Zmień starą studnię w unikalny element dekoracyjny - pomysły do wykorzystania w ogrodzie

2024-06-27 9:50

Ozdobna studnia w ogrodzie to dobry pomysł na ciekawy element aranżacyjny. Stara studnię można wykorzystać w różny sposób, na przykład robiąc z niej oryginalny kwietnik. Poznaj ciekawe pomysły na wykorzystanie starej studni ogrodowej. Jak ozdobić starą studnię?

Spis treści

  1. Jak wykorzystać starą studnię w ogrodzie?
  2. Kwietnik ze starej studni
  3. Ozdobna studnia w ogrodzie romantycznym i wiejskim
  4. Galeria zdjęć: Studnia ozdobna w ogrodzie
  5. Ozdobna studnia w ogrodzie w stylu śródziemnomorskim i prowansalskim
  6. Stara studnia wkomponowana w skalniak

Drewniana lub kamienna studnia była dawniej w ogrodzie koniecznością, gdyż stanowiła ważne, a czasem jedyne źródło wody. Obecnie jednak studnie użytkowe radykalnie się zmieniły. Mają nowoczesną, minimalistyczną, znacznie mniej atrakcyjną formę i zwykle stanowią alternatywne, rzadziej główne źródło wody. Nie znaczy to jednak, że stare, rustykalne studnie całkiem odeszły w zapomnienie. W dzisiejszych ogrodach także znajdują swoje miejsce, choć w zupełnie innym charakterze. Ich rolą nie jest już dostarczenie nam wody, tylko doznań estetycznych.

Jak wykorzystać starą studnię w ogrodzie?

Drewniane lub kamienne studnie mogą stać się jednym z ciekawszych akcentów ozdobnych każdego ogrodu w stylu romantycznym, wiejskim, rustykalnym, angielskim czy prowansalskim. Co ciekawe, stare studnie mogą nadal pełnić rolę użytkową, choć zupełnie inną niż ta, do której zostały stworzone.

Kwietnik ze starej studni

Jedną z możliwości wykorzystania w ogrodzie studni jako elementu dekoracyjnego jest przekształcenie jej w oryginalny kwietnik. Jej podstawa powinna mieć formę walca wykonanego z kamieni lub kwadratu z drewnianych bali, a znajdującą się nad nią drewniana konstrukcja z wałkiem i korbką, powinna być zwieńczona dachem, pokrytym dachówkami, strzechą lub drewnem.

Oczywiście studnia wcale nie musi stać w miejscu, skąd pobierana jest woda. Jej rola ma być przede wszystkim dekoracyjna, dlatego może zostać umocowana w gruncie na niewielkim fundamencie lub stać bezpośrednio na ziemi.

Kwiaty możemy umieszczać na mniej na różne sposoby. Pięknie będzie wyglądać duży kosz lub półokrągła donica wypełniona pelargoniami, kocanką włochatą lub petuniami, zawieszona na drewnianym wałku i uzupełniona kompozycjami kwiatów rosnących w doniczkach u podstawy studni lub ustawionych na jej rancie.

Niezwykle romantycznie będą prezentować się na niej też pnącza. Malowniczo zwieszające się po kamiennej podstawie studni bluszcze, uzupełnione begoniami lub niecierpkami, to idealna ozdoba cienistego zakątka.

Ozdobna studnia w ogrodzie romantycznym i wiejskim

Studnia opleciona uroczymi, pnącymi różami lub pięknymi powojnikami, to z kolei znakomita propozycja do skąpanego w słońcu ogrodu romantycznego. Z kolei studnia obsadzona staroświeckimi malwami i ozdobiona rustykalnym dachem ze strzechy bądź studnia z drewnianą, pomalowaną w łowickie wzory podstawą i uzupełniona ciekawym wiadrem, zawieszonym na drewnianym wałku lub żurawiu, znakomicie sprawdzi się natomiast w tradycyjnym ogrodzie wiejskim.

Galeria zdjęć: Studnia ozdobna w ogrodzie

Ozdobna studnia w ogrodzie w stylu śródziemnomorskim i prowansalskim

Kiedy studnię chcemy wykorzystać w ogrodzie urządzonym na styl śródziemnomorski lub prowansalski, jej obudowę wykonajmy z białych, prostych pustaków lub drewnianych, bielonych bali, a wałek z bielonego drewna. Prostokątna lub kwadratowa podstawa powinna być uzupełniona dużymi, błękitnymi lub ceglastymi dzbanami, stojącymi na ziemi i rosnącymi obok nich kępami lawendy. Ziemię wokół studni warto też wyłożyć białym żwirkiem i udekorować kilkoma większymi, jasnymi kamieniami, co jeszcze bardziej podkreśli jej śródziemnomorski charakter.

Jeśli mamy niewielki ogród, możemy zdecydować się na miniaturową konstrukcję w formie studni, ustawioną bezpośrednio na ziemi. W jej wnętrzu da się urządzić mini ogródek, wypełniając ją ziemią i sadząc kwiaty jednoroczne (np. aksamitki) lub zioła. Ciekawą opcją może być też zbudowanie niewielkiej altanki ogrodowej na wzór studni. Wewnątrz takiej konstrukcji można ustawić mały stolik i dwa niewielkie krzesła, co pozwoli nam delektować się popołudniową herbatą w miłym i bardzo oryginalnym otoczeniu.

Stara studnia wkomponowana w skalniak

Studnia, której podstawa zostanie zbudowana z kamieni, potrafi się też pięknie wkomponować w skalniak. W jej szczelinach mogą zadomowić się małe rośliny takie jak floks szydlasty, karmnik ościsty, rozchodnik ostry, skalnice, rojniki, smagliczka skalna, goździk skalny, dzwonek karpacki, zanokcica skalna, słonecznica (delosperma), macierzanka piaskowa czy stokrotnica górska, które doskonale będą pasować do innych roślin na skalniku.

Stylizowaną studnię ogrodową możemy wykorzystać też do celów bardziej praktycznych, łącząc jej funkcję ozdobną z użytkową. Kamienna podstawa może bowiem stać się oryginalnym grillem ogrodowym lub posłużyć za konstrukcję dla romantycznego źródełka.

Przeczytaj też:

#MuratorOgroduje: TOP 5 roślin fioletowych do ogrodu
Pozostałe podkategorie