Fontanny w ogrodzie: jak zainstalować fontannę ogrodową

2018-04-05 15:02

Fontanny ogrodowe to jeden z elementów wodnych, które ożywiają przestrzeń ogrodu, wprowadzając do niej element ruchu. Jaką fontannę wybrać do ogrodu?

Nawet w najmniejszym wnętrzu ogrodowym warto między roślinami znaleźć miejsce dla ozdobnego urządzenia, które wypełni przestrzeń cichym szmerem i pluskiem wody. Przy tym powstanie specyficzny mikroklimat o podwyższonej wilgotności, który jest szczególnie ważny w upalne dni. W ten sposób stworzymy w naszym ogrodzie doskonałe warunki do wypoczynku. Pomyślmy o zamontowaniu fontanny ogrodowej.

Fontanny ogrodowe - gdzie zamontować

Fontanna ogrodowa to element wodny ceniony od wieków. Już w średniowiecznych klasztornych wirydarzach fontanna stanowiła „zwornik” kompozycji. Fontanna w ogrodzie wygląda bardzo efektownie. Można ją umieścić w stawie czy oczku wodnym lub zamontować na specjalnym ozdobnym postumencie, np. wśród roślin.

Fontanny ogrodowe - instalacja

Wbrew pozorom instalacja fontanny ogrodowej nie jest trudna, bo polega na umieszczeniu odpowiedniej pompy w stawie lub na brzegu i podłączeniu końcówki rozpylającej wodę. W małych oczkach wodnych ustawia się pompę na dnie i podłącza do niej dyszę. W dużych stawach wygodniej jest pompę umieścić blisko brzegu lub nawet poza lustrem wody, a wtedy dyszę, przez którą tryska woda, ustawia się na specjalnym stojaku, postumencie z kamienia lub cegle i łączy z pompą przewodem wodnym. Niezbędnym elementem jest filtr, przez który przepływa woda zasysana ze stawu, zanim zostanie wtłoczona do końcówki rozpylającej. W niektórych modelach funkcję filtra pełni obudowa pompy, w innych można regulować wielkość otworów filtrujących. Interesującym rozwiązaniem są pływające pompy fontannowe z wmontowanymi reflektorami.

>>Przeczytaj też: Wodne elementy w ogrodzie: oczko wodne, kaskada, wodospad, zdrój, fontanna, strumień

Zobacz film: Zakładanie oczka wodnego

Aranżacja ogrodu z fontanną

Aranżacja ogrodu z wykorzystaniem elementów wodnych, np fontanny, tworzy świetne warunki dla roślin. Rośliny dobrze się czują w powstającym tu mikroklimacie i znacznie lepiej rosną. W sąsiedztwie zbiornika wodnego znajdziemy wytchnienie od codziennego pośpiechu. Mamy też okazję obserwowania owadów, ptaków, a czasami także drobnych zwierząt, które ściągają z okolicy zwabione łatwym dostępem do wody.
Zazwyczaj fontanny kojarzą się z nostalgicznym klimatem starych ogrodów, takie też jest najczęściej wzornictwo oferowanych w sklepach gotowych form: żeliwnych odlewów, elementów kamiennych, betonowych lub ze sztucznego kamienia. Ale można też postarać się o inne, indywidualne rozwiązanie w aranżacji ogrodu, na przykład zamówić misę u kamieniarza czy wykorzystać jako oprawę miejsca wypływu wody nietypowe elementy – na przykład rzygacz rynnowy albo kamień o wyjątkowym kształcie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE