Tuje jako tło dla hortensji i innych roślin. Co posadzić przy tujach?

2023-03-17 8:38

Tuje mogą stanowić znakomite tło dla hortensji oraz innych kwitnących roślin ogrodowych. Jakie rośliny posadzić przy tujach, by ładnie prezentowały się na tle zieleni?

Co posadzić przy tujach?
Autor: GettyImages Co posadzić przy tujach?

Tuje kolumnowe wybierane są najczęściej na zimozielone żywopłoty, aby szybko stworzyły roślinną barierę wzdłuż ogrodzenia. Taka zielona ściana to doskonałe tło dla innych, szczególnie kwitnących na kolorowo roślin. Co można posadzić przy tujach?

Spis treści

  1. Najpopularniejsze odmiany tui na zielone tło
  2. Jakie wymagania mają tuje na zielone tło?
  3. Jak sadzić tuje, żeby były ładnym tłem?
  4. Co posadzić przy tujach? Jakie rośliny będą prezentować się najładniej?
  5. Czy zieloną ścianę z tui trzeba przycinać?

Najpopularniejsze odmiany tui na zielone tło

Zwykle poszukiwane są głównie żywopłotowe odmiany żywotników (Thuja), które będą tworzyły zwarty, wąski pokrój i mają ciekawe barwy łusek. Do takich odmian zaliczamy między innymi odmiany żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis) o zielonym zabarwieniu:

  • 'Smaragd' - jedna z najlepszych i najbardziej popularnych stożkowych odmian, osiągająca w wieku 10 lat ok. 2,5 m wysokości; tworzy delikatne, ciemnozielone łuski, nie brązowiejące w okresie zimy.
  • 'Brabant' – najszybciej rosnąca odmiana żywotnika zachodniego o jasnozielonych (szmaragdowych), błyszczących łuskach i kolumnowym pokroju, osiągająca ponad 3,5 m wysokości.
  • 'Malonyana' - silnie rosnąca, wąsko kolumnowa odmiana, dorastająca po 10 latach uprawy do 3 m wysokości i 0,5 m szerokości.
  • 'Columna' – silnie rosnąca, wąska i ciemnozielona odmiana żywotnika zachodniego, osiągająca w wieku 10 lat około 3 m wysokości.

Ciekawe są także odmiany tworzące podobny – kolumnowy lub stożkowy pokrój, wyróżniające się dekoracyjnym i kontrastowym żółtym zabarwieniem łusek, jak np.: 'Aurescens', 'Sunkist', 'Europe Gold', 'Yellow Ribbon', 'Aureospicata' (łuski zielono-żółte).

Warte polecenia na żywopłoty są także szybko rosnące, ale też szerzej rosnące żywotniki olbrzymie (Thuja plicata) i ich odmiany z błyszczącymi łuskami: 'Atrovirens', 'Martin' lub 'Zebrina' (łuski zielone z żółtymi prążkami).

Przeczytaj też:

Jakie wymagania mają tuje na zielone tło?

Szybki wzrost powoduje, że tuje kolumnowe w pierwszych latach mogą wydawać się "rzadkie". Jednak właściwie posadzone i pielęgnowane szybko się zagęszczają i stworzą pożądaną zieloną ścianę.

Dla żywotników kolumnowych najlepsze będzie słoneczne lub półcieniste stanowisko oraz lekko kwaśna, dość żyzna i umiarkowanie wilgotna gleba. Przy sadzeniu warto zmieszać glebę macierzystą z lepszym podłożem, np. podłożem do iglaków. Warto pamiętać, że żywotniki, jak większość iglaków, nie znoszą ciężkiej, podmokłej i gliniastej gleby – w takich warunkach ich korzenie zamierają. Jeśli ziemia w ogrodzie jest słabej jakości, najlepiej będzie wykopać większe dołki pod rośliny i wypełnić je podłożem do iglaków, aby mogły dobrze się ukorzenić i szybko rozpocząć wzrost.

Przeczytaj też:

Żywotniki do ogrodu: żywotnik zachodni, wschodni, olbrzymi i japoński

Jak sadzić tuje, żeby były ładnym tłem?

Pamiętajmy, że ważniejszy od wysokości rośliny jest stan jej bryły korzeniowej. Zwykle tańsze są sadzonki kopane z gruntu, z bryłą korzeniową zabezpieczoną najczęściej chustą jutową - sadzimy je tylko o określonych porach roku, aby dobrze się przyjęły. Najlepiej zrobić to wczesną wiosną lub pod koniec lata (po 15-tym sierpnia) - w tym czasie iglaki kończą już roczny przyrost i najlepiej regenerują system korzeniowy.

Bez względu na to, czy sadzimy roślinę z bryłą korzeniową (kopaną z pola), czy ukorzenioną z doniczki, zawsze warto wykopać dołek około dwa razy większy niż bryła korzeniowa. Sadzimy rośliny na tej samej głębokości, na jakiej rosły w gruncie lub w doniczce. Zasypujemy przygotowanym wcześniej, odpowiednim podłożem, ubijamy i obficie podlewamy.

Po posadzeniu żywotniki rosnące w żywopłotach, jak również pojedynczo warto wyściółkować korą sosnową. Nawozimy dopiero, kiedy rośliny się ukorzenią, aby system korzeniowy się zregenerował i był w stanie przyswajać składniki pokarmowe. W przypadku sadzenia żywopłotów należy pamiętać, aby nie sadzić roślin zbyt gęsto. Zwykle, przeciętna rozstawa w rzędzie przy sadzeniu żywotników kolumnowych powinna wynosić nie mniej niż 50-70 cm, aby rośliny mogły swobodnie się rozrosnąć i uzyskać właściwy dla nich pokrój.

10 najpopularniejszych roślin na żywopłot

Polecamy

Co posadzić przy tujach? Jakie rośliny będą prezentować się najładniej?

Ważny jest stopień nasłonecznienia miejsca, w którym rosną tuje - na tej podstawie można dobrać rośliny, które można posadzić przed tujami. W sąsiedztwie żywotników efektownie wyglądają:

  • w miejscach nasłonecznionych: magnolie, jabłonie i wiśnie ozdobne, forsycja, kalina koralowa 'Roseum' (buldeneż), ketmia syryjska, róże, powojniki ("nogi" powinny mieć w cieniu, czyli warto obok posadzić rośliny 30-40 cm wysokości), wierzba integra 'Hakuro-nishiki', ognik szkarłatny, astry nowoangielskie, astry krzaczaste, trawy ozdobne (miskant chiński lub cukrowy), płomyki czyli floksy, liliowce;
  • w półcieniu: azalie wielkokwiatowe, różaneczniki drobnokwiatowe, hortensje;
  • w cieniu: azalie japońskie, różaneczniki wielkokwiatowe, funkie.

To tylko przykłady pięknych roślin. Ważne, by zapewnić im żyzne i dość wilgotne podłoże. Żywotniki są żarłoczne, więc rosnące obok nich rośliny mogą mieć za mało składników odżywczych. Trzeba zatem nawozić, najlepiej kompostem, bo nie trzeba zastanawiać się nad dawkami (nie grozi przenawożeniem).

Uwaga: różaneczniki potrzebują podłoża kwaśnego, trzeba więc podczas sadzenia umieścić odpowiednie podłoże w dole, w którym je sadzimy.

Tekst: Anna Skórkowska

Czy zieloną ścianę z tui trzeba przycinać?

Kolumnowe gatunki i odmiany żywotników (tui) zazwyczaj osiągają po latach pokaźne rozmiary (nawet do 10 m lub więcej wysokości), dlatego trzeba pamiętać o regularnym cięciu, aby rośliny nie wymknęły się spod kontroli. Można je przycinać nawet 2–3 razy w sezonie. Pierwszy raz wiosną, w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia, następnie latem (w czerwcu), a ostatni raz nie później niż do końca sierpnia.

Najważniejsze jest cięcie wiosenne, w czasie którego można znacznie skrócić gałązki (około 1/3–1/2 długości) oraz usunąć wszystkie pędy przemarznięte, chore lub uszkodzone. Kolejne cięcia są już delikatne, typowo kosmetyczne, aby skorygować kształt rośliny.

Przeczytaj też:

Jak wybrać właściwe rośliny do ogrodu?

Iglaki do ogrodu - czy rozpoznasz te rośliny iglaste?

Pytanie 1 z 9
Jaki to iglak?
żywotnik zachodni
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie