Taczki do ogrodu - jak wybrać dobrą taczkę ogrodową?

2021-03-31 8:19
Taczki do ogrodu
Autor: GettyImages Duże znaczenie mają wymiary taczki - głębokość, szerokość i wysokość, a co za tym idzie jej pojemność

Taczki do ogrodu są narzędziami, które okazują się niezastąpione w czasie różnych prac ogrodowych - zarówno podczas zakładania ogrodu, jak i jego późniejszej pielęgnacji. Jak wybrać dobrą taczkę ogrodową?

Taczka do ogrodu czy na budowę?

Najczęściej taczki do ogrodu wykorzystywane są w dwóch przypadkach: podczas prac budowlanych lub remontowych albo w ogrodach. W zależności od tego, do jakiego celu ma służyć taczka, przed jej wyborem i zakupem, warto poznać jej główne cechy, wpływające na funkcję jaką będzie pełnić.

Narzędzie, które ma pełnić rolę wózka, pomocnego przy pracach ogrodowych, nie musi być duże i ciężkie, jak to stosowane na budowie. Obecnie producenci taczek najczęściej konstruują i nazywają już swoje produkty w taki sposób, aby jak najbardziej dostosować je do funkcji jaką mają pełnić. Na rynku narzędzi budowlano-ogrodniczych mamy więc do wyboru taczki budowlane oraz taczki ogrodowe.

Narzędzia przeznaczone do pielęgnacji trawnika

Jak wybrać taczkę do ogrodu?

Taczki do ogrodu odróżnia od siebie kilka podstawowych cech:

  • ilość kółek (zwykle 1 lub 2),
  • długość rączek,
  • głębokość i grubość tzw. miski,
  • kształt oraz materiał jakiego są wykonane - zwykle z plastiku lub z metalu.

Te przeznaczone do codziennych prac ogrodowych są zwykle lżejsze i mają atrakcyjniejszy wygląd i wzornictwo niż te budowlane.

Taczki do ogrodu z plastiku

Taczki plastikowe są przede wszystkim lekkie, przeznaczone do lżejszych prac, dzięki czemu przewożenie w nich liści, drobnych roślin, czy ściętej trawy jest wygodne, szczególnie dla osób starszych lub słabszych. Warto także zaznaczyć, że obecnie wzornictwo taczek plastikowych jest bardzo bogate i możemy znaleźć różne kształty, np. w formie wygodnych do prowadzenia jedną ręką dwukołowych wózków ogrodowych. Jeśli nie planujemy bardzo ciężkich prac w ogrodzie, wygodna taczka plastikowa jest optymalnym wyborem.

Bardzo popularne są obecnie wygodne dwukołowe plastikowe taczki w formie wózka ogrodowego, który można łatwo przewozić bez schylania się i obciążania kręgosłupa, dzięki wygodnemu uchwytowi. Tego typu taczki mają pojemność nawet do 100 litrów i zwykle bardzo trwałą konstrukcję. Dodatkowo są wyposażone w solidne koła montowane w praktyczny i łatwy sposób (na tzw. klik). Plastikowa taczka o wspomnianym kształcie z pewnością przyda się do łatwego przewożenia (nawet w dużych ogrodach) drobnych roślin, nawozów, ziemi, liści, ściętej trawy, czy chwastów. Taczką możesz też przewieźć w wybrane miejsce nawóz lub ziemię. Przetransportujesz nią nawet cięższe narzędzia.

Pamiętajmy, że modele taczek wykonanych z plastiku trzeba w zimie przechowywać w odpowiednich warunkach (np. w altanie narzędziowej, garażu itp.), ponieważ silny mróz może osłabiać ich konstrukcję.

Taczki do ogrodu
Autor: GettyImages Taczki plastikowe są lekkie, przeznaczone do lżejszych prac, dzięki czemu przewożenie w nich liści, drobnych roślin, czy ściętej trawy

Taczki do ogrodu z metalu

Z kolei taczki do ogrodu wykonane z metalu to większa trwałość - są bardziej wytrzymałe niż taczki plastikowe i polecane do przewożenia cięższych materiałów. Nadają się one zarówno do zadań w ogrodzie, jak i na budowie czy przy pracach remontowych. Taczki metalowe najczęściej mają klasyczny kształt (misa z kołem i dwie rączki) i wykonane są z aluminium, stali cynkowanej lub malowanej. W tej grupie najlepiej wybrać model dobrze zabezpieczony przed korozją, a także zwrócić uwagę na jakość kół oraz grubość ścianek misy, aby w czasie prac, które planujemy, nie uległy one deformacji.

Taczki do ogrodu
Autor: GettyImages Taczki przeznaczone do codziennych prac ogrodowych są zwykle lżejsze i mają atrakcyjniejszy wygląd i wzornictwo niż te budowlane

Kupujemy taczkę ogrodową - na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze i kupnie taczki ogrodowej (szczególnie metalowej) warto wziąć pod uwagę także względy praktyczne i jej przyszłą eksploatację.

  • Wymiana misy lub kół w taczce. Najlepiej wybrać model, w którym będzie można wymienić misę lub koła - najszybciej zużywające się elementy.
  • Wymiary taczki do ogrodu. Ważne są także wymiary taczki - głębokość, szerokość i wysokość, a co za tym idzie jej pojemność. Ładowne taczki, z głęboką misą najlepiej sprawdzą się w czasie cięższych prac (np. do przewożenia materiałów budowlanych – piasku, cementu, cegieł itp.).
  • Ergonomia i wygoda użytkowania taczki. Nie zapominajmy także o ergonomii i wygodzie użytkowania – sprawdźmy czy długość rączek i ich rozmieszczenie jest dla nas odpowiednie. Warto przy tym pamiętać, że dłuższe rączki są wygodniejsze niż krótkie (ciężko się nimi manewruje). Wygodniejsza w użyciu będzie także taczka, której koło jest nieco wysunięte do przodu.

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE