Wentylacja grawitacyjna - zasady prawidłowego działania

2009-10-12 2:00

Wentylacja grawitacyjna jest najbardziej rozpowszechniona zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych oraz w większości budynków użyteczności publicznej. Jeśli jednak w domu zamontowano szczelne okna, może być ona nieskuteczna. Zobacz, jak wspomóc wentylację grawitacyjną.

Wentylacja grawitacyjna. Co zrobic, aby wentylacja grawitacyjna działała prawidłowo?
Autor: Aleksander Rutkowski

Dobrze zaprojektowana i wykonana wentylacja grawitacyjna zapewnia ciągłą wymianę powietrza wewnątrz domu. Ruch powietrza powstaje na skutek różnicy ciśnienia wywołanej:

  • różnicą temperatury na zewnątrz i wewnątrz domu;
  • działaniem wiatru na budynek.

Wentylacja grawitacyjna po staremu - wentylacja nieregulowana

Jeszcze do niedawna najczęściej projektowano wentylację grawitacyjną nieregulowaną: powietrze z zewnątrz wnikało do domów tylko przez nieszczelności w oknach i drzwiach, a wydostawało się kratkami wentylacyjnymi.

Choć jego przepływ nie był kontrolowany i zwykle zależał od warunków atmosferycznych, to mieszkania były wystarczająco, a często nawet zbyt intensywnie wentylowane. Gdy na dworze wiał silny wiatr, w wielu mieszkaniach z powodu przeciągów było zimno. Kiedy w domu było zbyt gorąco, otwierało się okna i wietrzyło pomieszczenia dłużej niż wynikałoby to z potrzeb wentylacji. Powodowało to duże straty ciepła, więc część kosztów poniesiona na ogrzanie domu była marnowana.

Sprawdź też:

Wentylacja grawitacyjna. Co zrobic, aby wentylacja naturalna działała prawidłowo?
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Przepływ powietrza przez okna z nawiewnikami z czujnikami wilgoci w dzień i w nocy

Wentylacja grawitacyjna nowocześnie. Czy można ją regulować?

Na przełomie lat 80. i 90. w Polsce zaczęto stosować okna z PVC z wbudowanymi uszczelkami. Wkrótce potem pojawiły się szczelne okna drewniane. Takie okna - podobnie jak te z PVC - są energooszczędne: radykalnie zmniejszając niekontrolowany wypływ ciepłego powietrza z wnętrza domu, zmniejszają straty ciepła. Jednocześnie jednak ograniczają wentylację domów. Ponieważ taka zredukowana wymiana powietrza jest niewystarczająca, powoduje to pojawienie się innego problemu: wzrostu wilgotności powietrza. W zawilgoconych domach mogą rozwijać się grzyby. Mieszkańcy budynków ze szczelnymi oknami często mają złe samopoczucie: są zmęczeni i apatyczni, skarżą się na bóle głowy, podrażnienia skóry, gardła, oczu i błon śluzowych nosa. Objawy te określa się jako "syndrom chorego budynku". Architekci często nie zwracają uwagi na to, czy w domu z nowoczesnymi, szczelnymi oknami będzie zapewniona właściwa wentylacja. Powierzając specjalistom projekty konstrukcji, instalacji wodno-kanalizacyjnych i grzewczych, bardzo często lekceważą ten problem. Aby zaradzić problemom związanym ze zbyt szczelnymi oknami, a więc i niewłaściwą wentylacją, od niedawna w domach mieszkalnych stosuje się wentylację grawitacyjną regulowaną. W oknach (czasem też w ścianach) domów z taką wentylacją montuje się nawiewniki okienne. Od stopnia otwarcia nawiewników (jak również kratek wywiewnych) zależy ilość powietrza doprowadzanego do pomieszczeń i usuwanego z nich.

ZOBACZ: Nawiewniki okienne. Jak je kupować?

Nawiewniki okienne. Jak je kupować?
Nasi Partnerzy polecają