemy mogli dobrze sprawdzić, czy zabawki nie zostały uszkodzone, gdy podczas jesiennej słoty i śnieżnej zimy były poddawane negatywnemu oddziaływaniu warunków atmosferycznych. Przyjrzyjmy się dobrze czy na drewnianych zabawkach nie pojawiły się spękania bądź przebarwienia, na metalowych nie pojawiła się rdza lub odpryski farby, a plastikowe nie popękały. Skontrolujmy też wszelkie mocowania w poszczególnych urządzeniach: zawiasy, haki, uchwyty, zaczepy, kotwy, śruby, ogniwa łańcuchów, karabinki - uszkodzone koniecznie wymieńmy! Sprawdźmy też stabilność elementów drewnianych.

Sprzęty wykonane z tworzyw sztucznych trzeba dokładnie umyć (np. specjalnymi produktami do czyszczenia i konserwacji plastiku), zwracając szczególną uwagę na te miejsca, gdzie gromadziła się woda (tam często pojawiają się glony). Elementy popękane, złamane lub z głębokimi zarysowaniami o nierównych brzegach, należy wymienić na nowe.

Gdy już sprawdzimy stan poszczególnych elementów ogrodowego placu zabaw, zabierzmy się za konieczne naprawy.

Ogrodowy plac zabaw
Autor: GettyImages Do odnowienia ogrodowego placu zabaw wybierzmy produkty, które zapewnią długotrwałą ochronę

Jak odnowić drewniane elementy ogrodowego placu zabaw?

Wszystkie ubytki oraz szczeliny, które pojawiły się na drewnianych zabawkach, należy wypełnić szpachlą do drewna i przeszlifować wypełnienia papierem ściernym (łatwiej będzie, gdy użyjemy szlifierki). Po przeszlifowaniu drewno należy odpylić. Dopiero wtedy możemy je odnowić za pomocą specjalnych preparatów.

Jednym z nich jest przeznaczona do odnawiania powierzchni drewnianych Farba do drewna na zewnątrz Altax, która zabezpiecza drewno aż do 10 lat! Gęsta konsystencja ułatwia malowanie i powoduje, że farba nie kapie podczas nakładania. Pełne pokrycie zapewnia dwukrotne malowanie. Farba do drewna na zewnątrz Altax zapewnia ekstremalną odporność na warunki pogodowe, bardzo dobre krycie malowanej powierzchni, szybkie schnięcie (drugą warstwę możemy nakładać już po 4 godzinach!). Powierzchni odnawianych tą farbą nie trzeba wcześniej szlifować, a jedynie pozbyć się fragmentów starej farby. Narzędzia użyte do malowania (pędzel lub wałek syntetyczny) możemy umyć w czystej wodzie.

polecamy
Farba do drewna na zewnątrz Altax

Autor: Sherwin – Williams

Farba do drewna na zewnątrz Altax

Farba do drewna na zewnątrz Altax

Farba do drewna na zewnątrz to specjalistyczna farba, która w łatwy sposób pozwoli odnowić różne powierzchnie drewniane w Twoim ogrodzie, a także zabezpieczyć te zupełnie nowe. Dzięki niej zyskasz długotrwały i estetyczny efekt na lata.

Jak odnowić metalowe elementy placu zabaw w ogrodzie?

Metalowe elementy ogrodowego placu zabaw przed odnawianiem należy dokładnie oczyścić z łuszczącej się starej farby, którą były pokryte. Najlepiej zrobić to używając drucianej szczotki. Następnie należy przeszlifować metalowe powierzchnie papierem ściernym - pomocna może okazać się szlifierka. Tak przygotowane metalowe elementy malujemy farbą do metalu.

Znakomitym produktem jest Farba do metalu bezpośrednio na rdzę Altax, która zapewnia aż do 15 lat ochrony! Odnawiane elementy metalowe nie muszą być wcześniej zabezpieczane podkładem antykorozyjnym. Farbę tę można nakładać bezpośrednio na rdzę. Do prawidłowego zabezpieczenia powierzchni nakładamy 2-3 warstwy. Dzięki temu, że farba szybko schnie, kolejną warstwę możemy nakładać już po 4 godzinach. Narzędzia użyte do malowania (pędzel lub wałek syntetyczny) możemy umyć w czystej wodzie.

polecamy
Farba do metalu Altax

Autor: Sherwin – Williams

Farba do metalu Altax

Farba do metalu bezpośrednio na rdzę

Specjalistyczna farba renowacyjna do stosowania bezpośrednio na rdzę (nie wymaga podkładu), zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz. Idealnie sprawdza się do malowania powierzchni metalowych, żeliwnych, aluminiowych, zarówno nowych jak i wcześniej już zabezpieczonych. Zapewnia aż do 15 lat ochrony przed czynnikami atmosferycznymi i rdzą. Odporna na deszcz już po 30 minutach.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie