Jak przygotować oczko wodne na zimę? Jak przezimować rośliny z oczka wodnego?

2024-11-19 10:21

Oczko wodne przed zimą należy odpowiednio przygotować. Trzeba oczyścić zbiornik z liści i mułu oraz zadbać o rosnące w nim rośliny i żyjące w oczku ryby. Podpowiadamy, jak przygotować oczko wodne do zimy.

Spis treści

  1. Oczko wodne przed zimą: czyszczenie
  2. Jak czyścić oczko wodne z mułu?
  3. Jak przezimować rośliny z oczka wodnego?
  4. Przygotowanie na zimę roślin zimujących w oczku wodnym
  5. Jak zadbać przed zimą o ryby w oczku wodnym?

Oczko wodne trzeba zacząć przygotowywać do zimowania już jesienią, zanim nadejdą przymrozki. Przed zimą należy oczko wodne w ogrodzie oczyścić z resztek roślinnych, a wrażliwe na chłód rośliny wodne oraz ryby przenieść do zabezpieczonych od mrozu pomieszczeń.

Oczko wodne przed zimą: czyszczenie

Powierzchnię lustra wody oczyszczamy z liści, a dno zbiornika ze szczątków roślin i zwierząt. Możemy też wypompować część zanieczyszczonej wody i muł z dna stawu, używając pompy szlamówki, a następnie uzupełnić świeżą wodą.

Jeżeli w naszym oczku wodnym żyją drobne zwierzęta, pozostawmy dla nich warstwę mułu i liści, w których przezimują. Pamiętajmy jednak, że w procesie gnicia resztek roślinnych zużywany jest tlen potrzebny rybom. Zimą, gdy woda skuta jest lodem, może go brakować. Dlatego jeśli w stawie żyją ryby, późną jesienią (przed nadejściem mrozu) należy położyć na tafli wody na przykład styropianowy pływak albo specjalną grzałkę, które nie dopuszczą do całkowitego zamarznięcia wody.

Glony w oczku wodnym - jak zapobiegać pojawieniu się glonów w wodzie

Jak czyścić oczko wodne z mułu?

Z czasem na dnie oczka wodnego gromadzi się warstwa mułu powstała z rozłożonych resztek roślin wodnych, liści, które spadły z drzew, i innych organicznych zanieczyszczeń. Jeżeli jest ona grubsza niż 15 cm, należy oczyścić dno zbiornika. Jest to konieczne przede wszystkim w małych oczkach wodnych. Nie tylko dlatego, że muł bardzo je spłyca i wygląda nieestetycznie, ale również dlatego, że powstają w nim trujące gazy – między innymi siarkowodór.

Przed oczyszczeniem oczka wypompowujemy z niego dwie trzecie wody (jeżeli są w nim ryby, musimy je przenieść do mniejszego zbiornika) i wygarniamy muł szuflą – możemy go przeznaczyć na kompost. Wygodne w użyciu są odkurzacze do oczek wodnych. Pracując nimi, nie trzeba wypompowywać wody, a ponieważ końcówka zasysająca zwykle jest zamocowana na teleskopowym trzonku – nie musimy wchodzić do zbiornika.

Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Jak przezimować rośliny z oczka wodnego?

Postępujemy tak z gatunkami nieodpornymi na niską temperaturę. Wyławiamy z wody rośliny pływające. Wszystkie mogą zimować w akwarium napełnionym wodą. Pomieszczenie, w którym będą zimować, musi być jasne i ciepłe (około 18 st. C). Niektóre odmiany grzybieni (szczególnie karłowe) nie tolerują niskiej temperatury - te rośliny powinny zimować w pojemnikach z wodą, ale należy je ustawić w chłodnych pomieszczeniach, w których temperatura wynosi około 8 st. C.

Przygotowanie na zimę roślin zimujących w oczku wodnym

Czyścimy je z obumarłych części, a pędy zdrowe skracamy (ale możliwie jak najpóźniej, bo póki liście są zielone, trwa proces fotosyntezy). Część roślin tworzących szuwary warto zostawić, ponieważ zaschnięte i ośnieżone dodadzą uroku zimowemu ogrodowi. Poza tym zapewnią schronienie drobnym zwierzętom związanym ze środowiskiem wodnym. Grzybienie (lilie wodne) sadzone na głębokości co najmniej 100 cm przezimują bezpiecznie, a posadzone w koszach i rosnące w płytszej wodzie przenosimy tam, gdzie woda jest najgłębsza.

Jak zadbać przed zimą o ryby w oczku wodnym?

Jesienią stopniowo ograniczamy ilość wsypywanego rybom pokarmu, a gdy temperatura wody spada poniżej 10 st. C, zaprzestajemy karmienia. W takiej temperaturze ryby zapadają w odrętwienie i przestają żerować. Niezjedzony pokarm pozostanie na dnie, gnijąc i zanieczyszczając wodę. Jeśli staw jest głęboki (powyżej 100 cm) ryby dobrze w nim przezimują, jeżeli płytszy – lepiej nie ryzykować i przenieść zwierzęta do pomieszczenia, w którym temperatura nie spada poniżej 0 st. C. Należy przygotować dla nich duże akwarium, wannę lub inny pojemnik. Koniecznie trzeba zainstalować urządzenie napowietrzające (na przykład pompę do akwarium). Warto też przykryć zbiornik siatką, aby ryby nie mogły z niego wyskakiwać. Pamiętajmy, że ryby nie żerują w temperaturze poniżej 10 st. C – jeżeli w pomieszczeniu będzie cieplej, należy je dokarmiać.

Przeczytaj też: Jak dbać zimą o ryby w zbiorniku wodnym w ogrodzie?

Warto wiedzieć
Sitowie, trzcinę, pałkę ...

Autor: Andrzej Szandomirski

Sitowie, trzcinę, pałkę i inne rośliny o sztywnych pędach tworzące szuwary warto na zimę pozostawić w zbiorniku, ponieważ woda zamarza wokół nich wolniej, dzięki czemu ułatwiona jest wymiana gazowa.

Przeczytaj też: Zimowe napowietrzanie stawu i oczka wodnego

Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór technologii tarasów naziemnych. Co i w jakich sytuacjach wybrać, taras masywny czy lekki? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Murator Google News
Autor: