Rośliny przyprawowe do uprawy w ogródku ziołowym

2014-05-14 11:23

Rośliny przyprawowe możemy z powodzeniem uprawiać w przydomowym ogródku ziołowym. Warto mieć je pod ręką przez cały sezon. Jakie przyprawy można pozyskać z ogrodu?

Ogródek ziołowy
Autor: www.thinkstockphotos.com W ogródku ziołowym możemy uprawiać wiele roślin przyprawowych

W ogrodzie warto wydzielić niewielki fragment i założyć na nim ogródek ziołowy. Zioła i przyprawy z własnego ogródka to powód do dumy każdego ogrodnika. Jakie rośliny przyprawowe można uprawiać w ogrodzie?

Rośliny przyprawowe wieloletnie

Wieloletnie rośliny przyprawowe: bylica estragon, chrzan pospolity, hyzop lekarski, lawenda wąskolistna, lebiodka pospolita (oregano), lubczyk ogrodowy, melisa lekarska, mięta pieprzowa i jej odmiany, rozmaryn lekarski, szałwia lekarska, tymianek właściwy.

    • Bylica estragon. Używa się jej do przyprawiania zup, potraw z drobiu i dziczyzny, cielęciny i baraniny, ryb oraz marynat i ogórków kwaszonych. Może też zastąpić pieprz i sól. Zazwyczaj wykorzystuje się ziele suszone, bo jego aromat jest najsilniejszy. Listki świeże można dodawać do sosów, masła ziołowego i octu. Reguluje pracę układu trawiennego oraz poprawia przyswajanie składników pokarmowych.
    • Mięta pieprzowa. Jest mieszańcem międzygatunkowym – nie występuje w stanie dzikim. W ogrodzie sadzimy jej odmiany. Pasuje do potraw z pomidorów, ziemniaków oraz groszku, ryb, kurczaka, mięs (z wyjątkiem wieprzowiny), surówek z kapusty. Pobudza wytwarzanie soków żołądkowych i żółci, usprawnia pracę jelit. Działa  rozkurczowo, przeciwbakteryjnie i uspokajająco. Odstrasza pchły.
    • Szałwia lekarska. Liście świeże lub suszone (w niewielkiej ilości, bo mają intensywny smak) dodaje się do tłustych mięs, drobiu, ryb, potraw z fasoli, grochu, soczewicy, soi lub bobu, do zapiekanek i zup. Ma właściwości przeciwzapalne, odkażające i ściągające, wspomaga leczenie cukrzycy. Napar łagodzi stany zapalne jamy ustnej, dziąseł i gardła, a okłady przyspieszają gojenie ran.

    Rośliny przyprawowe jednoroczne

    Jednoroczne rośliny przyprawowe: bazylia pospolita, cząber ogrodowy, czarnuszka, kminek zwyczajny, kolendra siewna, koper ogrodowy i włoski, majeranek ogrodowy, ogórecznik lekarski.

    • Bazylia pospolita. Dodaje się ją do zup (pomidorowej, rybnej, jarzynowej), do sosów, sałatek, duszonych warzyw i potraw z ryżu. Jest doskonałą przyprawą do pizzy, pieczonych mięs i smażonych ryb oraz do warzyw strączkowych. Reguluje trawienie, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie oraz wpływa kojąco na system nerwowy.
    • Ogórecznik lekarski. Świeże liście ogórecznika mają smak ogórków. Używa się ich do sałatek, sosów i potraw z drobiu. Kwiaty można dodawać do zimnych napojów, herbaty i deserów. Bardzo efektownie wyglądają świeże kwiaty ogórecznika zamrożone w kostkach lodu i serwowane do napojów. Roślina ta ma właściwości  lecznicze: działa osłaniająco na błonę śluzową żołądka, jamy ustnej i gardła, moczopędnie, przeciwzapalnie, napotnie, uspokajająco, a także obniża gorączkę.
    • Majeranek ogrodowy. Jest najczęściej stosowany w stanie suchym. Dodaje się go pod koniec gotowania do warzyw strączkowych, flaków, sosów i zup (żur, grochówka) lub naciera nim mięso i ryby. W sezonie wegetacyjnym warto używać listków świeżych, bo ich aromat jest wtedy szczególnie silny. Reguluje trawienie, działa przeciwskurczowo i wykrztuśnie.

    Zioła lecznicze

    Zioła lecznicze przeniesione do ogrodu z siedlisk naturalnych: babka szerokolistna, dziurawiec zwyczajny, macierzanka piaskowa, mięta polna i wonna, rumianek pospolity, pokrzywa zwyczajna, wiesiołek dwuletni.

    • Dziurawiec zwyczajny. Ma korzystny wpływ na pracę żołądka i wątroby, łagodzi napięcia nerwowe, obniża ciśnienie, wspomaga leczenie gośćca i rwy kulszowej oraz bólów reumatycznych. Ma też właściwości gojące i przeciwzapalne. Kwitnie obficie pod koniec czerwca i wtedy zbiera się pędy lub całe rośliny.
    • Rumianek pospolity. Działa przeciwzapalnie, przeciwskurczowo i antyseptycznie. Reguluje pracę układu trawiennego i moczowego. Surowcem zielarskim są koszyczki rumianku (żółte wypukłe środki) wraz z płatkami. Odróżnia się go od innych, często bardzo podobnych gatunków po tym, że koszyczek jest wewnątrz pusty.
    • Pokrzywa zwyczajna. Napar z liści świeżych lub suszonych ma właściwości przeciwzapalne i regenerujące, korzystnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego, wspomaga leczenie anemii, działa też na cały organizm wzmacniająco i oczyszczająco. Ziele zbiera się, zanim roślina zakwitnie.

    Rośliny doniczkowe jako naturalne leki. Czy wiesz jakie mają działania lecznicze?

    Pytanie 1 z 4
    Anginowiec - na co stosować?
    Anginowiec
    Zioła w ogrodzie - lubczyk, pietruszka, kolendra, szczypior
    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.