Permakultura w ogrodzie - na czym polega? Zasady uprawy permakulturowej

2023-04-18 6:58

Permakultura to sposób gospodarowania na ziemi w oparciu o wzorce jakich dostarcza nam natura. Dotyczy to zarówno skali makro, jak działań indywidualnych – na przykład w naszym ogrodzie. Na czym polega uprawa permakulturowa? Jak założyć i prowadzić ogród w permakulturze?

Permakultura w ogrodzie
Autor: GettyImages Permakultura w ogrodzie - zasady

Spis treści

  1. Co to jest permakultura?
  2. Permakultura w ogrodzie - jak zacząć?
  3. Permakultura w ogrodzie - patenty

Co to jest permakultura?

Permakultura łączy ekologię, agroleśnictwo, rolnictwo ekologiczne i zrównoważony rozwój. To filozofia życia z naturą a nie przeciw niej. Nie poskramiamy, a współpracujemy obserwując, wyciągając wnioski i szanując miejsce, w którym żyjemy.

Filozofia permakultury pokazała, że warto sięgać po doświadczenia poprzednich pokoleń. Znajdziemy je w dawnych publikacjach i wiedzy dziadków, choć kilkadziesiąt lat rabunkowego przemysłowego rolnictwa skutecznie zatarło ślady zrównoważonego gospodarowania na roli. Kto dziś rozumie dlaczego kiedyś utrzymywano miedze śródpolne i rosnące na nich drzewa czy grupy krzewów, po co drogi obsadzano drzewami owocowymi, w sadach pod drzewami siano zboża, sadzono krzewy owocowe i warzywa?

Oczywiście zapobiegliwy gospodarz wykorzystywał każdy fragment terenu na uprawy, ale był jeszcze inny powód: wzajemne oddziaływanie na siebie poszczególnych gatunków roślin i zwierząt. Obserwowanie natury pozwalało poznać zachodzące w niej mechanizmy: cykliczność wynikającą z pór roku, korzyści wynikające z aktywności ptaków, owadów, gadów i płazów oraz drobnych ssaków. Wiedzę taką przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie, ale stosowanie jej okazało się zbyt trudne we współczesnych społeczeństwach, które muszą „szybciej i więcej”.

Od zawsze ludziom towarzyszy pragnienie, by nasza praca przynosiła lepsze efekty. I w tym tkwią korzenie parmakultury. Zaczęło się od obserwowania natury i wyciągania wniosków, które połączono w trzy główne zasady.

  1. Troska o Ziemię – analizujemy, szanujemy i odbudowujemy kapitał natury - dbamy, aby wszystkie systemy życia mogły przetrwać i się rozwijać. Oszczędzamy energię, wodę, pozwalamy żyć wszelkim organizmom.
  2. Troska o ludzi- dbamy o siebie, bliskich, społeczność
  3. Podział nadmiaru – dzielimy się tym to co mamy w nadmiarze (niech służy Ziemi i ludziom).

Stosowanie się do tych zasad pozwala tworzyć zrównoważoną architekturę i samoregulujące się systemy rolnicze, zbliżone do naturalnych ekosystemów.

Permakultura w ogrodzie - jak zacząć?

1. Zacznijmy od obserwowania terenu działki i jej otoczenia.

Jeśli to możliwe warto poświęcić na to cały rok. Ważne jest istniejące ukształtowanie terenu, rodzaj gleby, nasłonecznienie, zasoby wodne i jej spływ, najczęstszy kierunek i siła wiatru, opady, rozkład temperatur w terenie, charakter istniejącej roślinności. Należy też zwracać uwagę na krajobraz i sąsiedztwo, bo tam mogą znajdować się wskazówki, które pozwolą wybrać rośliny do nasadzeń. Pamiętajmy jednak by nie naśladować sąsiadów – każde miejsce jest unikalne i wymaga indywidualnych rozwiązań.

Zanim przystąpimy do projektowania, przeprowadźmy inwentaryzację: na planie zaznaczmy istniejące elementy infrastruktury i roślinności, zanotujmy też jakie spotkamy zwierzęta.

Permakultura w ogrodzie - szczędność dla nas i Ziemi

Zakładając ogrody permakulturowe, obniżamy zużycie wody energii elektrycznej, redukujemy ilość odpadków, substancji chemicznych i tworzyw sztucznych.

2. Działajmy tak, aby dążyć do samowystarczalności.

Wykorzystujmy materiały i materię biologiczną pochodzące z terenu, na którym działamy.

  • Wyrwane chwasty i zielone resztki uprawianych roślin przeznaczajmy na kompost, do wypełniania podwyższonych grządek, do ściółkowania. Nie spalajmy, bo w ten sposób uwalniamy zawarty w tkankach dwutlenek węgla.
  • Gromadźmy i oszczędzajmy wodę: projektujmy grządki tak, by zatrzymywały ją rośliny. Zapobiegajmy spływowi powierzchniowemu (ograniczmy ilość nawierzchni, a tam gdzie to konieczne budujmy przepuszczalne). Żyzna gleba o dobrej strukturze jest naturalnym zbiornikiem wody. Im mniej w niej próchnicy, tym mniej wody zatrzymuje – wtedy gromadźmy ją w zbiornikach, stawach i oczkach wodnych.
  • Szanujmy naturalnych mieszkańców naszego założenia.
  • Zakładajmy kompostowniki i pryzmy kompostowe, albo rozkładajmy materiał do kompostowania w płytkich rowach. Kompost nie na darmo nazywany jest złotem ogrodników: jest źródłem próchnicy, oraz – co bardzo ważne – mikroorganizmów, które decydują o jakości gleby.
  • Nie pozostawiajmy odkrytej gleby, bo to prowadzi do jej degradacji. Ściółkujmy powierzchnie grządek między roślinami. Wykorzystujmy ścięte części roślin, rozdrobnione pędy, przerobione na zrębki zdrewniałe gałęzie, konary i ścięte pnie (jeśli nie nadają się do budowy konstrukcji ogrodowych, jak podpory dla roślin, obramowania grządek).
  • Minimalizujemy ingerencję w podłoże: nie przekopujmy, nie przeorujmy, a nawet nie depczmy po glebie uprawnej.
  • Zaprośmy owady: sadźmy i siejmy rośliny miododajne, budujmy domki dla owadów (wystarczy podziurawiony pień, pęczek słomy czy pędy krzewów).
  • Nie stosujmy preparatów chemicznych do zwalczania szkodników i chorób grzybowych i wirusowych. Skuteczne są gnojówki, napary i wyciągi z czosnku, pokrzywy, krwawnika, skrzypu.
  • Przed gryzoniami chrońmy grządki sadząc szachownice, narcyzy, czosnki, które mają właściwości odstraszające.
Ogród permakulturowy
Autor: GettyImages Rośliny posadzone zgodnie z zasadami permakultury: pędy fasoli wspinają się po kukurydzy

3. Zanim założymy ogród wyznaczmy na planie strefy zagospodarowania.

Punktem odniesienia jest tak zwane centrum aktywności (Strefa 0), czyli miejsce w którym najczęściej przebywamy: dom albo altanka na działce. Teren działki podzielmy na strefy aktywności w zależności od tego, jak daleko od centrum się znajdują. Im bliżej centrum znajduje się dane miejsce, tym intensywniej możemy tam działać. W modelowym założeniu stref jest pięć, ale ich ilość wynika z potrzeby: na małej działce mogą powstać dwie (jednak warto stworzyć choćby skrawek strefy 5), w dużym gospodarstwie wyznaczymy wszystkie.

  • Strefa 1. Najbliższe otoczenie centrum. Tutaj umieszczamy elementy wymagające naszej częstej obecności i znacznej aktywności: warzywnik i ogródek ziołowy, szklarnie, zagony truskawek, rozsadniki. To miejsce także dla małych zwierząt typu króliki, drób i gołębie. Tu wykorzystujemy ściółki i nawozy, zbieramy deszczówkę i podlewamy rośliny.
  • Strefa 2. Znajduje się dalej od centrum, bo nie musimy poświęcać jej tak wiele uwagi.To miejsce dla warzyw wieloletnich, krzewów owocowych, cenniejszych drzew owocowych. W tej strefie możemy umieścić również ule, a nawet pastwisko dla zwierząt dających nam mleko.
  • Strefa 3. To obszar na którym nasza aktywność może być mała, zatem położony jest jeszcze dalej od centrum. Może tu być łąka, pastwisko dla dorosłych zwierząt, sad, staw rybny.
  • Strefa 4. Teren słabo pielęgnowany: nasz las czy łąka ziołoroślowa. Możemy pozyskiwać tu drewno na opał, grzyby czy zioła.
  • Strefa 5. Teren porośnięty roślinnością naturalną. To tutaj możemy obserwować naturę i czerpać wiedzę dotyczącą jej mechanizmów.
warto wiedzieć

Teoretycy i praktycy permakultury zgodnie twierdzą, że ogród tworzony w zgodzie z prawami natury jest mniej wymagający i przynosi właścicielom więcej korzyści. Jeśli będziemy stosować w nim zalecane zasady, powstanie ekosystem o własnej równowadze biologicznej, odporniejszy na suszę, okresowy nadmiar wody, działanie szkodników, choroby.

Permakultura w ogrodzie - patenty

  • Spirala ziołowa czyli grządka poprowadzona spiralnie na kopcu. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstają różne mikroklimaty i w jednym miejscu możemy sadzić rośliny o różnych wymaganiach. Im niżej, tym gleba jest wilgotniejsza. Południowy stok jest silnie nasłoneczniony, nadaje się więc dla ziół pochodzących z rejonów Morza Śródziemnego, a na północnym i wschodnim dobrze będzie rosła mięta.
  • Dynamiczne akumulatory czyli rośliny które głęboko się korzenią, ich pędy można przeznaczyć na ściółkę albo na kompost (dziewanna, krwawnik, chaber bławatek).
  • Ogród leśny czyli nasadzenia naśladujące strukturę lasu, ale dostarczające nam jedzenia: drzewa, krzewy i krzewinki owocowe, warzywa wieloletnie i jednoroczne
  • Gilda roślinna czyli sadzenie w grupach roślin o podobnych wymaganiach siedliskowych i współpracujących ze sobą (klasyczny przykład to tradycyjna metoda stosowana przez Indian Ameryki Północnej: „trzy siostry” czyli wysiewane razem kukurydza, fasola i dynia. Fasola pnie się po kukurydzy, a dynia chroni glebę przed wysychaniem).

Przeczytaj też:

Ogród przyjazny naturze – jak go stworzyć?

Hotele oraz domki dla pszczół – jak i gdzie budować hotele dla pszczół

Ogródek działkowy
Pozostałe podkategorie