Nowoczesny płot betonowy – cena i montaż

2024-05-31 9:16

Nowoczesny płot betonowy naśladuje inne materiały i stanowi tańszy wariant takich rozwiązań. Kiedyś płot betonowy kojarzyły się z ogrodzeniem cmentarzy. Miały kilka typowych wzorów, które dawały pewien specyficzny wygląd. Niżej panel betonowy gładki lub z wytłaczanym wzorem, wyżej element z dekoracyjną kratka lub wzorem w esy-floresy.

Nowoczesne płoty betonowe
Autor: Drewbet Nowoczesne płoty betonowe mogą wyglądać jakby były wykonane z desek

Obecnie płot betonowy może wyglądać bardzo nowocześnie. Mieszanka betonowa może być formowana w różne kształty i wzory, a także barwiona. Można do niej dodawać składniki mineralne, barwniki, ozdobne piaski i grubsze kruszywa, tak żeby uzyskiwać elementy naśladujące kamienie naturalne, lastryko, drewno lub inne modne i nowoczesne materiały. Jednym z najmodniejszych obecnie materiałów jest beton architektoniczny. Z niego również można zrobić płot betonowy.

Spis treści

 1. Płot betonowy nowoczesny - panele wsuwane w słupki
 2. Płot betonowy montaż
 3. Płot betonowy - bloczki lub pustaki zalewowe
 4. Nowoczesny płot betonowy z betonu architektonicznego
 5. Płot betonowy cena
 6. Nie przegap! Sprawdź, jaki masz wybór

Płot betonowy nowoczesny - panele wsuwane w słupki

Płot betonowy składający się z poziomych elementów betonowych wsuwanych w rowki z boku słupków to wciąż popularne rozwiązanie. Producenci wprowadzają kolekcje z nowoczesnymi wzorami. Są one prostsze, oszczędniejsze w wyrazie, geometryczne, pozbawione ozdobników. Wzory naśladują kamień naturalny nieregularny lub ciosany i układany poziomo, cegły lub drewno. Ciekawie wyglądają płoty betonowe z wypełnieniem składającym się z wąskich poziomych belek. Zwykle mają one wysokość 20 cm. Mogą być ułożone na styk, tak że powstanie pełne ogrodzenie, albo z odstępami. Taki płot betonowy nawiązuje do popularnych obecnie płotów z metalowymi poziomymi panelami.

Ten rodzaj płotów betonowych ma wzór jednostronny. Trzeba zdecydować się, czy ozdobna wersja będzie po stronie wewnętrznej, czy po zewnętrznej. Elementy betonowe można malować powszechnie dostępnymi farbami do betonu.

Płot betonowy montaż

Najnowszą propozycją producentów są płoty betonowe dwustronne. Mają z obu stron wyprofilowany wzór naśladujący cegłę lub łupany piaskowiec. Specjalnie skomponowana mieszanka betonowa zapewnia dużą dokładność oddania takiej faktury. Takie płoty betonowe są malowane na jeden z kilku ładnych naturalnych kolorów. Można je też pomalować samodzielnie. Są dostarczane w postaci słupków oraz paneli wysokości 30 cm, długości 144 cm i grubości 4 cm. Pojedynczy panel waży 36-39 kg. Słupki są dobrane do wysokości i faktury paneli. Część paneli można w przęśle zastąpić ażurowymi wstawkami – np. sztachetami drewnianymi lub metalowymi. Słupki wymagają solidnego betonowego fundamentu o wym. 40 x 40 x 80 cm. Montaż takiego płotu betonowego wygląda następująco:

 • w każdy wykop fundamentowy wkłada się mały bloczek betonowy. Na nim jest ustawiany słupek, który usztywnia się i zabetonowuje;
 • w dolnej części słupka przewierca się otwór i przekłada przez niego kawałek stalowego pręta zbrojeniowego średnicy 12 mm. Tak robi się z każdym słupkiem. Pręty stanowią oparcie dla dolnych paneli przęsła;
 • panele wsuwa się we wpust w słupku i ustawia jeden na drugim;
 • pierwszy panel musi być z przeciwnej strony oparty na cegle, zanim nie zostanie dostawiony drugi słupek;
 • opisane czynności powtarza się, aż ogrodzenie będzie gotowe. Na koniec od góry na słupki i przęsła nasadza się betonowe daszki
Nowoczesne płoty betonowe
Autor: cba-beton.pl Najbardziej trendy ogrodzeniem jest konstrukcja z wykorzystaniem płyt betonu architektonicznego

Płot betonowy - bloczki lub pustaki zalewowe

Jeśli chcemy zbudować solidny płot betonowy, możemy wybrać betonowe bloczki lub pustaki zalewowe o ozdobnym wykończeniu powierzchni. W skład systemu wchodzą elementy o szerokości 12-20 cm na wypełnienie, szersze - na słupki oraz daszki do ich przykrycia. Jedna powierzchnia jest ozdobnie wykończona. Przeważają gładkie lub strukturalne wzory betonowe w różnych odcieniach szarości – od jasnej, przez popielaty, ciemnoszary, po antracytowy i czarny. Znajdziemy też wzory w tonacji brązu i czerwieni. Wiele kolekcji takich płotów betonowych naśladuje powierzchnię kamieni naturalnych dzięki zastosowaniu dodatku szlachetnych kruszyw, np. granitowych, bazaltowych. Znajdziemy też bloczki lub pustaki podbarwiane i z powierzchnią wytłaczaną tak, żeby wyglądała jak trawertyn, piaskowiec albo wapień.

Ciekawie wygląda płot betonowy o wzorze trójwymiarowym. Poszczególne pustaki mają różną grubość albo tak wykończony front, że lico ogrodzenia betonowego nie stanowi jednej linii, lecz wręcz odwrotnie - poszczególne fragmenty wystają z niego na różna odległość.

Elementy w takim ogrodzeniu mogą różnić się wymiarami. Bardzo nowocześnie wyglądają płoty betonowe zbudowane z wydłużonych pustaków. Charakterystyczna fuga między poszczególnymi elementami jeszcze podkreśla minimalistyczny charakter ogrodzenia.

Płoty z betonowych pustaków zalewowych mogą stanowić również konstrukcję do uzupełnienia przęseł innymi materiałami, np. elementami stalowymi, aluminiowymi, drewnianymi.

Nowoczesne płoty betonowe
Autor: Kost-bet Bardzo nowocześnie wygląda ogrodzenie z poziomych wydłużonych elementów

Nowoczesny płot betonowy z betonu architektonicznego

Najmodniejszym wariantem nowoczesnego płotu betonowego jest ten z betonu architektonicznego. Podstawę stanowi stalowa konstrukcja, w której umieszcza się cienkie płyty z betonu architektonicznego. Mają one mniej więcej 2 cm grubości. Umieszcza się je po obu stronach ogrodzenia, więc każda z nich wygląda niezwykle atrakcyjnie i nowocześnie. Płyty są cienkie, więc można je docinać na mniejsze odcinki, żeby na przykład wykonać ogrodzenie po łuku.

Płot z betonu architektonicznego może być bardzo jasny, niemal biały, jak również w znacznie ciemniejszej tonacji szarości. Powierzchnia płyt może być maksymalnie gładka lub wykonana tak, jakby miała naturalne uszkodzenia, np. ubytki, wżery, pęknięcia, powstające podczas zalewania betonu w szalunkach.

Nowoczesne płoty betonowe
Autor: cba-beton.pl Między płytami betonu architektonicznego można rozprowadzić np. instalację oświetleniową

Płot betonowy cena

Płot betonowy może być bardzo tani, jak i bardzo drogi. Najtańsze są cienkie ogrodzenia panelowe, w których przęsło o wymiarach 200 x 200 cm (wraz ze słupkiem) może kosztować od ok. 300-500 zł. Kolekcje bloczków i pustaków zalewowych bardzo różnią się cenami. Jeden element zależnie od wymiarów i wykończenia może kosztować 40-250 zł. Na przęsło ogrodzeniowe o wymiarach 200 x 200 cm można więc wydać około 1000 zł lub nawet 3000 zł (nie licząc zaprawy do spojenia konstrukcji i zbrojenia). Drogim rozwiązaniem są również ogrodzenia z płyt betonu architektonicznego, jednak trzeba zaznaczyć, że na cenę takie płotu betonowego ma wpływ bardzo wysoki wzrost cen stali w ostatnim czasie. Płyta ogrodzeniowa o wymiarach 150 x 60 cm może kosztować 200-250 zł, ale układamy dwie. Za metr gotowego płotu betonowego trzeba zapłacić 1700-2000 zł.

Nie przegap! Sprawdź, jaki masz wybór

Nie jesteś jeszcze zdecydowany, jakie ogrodzenie wybrać. Koniecznie sprawdź podpowiedzi naszych ekspertów:

Murator Remontuje: Test kołków montażowych
Materiał sponsorowany
Pozostałe podkategorie