Najlepsze rośliny do posadzenia przy ogrodowym strumieniu

2015-06-29 11:29

Strumyk to ciekawy element każdego ogrodu. Przy strumieniu można uprawiać wiele gatunków roślin. Poznaj najlepsze rośliny do posadzenia przy ogrodowym strumieniu. Rośliny do obsadzenia strumyka w ogrodzie.

Strumyk może być efektownym elementem ogrodu, jeśli zostanie odpowiednio ozdobiony roślinnością. Przy obsadzaniu strumienia roślinnością istotne jest osiągnięcie harmonii pomiędzy wodą, kamieniami oraz zielenią. Na rynku dostępnych jest wiele roślin, które świetnie nadają się do obsadzania ogrodowego strumienia. Wybrane gatunki lubią rosnąć w wilgotnym podłożu. Wiele z poniższych roślin radzi sobie w strefie błotnej i można je sadzić nawet wewnątrz płytkiego strumyka. Ponadto zaleca się wybierać gatunki mało ekspansywne, co ułatwi późniejsze prace pielęgnacyjne. Rośliny nigdy nie powinny całkowicie zasłaniać strumyka.

>>Przeczytaj też: Woda w ogrodzie: oczko wodne, kaskada, wodospad, zdrój, fontanna, strumień

Rośliny do sadzenia przy strumieniu: gatunki niskie

  • Kaczeniec (knieć błotna, łac. Caltha palustris) – to bylina osiągająca do 40 cm wysokości, wytwarzająca żółte, błyszczące kwiaty. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Dobrze rośnie zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i częściowo zacienionych. Kaczeńce można sadzić nad brzegami strumienia lub w wodzie.
  • Tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia) – to niska roślina płożąca. Jej pędy osiągają 40–60 cm długości. Wytwarza drobne owalne liście i żółte kwiaty. Kwitnie od maja do lipca. Warto obsadzać nią mokre kamienie znajdujące się na brzegu strumyka.
  • Pierwiosnek (Primula) – osiąga do 30 cm wysokości. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Kolor kwiatów zależy od gatunku i odmiany. Pierwiosnki znakomicie dekorują elementy wodne w ogrodzie: strumyki, stawy i oczka wodne.

Rośliny do sadzenia przy strumieniu: gatunki wysokie

  • Kosaciec syberyjski (Iris sibirica) – bylina osiąga do 100 cm wysokości. Kwiaty są najczęściej fioletowe. Kwitnie od maja do czerwca. To popularny i uniwersalny gatunek pasujący do ogrodów różnych typów.
  • Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria) – roślina osiąga 60–100 cm wysokości. Ma purpurowe lub różowe kwiaty zebrane w długie kwiatostany. Kwitnie od maja do lipca. Preferuje stanowiska słoneczne. Warto je sadzić przy strumyku w kompozycji z innymi średnio wysokimi roślinami. Może rosnąć w płytkiej wodzie.
  • Narecznica błotna (Dryopteris thelypteris) – paproć osiąga 60–80 cm wysokości. Wytwarza atrakcyjne, mocno pierzaste liście. Dobrze wygląda jako tło dla roślin kwitnących. Warto ją sadzić przy strumyku w miejscach zacienionych.
  • Liliowiec (Hemerocallis) – w zależności od odmiany dorasta do 30–100 cm wysokości. Wytwarza długie, wąskie liście i liliokształtne kwiaty w różnym kolorze – od żółtego, przez pomarańczowy do bordowego. Kwitnie od czerwca do lipca. Można ją sadzić na słońcu lub w cieniu.

Oprócz powyższych gatunków przy strumieniu można sadzić także dąbrówkę rozłogową, rodgersję, parzydło leśne, żurawki, miskant chiński, funkie, niezapominajkę błotną i tatarak.

Oczko wodne w ogrodzie
Nasi Partnerzy polecają