Jak odnowić drewniany ogrodowy domek na narzędzia?

2022-05-01 2:05
Domek na narzędzia
Autor: GettyImages Drewniany domek na narzędzia wymaga regularnej konserwacji

Jeśli drewniany domek ogrodowy na narzędzia nie wygląda najlepiej, warto go odnowić. Jak to zrobić szybko i skutecznie? Podpowiemy, co zrobić, by domek na narzędzia znów prezentował się atrakcyjnie.

Domek na narzędzia w ogrodzie to nie tylko praktyczny budynek służący do składowania narzędzi i urządzeń potrzebnych do prac w ogrodzie, ale także element małej architektury ogrodowej. Dobrze, gdy jest dopasowany do stylu ogrodu i ładnie się z nim komponuje. To zadanie spełniają - od lat cieszące się niezmienną popularnością - narzędziownie zbudowane z drewna.

Aby drewniany domek przetrwał w dobrym stanie długie lata, zachowując jednocześnie atrakcyjny wygląd, należy go regularnie impregnować i zabezpieczać. Wiadomym jest, że drewno pod wpływem niekorzystnego działania wody, słońca, wiatru, grzybów i szkodników drewna ulega degradacji i niszczeniu. Jeśli nie będziemy temu skutecznie przeciwdziałać, drewniany domek szybko zmieni się w nieestetyczną budowlę. Gdy zaniedbamy systematyczną konserwację drewna, nasza narzędziownia przestanie ładnie wyglądać. Drewno stanie się sine, brudne, a często i zmurszałe.

Drewniany domek najgorzej wygląda po zimie. Długotrwała ekspozycja na słońcu latem, a potem jesienne deszcze i zimowe śniegi wpłynęły negatywnie na kondycję desek. Jeśli na początku sezonu ogrodowy domek na narzędzia prezentuje się nie najlepiej, zabierzmy się za jego odnowienie! Wiosna to znakomity czas na renowację. Jak odnowić domek, powstrzymując jego niszczenie i sprawić, by jak najdłużej pozostawał w dobrym stanie?

Przygotowanie domku do renowacji

Przed rozpoczęciem renowacji trzeba obejrzeć cały domek i sprawdzić stan wszystkich desek. Zniszczone, mocno popękane czy przegniłe trzeba wymienić na nowe. Należy też dokonać oględzin dachu - być może wymaga naprawy.

Deski trzeba dokładnie oczyścić ze zmurszałych powłok czy zabrudzeń, używając drucianej szczotki i wody z detergentem albo papieru ściernego (najłatwiej użyć szlifierki). Jeśli używamy do czyszczenia wody, trzeba poczekać na całkowite wyschnięcie desek. Na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy środek do renowacji drewna.

Czym malować domek narzędziowy?

W sprzedaży dostępnych jest wiele środków do odświeżania, konserwacji i zabezpieczania drewna. Wśród nich na uwagę zasługują produkty oparte na żywicy, która tworzy się m.in. w drzewach iglastych i służy do zabezpieczania ran. Substancja ta odżywia, pielęgnuje i chroni drzewo. Preparaty zawierające żywice tworzą na powierzchni drewna elastyczną, niełuszczącą się powłokę. Dlatego warto je wykorzystać do renowacji drewnianego domku na narzędzia.

Impregnat żywiczny Altax
Autor: Sherwin – Williams Przykład zastosowania impregnatu żywicznego Altax na starym drewnianym domku narzędziowym: z lewej strony przed aplikacją impregnatu żywicznego, z prawej - domek odnowiony impregnatem Altax.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie