Jak odnowić drewniany ogrodowy domek na narzędzia?

2022-05-01 2:05 Materiał partnerski
Domek na narzędzia
Autor: GettyImages Drewniany domek na narzędzia wymaga regularnej konserwacji

Jeśli drewniany domek ogrodowy na narzędzia nie wygląda najlepiej, warto go odnowić. Jak to zrobić szybko i skutecznie? Podpowiemy, co zrobić, by domek na narzędzia znów prezentował się atrakcyjnie.

Domek na narzędzia w ogrodzie to nie tylko praktyczny budynek służący do składowania narzędzi i urządzeń potrzebnych do prac w ogrodzie, ale także element małej architektury ogrodowej. Dobrze, gdy jest dopasowany do stylu ogrodu i ładnie się z nim komponuje. To zadanie spełniają - od lat cieszące się niezmienną popularnością - narzędziownie zbudowane z drewna.

Aby drewniany domek przetrwał w dobrym stanie długie lata, zachowując jednocześnie atrakcyjny wygląd, należy go regularnie impregnować i zabezpieczać. Wiadomym jest, że drewno pod wpływem niekorzystnego działania wody, słońca, wiatru, grzybów i szkodników drewna ulega degradacji i niszczeniu. Jeśli nie będziemy temu skutecznie przeciwdziałać, drewniany domek szybko zmieni się w nieestetyczną budowlę. Gdy zaniedbamy systematyczną konserwację drewna, nasza narzędziownia przestanie ładnie wyglądać. Drewno stanie się sine, brudne, a często i zmurszałe.

Drewniany domek najgorzej wygląda po zimie. Długotrwała ekspozycja na słońcu latem, a potem jesienne deszcze i zimowe śniegi wpłynęły negatywnie na kondycję desek. Jeśli na początku sezonu ogrodowy domek na narzędzia prezentuje się nie najlepiej, zabierzmy się za jego odnowienie! Wiosna to znakomity czas na renowację. Jak odnowić domek, powstrzymując jego niszczenie i sprawić, by jak najdłużej pozostawał w dobrym stanie?

Przygotowanie domku do renowacji

Przed rozpoczęciem renowacji trzeba obejrzeć cały domek i sprawdzić stan wszystkich desek. Zniszczone, mocno popękane czy przegniłe trzeba wymienić na nowe. Należy też dokonać oględzin dachu - być może wymaga naprawy.

Deski trzeba dokładnie oczyścić ze zmurszałych powłok czy zabrudzeń, używając drucianej szczotki i wody z detergentem albo papieru ściernego (najłatwiej użyć szlifierki). Jeśli używamy do czyszczenia wody, trzeba poczekać na całkowite wyschnięcie desek. Na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy środek do renowacji drewna.

Czym malować domek narzędziowy?

W sprzedaży dostępnych jest wiele środków do odświeżania, konserwacji i zabezpieczania drewna. Wśród nich na uwagę zasługują produkty oparte na żywicy, która tworzy się m.in. w drzewach iglastych i służy do zabezpieczania ran. Substancja ta odżywia, pielęgnuje i chroni drzewo. Preparaty zawierające żywice tworzą na powierzchni drewna elastyczną, niełuszczącą się powłokę. Dlatego warto je wykorzystać do renowacji drewnianego domku na narzędzia.

Jednym z takich produktów jest impregnat żywiczny Altax, który nie tylko odżywia drewno, ale także zapewnia mu długotrwałą odporność na czynniki atmosferyczne.

Jak odnowić domek narzędziowy impregnatem żywicznym Altax?

Po otwarciu opakowania impregnat należy delikatnie, ale bardzo dokładnie wymieszać. Do nakładania produktu najlepiej wybrać dobrej jakości pędzel syntetyczny (im lepsza jakość pędzla, tym łatwiejsza praca), który pozwoli na łatwe rozprowadzenie impregnatu, bez pozostawiania smug.

Produkt nanosimy cienką warstwą. Po nałożeniu impregnatu powinien być widoczny rysunek drewna. Dzięki temu, że impregnat schnie szybko, już po dwóch godzinach możemy nałożyć jego drugą warstwę. Aplikujemy podobnie, jak w przypadku pierwszej warstwy. Również po nałożeniu drugiej warstwy nadal powinny być widoczne słoje drewna. Produkt zapewnia matowe wykończenie.

Impregnat żywiczny Altax
Autor: Sherwin – Williams Przykład zastosowania impregnatu żywicznego Altax na starym drewnianym domku narzędziowym: z lewej strony przed aplikacją impregnatu żywicznego, z prawej - domek odnowiony impregnatem Altax.
polecamy
Impregnat żywiczny Altax

Autor: Sherwin – Williams

Impregnat żywiczny Altax

Impregnat żywiczny Altax

Impregnat żywiczny Altax to produkt wysokiej jakości, który dzięki zawartości wysokogatunkowych żywic doskonale chroni strukturę drewna, zabezpieczając je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz grzybów. To produkt przeznaczony dla tych, którzy chcą połączyć wysoką trwałość zabezpieczenia i łatwością i szybkością pracy. Idealny do impregnacji takich elementów, jak: płoty, pergole, bramy, altany, elewacje, podbitki, meble ogrodowy czy drzwi. Nadaje się do zewnętrznych elementów drewnianych, zarówno z drewna oszlifowanego, gładkiego, jak i nieoszlifowanego, szorstkiego. Dzięki żelowej konsystencji nie skapuje z pędzla podczas malowania (jest to istotne przy zabezpieczaniu elementów na wysokościach, np. podbitek dachowych), łatwo się nakłada i bardzo dobrze rozsmarowuje na drewnie. Narzędzia i ewentualne zabrudzenia łatwo umyć wodą - trzeba to jednak zrobić jeszcze przed zaschnięciem produktu. Impregnat żywiczny Altax szybko schnie, dzięki czemu na prace zabezpieczające wystarczy jeden dzień. Jest dostępny w bogatej palecie kolorystycznej (10 kolorów: dąb, pinia, mahoń, kasztan, orzech, brąz, palisander, heban, tik, szary). Zapewnia ochronę drewna na 9 lat!

Impregnat żywiczny Altax
Autor: Sherwin – Williams Impregnat żywiczny Altax jest dostępny w trzech pojemnościach: 750 ml, 4,5 l oraz 9 l, z łatwością więc można dopasować ilość zakupionego preparatu do powierzchni elementu, który chcemy pomalować
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie