Jak odnowić ogrodowy plac zabaw dla dzieci?

2022-05-01 4:32
Ogrodowy plac zabaw
Autor: GettyImages Ogrodowy plac zabaw to wymarzone miejsce każdego dziecka

Jeśli sprzęty w ogrodowym placu zabaw poszarzały i nie wyglądają najlepiej, warto je odświeżyć i przywrócić im dawny blask. Jak odnowić ogrodowy plac zabaw?

W jesienno-zimowym okresie ogrodowy plac zabaw odwiedzany był przez dzieci sporadycznie. Gdy jednak słońce świeci coraz mocniej, dni są coraz cieplejsze, trzeba zadbać nie tylko o rośliny w ogrodzie, ale także o ogrodowe zabawki. Zanim spragnione zabaw na świeżym powietrzu dzieci zaczną na dobre użytkować ogrodowy plac zabaw i korzystać z huśtawek, zjeżdżalni, piaskownic i domków (tych naziemnych i tych zbudowanych na drzewie), musimy sprawdzić ich stan i dokonać niezbędnych napraw. Tego wymaga zapewnienie bezpieczeństwa naszych pociech. Przy tej okazji warto także odnowić sprzęty, aby prezentowały się atrakcyjnie i zachęcały do zabawy.

Sprawdzenie stanu sprzętów w ogrodowym placu zabaw

Na początek trzeba dokładnie obejrzeć wszystkie sprzęty w ogrodowym placu zabaw i ocenić ich stan. Można to uczynić dopiero po dokładnym oczyszczeniu z kurzu, nalotów i zabrudzeń - tylko wtedy będziemy mogli dobrze sprawdzić, czy zabawki nie zostały uszkodzone, gdy podczas jesiennej słoty i śnieżnej zimy były poddawane negatywnemu oddziaływaniu warunków atmosferycznych. Przyjrzyjmy się dobrze czy na drewnianych zabawkach nie pojawiły się spękania bądź przebarwienia, na metalowych nie pojawiła się rdza lub odpryski farby, a plastikowe nie popękały. Skontrolujmy też wszelkie mocowania w poszczególnych urządzeniach: zawiasy, haki, uchwyty, zaczepy, kotwy, śruby, ogniwa łańcuchów, karabinki - uszkodzone koniecznie wymieńmy! Sprawdźmy też stabilność elementów drewnianych.

Sprzęty wykonane z tworzyw sztucznych trzeba dokładnie umyć (np. specjalnymi produktami do czyszczenia i konserwacji plastiku), zwracając szczególną uwagę na te miejsca, gdzie gromadziła się woda (tam często pojawiają się glony). Elementy popękane, złamane lub z głębokimi zarysowaniami o nierównych brzegach, należy wymienić na nowe.

Gdy już sprawdzimy stan poszczególnych elementów ogrodowego placu zabaw, zabierzmy się za konieczne naprawy.

Ogrodowy plac zabaw
Autor: GettyImages Do odnowienia ogrodowego placu zabaw wybierzmy produkty, które zapewnią długotrwałą ochronę

Jak odnowić drewniane elementy ogrodowego placu zabaw?

Wszystkie ubytki oraz szczeliny, które pojawiły się na drewnianych zabawkach, należy wypełnić szpachlą do drewna i przeszlifować wypełnienia papierem ściernym (łatwiej będzie, gdy użyjemy szlifierki). Po przeszlifowaniu drewno należy odpylić. Dopiero wtedy możemy je odnowić za pomocą specjalnych preparatów.

Jak odnowić metalowe elementy placu zabaw w ogrodzie?

Metalowe elementy ogrodowego placu zabaw przed odnawianiem należy dokładnie oczyścić z łuszczącej się starej farby, którą były pokryte. Najlepiej zrobić to używając drucianej szczotki. Następnie należy przeszlifować metalowe powierzchnie papierem ściernym - pomocna może okazać się szlifierka. Tak przygotowane metalowe elementy malujemy farbą do metalu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie