Niewymagające kwiaty na balkon. Jakie kwiaty najlepiej posadzić na balkonie? Wideo #MuratorOgroduje!

2024-05-27 10:17

Maj to zdecydowanie miesiąc kwiatów. To właśnie teraz znajdziemy pełną ofertę wspaniale kwitnących roślin. W #MuratorOgroduje Daria, ogrodniczka z Poznania opowiada o trzech gatunkach roślin, które odmienią Twój balkon i sprawią, że będziesz cieszyć się ich bujnymi kwiatami przez całe lato! Jakie rośliny warto wybrać, aby cieszyły nasze oczy przez całe lato? Zapraszamy do oglądania WIDEO!

Spis treści

  1. Co można sadzić na balkonie w maju?
  2. Pelargonie - terminatorki, które zniosą wiele!
  3. Co zrobić, aby pelargonie obficie kwitły?
  4. Petunie - milion dzwonków - kwiaty o pięknych dzwonkowatych kwiatach!
  5. Fuksje pięknie prezentują się podwieszone pod balkonem czy tarasem!

Zobacz wideo!

Sponsorem odcinka jest producent nawozów marki BOPON! W odcinku #MuratorOgrduje, Daria z Mamy Ogród opowiada o tym:

Co można sadzić na balkonie w maju?

W maju mamy już dostępną pełną gamę gatunków i kolorów roślin, które przepięknie ozdobią nasze balkony, tarasy i ogrody. Możemy wybierać spośród wielu odmian:

Niektóre nadają się zarówno na miejsca słoneczne jak i półcieniste, inne jak petunie stworzą wspaniałe kaskady kwiatów a jeszcze inne np. sundevilla  ozdobią kratki balkonowe i pergole. Wybór zależy od warunków, jakie mamy i od własnych upodobań. 

Pelargonie - terminatorki, które zniosą wiele!

Pelargonie są ukochanymi kwiatami balkonowymi polaków. Sprawdzają się na każdym balkonie czy tarasie, zarówno z pełną ekspozycją słoneczną jak i tych bardziej zacienionych. Odpowiednio pielęgnowane kwitną całe lato aż do samych jesiennych przymrozków. Do wyboru mamy szeroką gamę odmian tradycyjnych jak i pnących. Są bardzo łatwe w uprawie.

Co zrobić, aby pelargonie obficie kwitły?

Podstawowa pielęgnacja ogranicza się do podlewania, nawożenia i ogławiania przekwitniętych kwiatów. Warto wybrać nawozy typowo dla pelargonii bo odpowiednio dobrane składniki wpływają na jakość i długość kwitnienia. Do wyboru mamy nawozy płynne do podlewania raz w tygodniu lub nawozy granulowane, które rozprowadzamy wokół rośliny i lekko mieszamy z ziemią. Są one bardziej wydajne i oszczędzają sporo czasu bo używamy ich raz na miesiąc. Regularne stosowanie nawozów wspomaga tworzenie i rozwój pąków oraz zapewnia intensywną barwę kwiatów i liści.

Petunie - milion dzwonków - kwiaty o pięknych dzwonkowatych kwiatach!

Występują w wielu wariantach kolorystycznych. Odpowiednio pielęgnowane tworzą cudowne kaskady kwiatów. Są jednak bardziej wymagające. Aby pięknie kwitnąć Potrzebują częstego zasilania nawozami do roślin balkonowych oraz częstego podlewania. źle znoszą mokrą pogodę, deszcz niszczy kwiaty. Wymagają stałego usuwania przekwitniętych kwiatów tak aby nie dopuścić do zawiązywania nasion. Ich urokiem nie potrafią się oprzeć mszyce, które często żerują na tych roślinach i należy je zwalczać. W połowie lipca petunie mocno tracą swój urok, ale i na to jest sposób aby rośliny obciąć bardzo nisko. Szybko odbiją i będą cieszyć nasze oczy do października. 

Fuksje pięknie prezentują się podwieszone pod balkonem czy tarasem!

Do miejsc bardziej zacienionych sprawdzi się niezwykle egzotyczna fuksja. Roślina ta ma piękne zwisające kwiaty, pięknie prezentują się podwieszone pod balkonem czy tarasem. W okresie letnim potrzebuje częstego podlewania. Aby nie dopuścić do wyjałowienia ziemi w wiszącym pojemniku. Stosujemy systematyczne nawożenie. Mój patent, aby ułatwić sobie to zadanie w miejscach trudnodostępnych to pałeczki nawozowe. Stopniowo uwalniają składniki odżywcze. Ilość pałeczek dostosowujemy do pojemnika. Jest to idealne rozwiązanie dla zapominalskich bo takie pałeczki stosujemy raz na 3 miesiące.

Balkon i taras pełen kwiatów! Wideo #MuratorOgroduje!
Autor: Łukasz Kaugan, dzięki uprzejmości Darii z Mamy Ogród Fuksje w okresie letnim potrzebuje częstego podlewania. Aby nie dopuścić do wyjałowienia ziemi w wiszącym pojemniku

Więcej o tym: Jakie kwiaty sadzić w maju 2024 w ogrodzie i na balkonie?

#Muratorogroduje to praktyczne porady, sprawdzone rozwiązania i ciekawostki, czyli wszystko to, co musisz wiedzieć, mając ogród, przydomowy taras czy balkon. W #MuratorOgroduje odwiedzamy naszych ogrodników i ich ogrody położone w różnych zakątkach Polski. Nasi Przyjaciele dzielą się w materiałach swoją wiedzą i doświadczeniem na temat pielęgnacji ogrodu.

Zapraszamy więcej na www.youtube.com/@MuratorOgroduje