Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera

2017-05-11 14:53
Osiedle mieszkaniowe
Autor: archiwum muratordom

Mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego? To dylemat wielu osób planujących zakup mieszkania. Podpowiadamy, dlaczego warto przyjrzeć się ofercie deweloperów i zdecydować się na lokal z rynku pierwotnego.

Kupno mieszkania to poważna decyzja i duża inwestycja. Dlatego też powinna być dobrze przemyślana. Lokal powinien spełniać niemal wszystkie nasze potrzeby odnośnie funkcjonalności, lokalizacji i dostępnej infrastruktury osiedlowej. Bardzo ważna jest oczywiście jego cena i powiązany a nią sposób finansowania zakupu.

Mieszkanie od dewelopera dostosujesz do swoich potrzeb

Oferta mieszkań na rynku pierwotnym jest bardzo szeroka. Dostępne są mini kawalerki, popularne lokale 2- i 3-pokojowe oraz duże apartamenty. Można wybrać mieszkanie o najbardziej satysfakcjonującym nas rozkładzie lub dostosować układ pomieszczeń do własnych potrzeb np. wydzielić garderobę, spiżarnię lub połączyć kuchnię z salonem albo wydzielić ścianką działową dodatkową przestrzeń. Większość deweloperów umożliwia wprowadzanie zmian lokatorskich podczas realizacji inwestycji.

Deweloper wykończy mieszkanie „pod klucz”

Wiele dużych firm deweloperskich oferuje kupującym pakiety całkowitego wykończenia wnętrz. Do gotowego mieszkania można wprowadzić się niemal natychmiast. Taka opcja ma dwie zalety - nie trzeba samodzielnie poszukiwać materiałów i firm remontowych, a do tego można zaoszczędzić mnóstwo czasu, ponieważ wszystkich prac dopilnuje przedstawiciel dewelopera.

Zobacz: Co powinna zawierać umowa deweloperska

Mieszkanie od dewelopera
Autor: Agnieszka Karpińska

Atrakcyjne lokalizacje nowych osiedli

Deweloperzy dbają o pozyskiwanie gruntów pod realizację osiedli mieszkaniowych w różnorodnych lokalizacjach. Można wybrać tańsze mieszkanie na peryferiach miasta, w zielonej okolicy lub droższe w kameralnym apartamentowcu położonym w centrum lub prestiżowej dzielnicy. Lokalizacja to obok ceny najważniejszy czynnik wpływający na decyzję zakupu mieszkania. Warto zorientować się ile czasu będą nam zajmowały codzienne dojazdy do pracy, szkoły i innych miejsc, które regularnie odwiedzamy. W okolicach, które dopiero się rozwijają trzeba sprawdzić, jakie inwestycje infrastrukturalne planuje zrealizować samorząd lub deweloper. Ważne jest też sąsiedztwo osiedla. Należy upewnić się, czy przypadkiem w pobliżu nie będzie budowana droga ekspresowa, hale magazynowe, zakład przemysłowy czy duży obiekt handlowy. Takie inwestycje mogą znacznie utrudnić codzienne życie.

Deweloper zadba o infrastrukturę osiedlową

Niemal na każdym nowo wybudowanym osiedlu jest plac zabaw. Są też odpowiednio przygotowane chodniki, drogi wewnętrzne, podjazdy, miejsca parkingowe i garażowe, obiekty małej architektury oraz tereny zieleni. Taka infrastruktura nie zawsze istnieje na starszych osiedlach. Nowe inwestycje są też przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – dostępne są windy, specjalne podjazdy, a korytarze mają odpowiednią szerokość i są wolne od barier architektonicznych. Niektórzy deweloperzy planują w obrębie swoich osiedli również lokale handlowo-usługowe. Mogą one być przeznaczone na sklepy, przychodnie, apteki, gabinety kosmetyczne czy żłobki. Dostępność takich punktów bardzo ułatwia życie na nowym osiedlu.

Warto wiedzieć

Przed zakupem mieszkania od dewelopera sprawdź:

  • co jest wliczone w cenę mieszkania
  • standard wykończenia mieszkania
  • plan mieszkania
  • czy będą możliwe tzw. zmiany lokatorskie i jaki będzie ich koszt
  • czy garaż jest dodatkowo płatny
  • czy będą dostępne naziemne miejsca postojowe
  • czy deweloper zagospodaruje tereny zieleni
  • czy osiedle będzie ogrodzone i strzeżone
  • czy przy wejściach będą domofony
  • jak będzie zarządzane osiedle
  • najbliższe sąsiedztwo inwestycji

Bonusy, rabaty, negocjacje ceny mieszkania

Na rynku pierwotnym panuje duża konkurencja, zwłaszcza w dzielnicach, w których kilku deweloperów realizuje po sąsiedzku swoje inwestycje. Kupujący kuszeni są różnymi promocjami i dodatkami – miejsce parkingowe gratis, rabat na zakup komórki lokatorskiej, pakiet kart rabatowych do sklepów z materiałami wykończeniowymi czy dodatkowe wyposażenie w cenie mieszkania. To kolejna zachęta, by rozważyć zakup nowego lokalu. Zwykle można też negocjować cenę mieszkania.

Wsparcie finansowe od państwa

Od kilku lat nabywcy mieszkań z rynku pierwotnego mogą korzystać z rządowych programów dopłat. Wprawdzie zakończył się już program Rodzina na swoim, ale trwa Mieszkanie dla Młodych i planowany jest kolejny – Mieszkanie Plus. Warto sprawdzać kiedy i na jakich warunkach można uzyskać dodatkowe finansowanie.

Mieszkania od dewelopera to niższe koszty transakcji

Finansując zakup mieszkania kredytem oczywiście trzeba ponieść różne opłaty bankowe. Koszt notarialnej umowy przedwstępnej dzielony jest na pół pomiędzy kupującego i dewelopera. Umowę finalną pokrywa w 100% kupujący. Nie płaci się – tak jak przy transakcji na rynku wtórnym - podatku od czynności cywilno-prawnych. Nie ma też prowizji pośrednika nieruchomości.

Nowe mieszkanie – mniej wad, możliwość zgłaszania usterek

W mieszkaniu od dewelopera raczej nie występują wady ukryte. Nawet jeśli są jakieś usterki, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaną wykryte podczas odbioru technicznego. Wszystkie instalacje są nowe, a więc nie trzeba obawiać się kosztownych remontów, co bardzo często ma miejsce w mieszkaniach z rynku wtórnego. Trzeba jednak być czujnym przy odbiorze mieszkania. Warto przy tym skorzystać z pomocy fachowca np. inspektora budowlanego.
Podczas odbioru sporządzany jest protokół, do którego kupujący może zgłosić wady mieszkania. Tryb i terminy rozpatrywania zgłoszonych do protokołu wad reguluje ustawa deweloperska. Zgodnie z przepisami deweloper jest zobowiązany, w terminie 14 dni od dnia podpisania protokołu, doręczyć nabywcy oświadczenie o uznaniu wad lub oświadczenie o odmowie uznania wad oraz o jej przyczynach. Uznane wady lokalu deweloper musi usunąć w terminie 30 dni od dnia podpisania protokołu. Jeżeli przez miesiąc usterki nie zostaną naprawione, deweloper może wskazać inny termin, ale powinien uzasadnić opóźnienie.

Zobacz: Odbiór mieszkania - na co zwrócić uwagę

Nie podpisujmy protokołu zdawczo-odbiorczego przed usunięciem przez dewelopera wszystkich zgłoszonych wad. Dopiero, gdy stwierdzimy, że dokonano naprawy wszystkich, a zwłaszcza tych zaprotokołowanych w naszej obecności, usterek, możemy przejść do odbioru ostatecznego.

Czasami usterki zauważamy już po odbiorze, w trakcie użytkowania mieszkania. W tej sytuacji nadal możemy zgłaszać deweloperowi wszelkie wady lokalu jak i części wspólnych budynku. Ich naprawę deweloper przeprowadzi w ramach 5-letniej rękojmi na prace budowlane. Instytucję rękojmi reguluje Kodeks Cywilny.

Uregulowany stan prawny nieruchomości

Atutem mieszkań z rynku pierwotnego jest ich uregulowany stan prawny. W przeciwieństwie do wielu nieruchomości z rynku wtórnego, przy zakupie lokalu od dewelopera nie pojawią się problemy z roszczeniami byłych właścicieli, sprawy spadkowe, zasiedzenia nieruchomości czy niezgodności w księdze wieczystej. Kupujący powinien jedyne sprawdzić firmę deweloperską. Warto prześledzić sposób prowadzenia poprzednich inwestycji. Natomiast informacje o danej spółce można znaleźć w Krajowym Rejestrze Sądowym, a są to wysokość kapitału zakładowego, dane osób reprezentujących firmę, informacje o tym, czy podmiot znajduje się w stanie upadłości, czy nie jest prowadzone postępowanie likwidacyjne lub egzekucyjne.

Czytaj: Księga wieczysta online >>>

Trzeba też sprawdzić konkretną inwestycję – pozwolenie na budowę, sposób finansowania budowy, rodzaj rachunku powierniczego, z którego będzie korzystał deweloper. Wszystkie tego typu informacje dostępne są w wydziałach architektoniczno-budowlanych urzędów powiatowych lub miejskich oraz u dewelopera.

Warto wiedzieć

Mieszkanie od dewelopera – jakie dokumenty sprawdzić:

  • prospekt deweloperski
  • dane firmy w KRS
  • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
  • księgę wieczystą działki, na której realizowana jest inwestycja
  • wzór umowy sprzedaży mieszkania

Mieszkanie od dewelopera to również inwestycja

Coraz więcej osób lokuje kapitał w nieruchomościach. Nowe, wykończone mieszkanie, położone w atrakcyjnej lokalizacji można wynająć lub sprzedać z zyskiem za jakiś czas. Inwestycja w mieszkanie na nowym osiedlu, o nowoczesnej architekturze, z zadbaną zielenią i dostępnymi miejscami parkingowymi z pewnością lepiej zaprocentuje niż zakup w celach inwestycyjnych mieszkania z drugiej ręki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają