Szybki prysznic czy długa kąpiel? Projekty łazienek z wanną i prysznicem

2011-03-09 10:19

Łazienki są zwykle projektowane tak, żeby zmieścić tylko jedno urządzenie do kąpieli. Jeśli jest wanna, to nie ma już miejsca na kabinę prysznicową, a jeżeli jest brodzik, nie ma mowy o wannie. Tymczasem jedni domownicy wolą długie kąpiele w wannie, inni szybki prysznic. Zobacz, jak pogodzić ze sobą te potrzeby, zmieścić oba urządzenia w łazience i móc się w niej swobodnie poruszać?

Szybki prysznic czy długa kąpiel? Jak zaplanować łazienkę z wanną i prysznicem
Autor: Andrzej Szandomirski Posiadanie w łazience zarówno wanny, jak i brodzika nie jest luksusem. Dzięki temu każdy może się umyć w taki sposób, jaki preferuje. Projekt Dorota Sibińska

Brodzik i wannę oraz podstawowe urządzenia, takie jak umywalka oraz sedes, można zmieścić nawet w niewielkiej łazience o wymiarach 1,7 x 2,5 m. Trzeba to jednak zrobić tak, by do każdego z nich był łatwy dostęp.

Jest na to kilka sposobów.


Powierzchnia manewrowa, czyli wszędzie blisko

Pod tym tajemniczym zwrotem kryje się kawałek podłogi przed kabiną lub wanną, gdzie możemy manewrować, czyli swobodnie się poruszać, wycierać i ubierać. Wystarczy na to około 1 m2. Jeśli łazienka jest niewielka, postarajmy się, żeby rozmieścić urządzenia w taki sposób, by stworzyć jedną powierzchnię manewrową pozwalającą na dostęp do dwóch lub więcej przyborów. Może na przykład być wspólna dla wanny i prysznica.

Co ważniejsze, prysznic czy wanna

Nie zawsze ze wszystkich urządzeń w łazience korzystamy z równą intensywnością. Dlatego warto się zastanowić, które z nich jest dla nas najważniejsze. Jeżeli częściej bierzemy prysznic, zadbajmy o to, żeby był komfortowy, pełnowymiarowy, czyli miał przynajmniej 90 x 90 cm. A wanna? Jeśli korzystamy z niej rzadziej, może warto wybrać model mniejszy, mniej wygodny (o szerokości 70 i długości 120 cm), ale zapewniający możliwość skorzystania z ciepłej kąpieli.

Urządzenia asymetryczne - maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Przy urządzaniu łazienki warto również wziąć pod uwagę urządzenia asymetryczne, gdyż pozwalają wykorzystać maksymalnie miejsce w niewielkim pomieszczeniu. Na ustawienie tradycyjnej wanny narożnej potrzeba minimum 150 cm wzdłuż dwóch ścian, dlatego w małej łazience lepiej sprawdzą się wanny asymetryczne, które zwężają się (zazwyczaj w stronę nóg), nie powodując niewygody w użytkowaniu, pozostawiają natomiast więcej miejsca w łazience i pozwalają lepiej ją zagospodarować. Jeżeli asymetryczne urządzenia stanowią komplet (takie zestawy są już dostępne w sprzedaży), powinny być umieszczone obok siebie i się dopełniać. Jeśli natomiast nie możemy ich dobrać, lepiej odsunąć je od siebie, najlepiej do dwóch sąsiednich narożników.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie