Taczki do ogrodu - jak wybrać dobrą taczkę ogrodową?

2021-03-31 8:19

Taczki do ogrodu są narzędziami, które okazują się niezastąpione w czasie różnych prac ogrodowych - zarówno podczas zakładania ogrodu, jak i jego późniejszej pielęgnacji. Jak wybrać dobrą taczkę ogrodową?

Taczki do ogrodu
Autor: GettyImages Duże znaczenie mają wymiary taczki - głębokość, szerokość i wysokość, a co za tym idzie jej pojemność

Taczka do ogrodu czy na budowę?

Najczęściej taczki do ogrodu wykorzystywane są w dwóch przypadkach: podczas prac budowlanych lub remontowych albo w ogrodach. W zależności od tego, do jakiego celu ma służyć taczka, przed jej wyborem i zakupem, warto poznać jej główne cechy, wpływające na funkcję jaką będzie pełnić.

Narzędzie, które ma pełnić rolę wózka, pomocnego przy pracach ogrodowych, nie musi być duże i ciężkie, jak to stosowane na budowie. Obecnie producenci taczek najczęściej konstruują i nazywają już swoje produkty w taki sposób, aby jak najbardziej dostosować je do funkcji jaką mają pełnić. Na rynku narzędzi budowlano-ogrodniczych mamy więc do wyboru taczki budowlane oraz taczki ogrodowe.

Narzędzia przeznaczone do pielęgnacji trawnika

Jak wybrać taczkę do ogrodu?

Taczki do ogrodu odróżnia od siebie kilka podstawowych cech:

  • ilość kółek (zwykle 1 lub 2),
  • długość rączek,
  • głębokość i grubość tzw. miski,
  • kształt oraz materiał jakiego są wykonane - zwykle z plastiku lub z metalu.

Te przeznaczone do codziennych prac ogrodowych są zwykle lżejsze i mają atrakcyjniejszy wygląd i wzornictwo niż te budowlane.

Taczki do ogrodu z plastiku

Taczki plastikowe są przede wszystkim lekkie, przeznaczone do lżejszych prac, dzięki czemu przewożenie w nich liści, drobnych roślin, czy ściętej trawy jest wygodne, szczególnie dla osób starszych lub słabszych. Warto także zaznaczyć, że obecnie wzornictwo taczek plastikowych jest bardzo bogate i możemy znaleźć różne kształty, np. w formie wygodnych do prowadzenia jedną ręką dwukołowych wózków ogrodowych. Jeśli nie planujemy bardzo ciężkich prac w ogrodzie, wygodna taczka plastikowa jest optymalnym wyborem.

Bardzo popularne są obecnie wygodne dwukołowe plastikowe taczki w formie wózka ogrodowego, który można łatwo przewozić bez schylania się i obciążania kręgosłupa, dzięki wygodnemu uchwytowi. Tego typu taczki mają pojemność nawet do 100 litrów i zwykle bardzo trwałą konstrukcję. Dodatkowo są wyposażone w solidne koła montowane w praktyczny i łatwy sposób (na tzw. klik). Plastikowa taczka o wspomnianym kształcie z pewnością przyda się do łatwego przewożenia (nawet w dużych ogrodach) drobnych roślin, nawozów, ziemi, liści, ściętej trawy, czy chwastów. Taczką możesz też przewieźć w wybrane miejsce nawóz lub ziemię. Przetransportujesz nią nawet cięższe narzędzia.

Pamiętajmy, że modele taczek wykonanych z plastiku trzeba w zimie przechowywać w odpowiednich warunkach (np. w altanie narzędziowej, garażu itp.), ponieważ silny mróz może osłabiać ich konstrukcję.

Taczki do ogrodu
Autor: GettyImages Taczki plastikowe są lekkie, przeznaczone do lżejszych prac, dzięki czemu przewożenie w nich liści, drobnych roślin, czy ściętej trawy

Taczki do ogrodu z metalu

Z kolei taczki do ogrodu wykonane z metalu to większa trwałość - są bardziej wytrzymałe niż taczki plastikowe i polecane do przewożenia cięższych materiałów. Nadają się one zarówno do zadań w ogrodzie, jak i na budowie czy przy pracach remontowych. Taczki metalowe najczęściej mają klasyczny kształt (misa z kołem i dwie rączki) i wykonane są z aluminium, stali cynkowanej lub malowanej. W tej grupie najlepiej wybrać model dobrze zabezpieczony przed korozją, a także zwrócić uwagę na jakość kół oraz grubość ścianek misy, aby w czasie prac, które planujemy, nie uległy one deformacji.

Taczki do ogrodu
Autor: GettyImages Taczki przeznaczone do codziennych prac ogrodowych są zwykle lżejsze i mają atrakcyjniejszy wygląd i wzornictwo niż te budowlane

Kupujemy taczkę ogrodową - na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze i kupnie taczki ogrodowej (szczególnie metalowej) warto wziąć pod uwagę także względy praktyczne i jej przyszłą eksploatację.

  • Wymiana misy lub kół w taczce. Najlepiej wybrać model, w którym będzie można wymienić misę lub koła - najszybciej zużywające się elementy.
  • Wymiary taczki do ogrodu. Ważne są także wymiary taczki - głębokość, szerokość i wysokość, a co za tym idzie jej pojemność. Ładowne taczki, z głęboką misą najlepiej sprawdzą się w czasie cięższych prac (np. do przewożenia materiałów budowlanych – piasku, cementu, cegieł itp.).
  • Ergonomia i wygoda użytkowania taczki. Nie zapominajmy także o ergonomii i wygodzie użytkowania – sprawdźmy czy długość rączek i ich rozmieszczenie jest dla nas odpowiednie. Warto przy tym pamiętać, że dłuższe rączki są wygodniejsze niż krótkie (ciężko się nimi manewruje). Wygodniejsza w użyciu będzie także taczka, której koło jest nieco wysunięte do przodu.
Quiz ogrodniczy
Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Nasi Partnerzy polecają