Jak założyć wymarzony ogród? Zaprojektuj aranżację ogrodu przydomowego

2018-05-08 21:52

Jak stworzyć wymarzony ogród? Jeżeli planując swój ogród nie zatrudniasz architekta krajobrazu musisz poznać kilka zasad zagospodarowywania terenu. Aranżacja ogrodu powinna współgrać z twoimi potrzebami, ukształtowaniem działki oraz otaczającym krajobrazem. Projekt ogrodu wokół budynku to doskonałe miejsce na upuszczenie wodzy wyobraźni, oczywiście uwzględniając obowiązujące przepisy budowlane. Warto trzymać się ustalonego planu, aby uniknąć niefortunnej przypadkowości.

Projekt aranżacji terenu zielonego.
Autor: BUSZREM

Do wymarzonego ogrodu prowadzi wiele dróg. Jedną z nich jest na przykład tworzenie go na wzór tych widzianych przed innymi domami lub na fotografiach w czasopismach. Drugą może być aranżacja wymarzongo ogrodu konsekwentnie dopasowująca gatunki roślin do warunków na działce: jakości gleby, położenia geograficznego i względem stron świata. Obie są dobre, ale nakład pracy potrzebny do założenia i pielęgnacji ogrodu oraz koszt jego utrzymania będą zupełnie inne. Jak to się ma do wymarzonego ogrodu, w którym zwykle widzimy kwietne rabaty, ogromny trawnik, hamak lub fotel pod rozłożystym drzewem i osłonięty roślinami taras? Tylko od nas zależy stopień zaangażowania w prace ogrodowe. By dobrze wybrać, czyli nienapracować się, gdy nie mamy na to czasu i chęci lub traktować pielęgnację ogrodu jak najprzyjemniejsze zajęcie, zajrzyjcie do naszego poradnika. Zawarte w nim tematy pozwolą założyć wymarzony ogród.

Wymarzony ogród: planowanie przestrzeni ogrodu

Już w czasie budowy domu powinniśmy zadbać o kwestie związane z ogrodem. Dopilnujmy, by jak najmniejsza część działki została zniszczona, osłońmy już rosnące na niej drzewa i krzewy, zasiejmy rośliny na nawóz zielony. Później będzie łatwiej założyć ogród, ograniczymy też koszty tej pracy. Jeśli chcemy mieć wymarzony ogród, uprawy roślin trzeba się nauczyć – tak samo jak dbania o nie i o cały teren wokół domu.

Projektując wymarzony ogród należy przemyśleć wszystkie strefy i funkcje jakie będą spełniały. Zacznij od tych podstawowych „technicznych", czyli zewnętrzne miejsce postojowe, garaż i podjazd, śmietnik oraz na przykład warzywnik. Zaplanuj zakładając ogród również miejsce z atrakcjami dla dzieci.

Zagospodarowanie działki zgodnie z wymaganym prawnie projektem zagospodarowania terenu z projektu budowlanego i informacje zawarte na projekcie.
Autor: BUSZREM 1 - granica działki, 2 - obowiązująca linia zabudowy, 3 -lokalizacja budynku, 4 - wejście na działkę, 5 - główne wejście do budynku, 6 - lokalizacja śmietnika, 7 - wjazd na działkę, 8 - wjazd do garażu, 9 -lokalizacja tarasu, 8 - podstawowe wymiary, odległości od granic działki.

Wszystkie strefy powinny być połączone ze sobą, dlatego dobrym sposobem byłoby zastosowanie w niektórych miejscach ścieżek. Określ w projekcie wymarzonego ogrodu gdzie będą prowadziły szlaki komunikacyjne i z czego będą one wykonane. Strefy techniczne, jak na przykład śmietnik, nie powinny być zbytnio na widoku. Lepiej będzie jak ukryjesz je gdzieś w ustronnym miejscu lub posadzisz przepierzenie z roślinności. 

Sprawdź nasz pomysł na trawnik: jak sadzić i pielęgnować krzewy okrywowe

Przykładowy podział działki na strefy.
Autor: BUSZREM 1 - zieleń osłonowa, 2 - plac zabaw, 3 - strefa rekreacyjna, 4 - ogródek warzywny, 5 - strefa wejściowa, 6 - strefa „techniczna".

Wybór nawierzchni do aranżacji wymarzonego ogrodu

Nawierzchnia to ważny element w aranżacji wymarzonego ogrodu. Powinna być nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale i praktyczna w każdej sytuacji. Najcięższe próby w ogrodzie przechodzi miejsce postojowe i podjazd do garażu. Tu z zależności od oczekiwanego efektu najlepszym rozwiązaniem będzie pełna kostka brukowa z odprowadzeniem wody lub przepuszczalna kostka ażurowa, która nie stworzy jednopołaciowego dywanu. Niekorzystnie wypadną w tym przypadku duże płyty, ponieważ ze względu na wymiar mogą ulec pęknięciu pod dużym obciążeniem. 

Zupełnie inne wymagania musi spełniać główne dojście do domu. Powinno być litą płaszczyzną. Jest to najważniejszy szlak i musi dawać konkretny sygnał, ze właśnie zmierzamy do wejścia. Należy dostosować powierzchnię do potrzeb pieszych i wózków. Droga do domu powinna być bezpieczna, głównie pod względem antypoślizgowym. Złym pomysłem są też, szerokie fugi i łamane elementy nawierzchni, które mogą stanowić zagrożenie w postaci utraty stabilności nogi.

Taras w wymarzonym ogrodzie

Projektując aranżację wymarzonego ogrodu nie można ominąć kwestii tarasu. W tym miejscu jest większa możliwość manewru jeśli chodzi o produkty. Można zrezygnować z kostki brukowej i zastosować wielkie płyty tarasowe. Trzeba wziąć jednak pod uwagę aspekt eksploatacyjny, taki jak na przykład użytkowanie metalowych mebli ogrodowych. Duże płyty tarasowe świetnie się sprawdzą również we wcześniej wspomnianym głównym szlaku wejściowym.

Kształtując architekturę krajobrazu należy ustalić hierarchię ważności ścieżek. Faktem jest, że droga z placu zabaw na taras będzie ważniejsza i można zastanowić się nad bardziej wyszukanym i efektownym materiałem. Zaś ścieżka prowadząca do śmietnika powinna być wręcz ukryta i tylko subtelnie zaznaczona np. pojedynczymi płytami układanymi kolejno na wymiar ludzkiego kroku.

Zagospodarowanie działki zgodne z przyjętym wcześniej strefowaniem
Autor: BUSZREM 1 - Ogrodzenie - od strony ulicy efektowne zestawienie ścianek z gabionów (koszy stalowych wypełnionych kamieniami) ze stalową siatką, 2 - Dojście do budynku - nawierzchnia brukowana, 3 - Teren przed śmietnikiem i w jego wnętrzu pokryty ażurową kostką, 4 - Śmietnik zaprojektowany tak, aby dało się z niego łatwo korzystać, a jednocześnie odsunąć go od wejścia i ukryć zawartość, 5 - Dodatkowa grupa drzew oddzielająca strefę „techniczną" od reprezentacyjnej, 6 - Podjazd do garażu.Aby uniknąć zbyt dużego wybrukowanego obszaru, jego środkowa część została pokryta kostką ażurową, natomiast zewnętrzne pasy wykonane z kostki pełnej umożliwiają wygodne wsiadanie i wysiadanie z samochodu, 7 - Pozostałe granice działki ogrodzone znacznie tańszą siatką stalową, 8 - Pas zieleni izolacyjnej, 9 - Dojście do placu zabaw z swobodnie ułożonych płyt tarasowych, 10 - Plac zabaw. W końcu kto powiedział, że mogą to być wyłącznie huśtawki?, 11 - Taras wyłożony płytami, 12 - Przejście do ogrodu warzywnego. Z założenia ma to być najmniej rzucająca się w oczy ścieżka, stąd użyto minimalnej ilości płyt.
Pozostałe podkategorie