Czy wentylacja poddasza liczy się bardziej niż ocieplenie poddasza?

2009-11-24 1:00

Wentylacja poddasza użytkowego jest bardzo istotną kwestią. Niektórzy twierdzą, że nawet istotniejszą niż samo ocieplenie poddasza. Profesjonalnie wykonana i skuteczna wentylacja pozwoli ci cieszyć się komfortem życia pod skosami. Radzimy, jak dobrze zaplanować wymianę powietrza na poddaszu.

Komfort pod dachem
Autor: BRAAS|VELUX Komfort pod dachem

Dobrze ocieplone poddasze użytkowe

Jeśli poddasze przeznacza się na cele mieszkalne, połacie dachu potrzebują ocieplenia. Aby rozpocząć prace pod skosami, budowę domu należy doprowadzić do stanu surowego zamkniętego. Do ocieplania poddasza zwykle stosuje się wełnę mineralną. Jest ona nie tylko dobrym izolatorem termicznym, ale jest też sprężysta, więc łatwo i szczelnie wypełnia przestrzenie np. między krokwiami.

Jak dobrać grubość ocieplenia?

Grubość ocieplenia poddasza powinna wynosić przynajmniej 20 cm. Niestety, wysokość krokwi zwykle jest mniejsza. Dlatego, aby uzyskać odpowiednią grubość termoizolacji, wełnę układa się w dwóch warstwach: jedną między krokwiami, drugą zaś pod nimi – między elementami rusztu pod okładzinę. Grubość drugiej warstwy ocieplenia powinna być taka, aby po zsumowaniu obu warstw otrzymać choćby owe 20 cm. Druga warstwa ocieplenia osłania elementy konstrukcji dachu, które mają mniejszą izolacyjność termiczną niż wełna. Gdyby ograniczyć się do termoizolacji tylko między krokwiami, stałyby się one mostkami termicznymi i zwiększały straty ciepła.Pod dachem krytym dachówkami nie odczuwa się podwyższonej temperatury podczas upalnego lata, a także nie słyszy odgłosów ulewnego deszczu, i to nie tylko ze względu na ocieplenie, ale też na materiał, z którego jest pokrycie.

Wentylacja poddasza

Pokrycie z dachówek oraz gruba warstwa ocieplenia pozwalają komfortowo mieszkać na poddaszu. Ale to nie wystarczy, trzeba również zadbać o dobrą wymianę powietrza oraz wentylację dachu, uniemożliwiając jego zawilgocenie. Do usuwania wilgoci z wnętrza dachu służą szczeliny wentylacyjne. Ich liczba zależy od rodzaju wstępnego krycia. W przypadku folii wysokoparoprzepuszczalnej wystarczy jedna szczelina zapewniająca wentylację zarówno pokrycia, jak i znajdującego się pod folią ocieplenia. W dachu z folią niskoparoprzepuszczalną lub ze sztywnym poszyciem trzeba wykonać jeszcze jedną szczelinę, która posłuży do wentylacji jedynie warstwy ocieplenia.Wentylację pokrycia zapewnia szczelina pomiędzy folią dachową a dachówkami dzięki nabitym na krokwie kontrłatom i przybitym do nich łatom. Szczelina ta ma wlot w okapie, wylot zaś w kalenicy.Wentylację ocieplenia zapewnia szczelina pomiędzy ociepleniem a folią dachową lub sztywnym poszyciem. Taka szczelina musi mieć wlot w okolicy murłaty, wylot – w kalenicy. Wykonanie tej szczeliny nie jest proste, gdyż powstaje ona dopiero podczas wykańczania poddasza i układania wełny. Jeśli wełnę zbyt mocno się wciśnie, szczelina nie będzie wystarczająco gruba i drożna. Sposobem na to jest rozpięcie pomiędzy krokwiami drutu lub żyłki, która uniemożliwi dociśnięcie wełny do warstwy wstępnego krycia.

4 elementy do wentylacji dachu

Ciepły montaż okna na poddaszu

Przez okno – nawet to o najlepszych parametrach cieplnych – ucieka więcej ciepła niż przez ściany i dach. Współczynnik przenikania ciepła U dla okien wynosi od 1,0 do 1,4 W/(m2·K), dla ścian – 0,18-0,3 W/(m2·K). Ponieważ okna połaciowe dają więcej światła niż elewacyjne, ich powierzchnia może być mniejsza, co sprawia, że zmniejsza się również powierzchnia przegród zewnętrznych, przez które ucieka ciepło. Nawet przy użyciu standardowych okien połaciowych można więc osiągnąć pozytywny bilans energetyczny.Ze względu na możliwe straty energii niezwykle ważne jest właściwe ocieplenie okna na poddaszu podczas montażu. Warto zastosować gotowe produkty ułatwiające wykonanie izolacji cieplnej, np. wokółokienną izolację termiczną. Straty energii można również eliminować, stosując okna sterowane elektrycznie, które współdziałają z innymi urządzeniami w domu – bramami garażowymi, roletami czy ogrzewaniem. Na czas wietrzenia system będzie automatycznie wyłączał ogrzewanie, co już może przyczyniać się do oszczędności. Zaprogramowane okna automatycznie otworzą się tylko w momencie odłączenia grzejników lub zostaną zasłonięte po zmierzchu roletami zewnętrznymi, które również zminimalizują potencjalne straty ciepła.

Planowanie wentylacji na poddaszu

Jeżeli na poddaszu mają się znaleźć okna dachowe, to planując ich rozmieszczenie, powinniśmy uwzględnić potrzebę skutecznego wietrzenia pomieszczeń.

System instalacji wentylacyjnej w pomieszczeniach powinien być zaprojektowany i wykonany w taki sposób, by nie tylko zapewniał usuwanie zużytego powietrza, ale i dopływ świeżego, z którym doprowadzany jest tlen niezbędny przede wszystkim do oddychania. Zasada działania wentylacji na poddaszu jest taka sama jak na parterze domu, jednak pod skosami trudniej jest zapewnić właściwą wymianę powietrza.

Zdaniem specjalisty

Świeży powiew

Okna połaciowe wspomagają wentylację naturalną również dzięki specjalnym urządzeniom, w które są wyposażone.

  • Klapa wentylacyjna zamontowana w ramie okna dachowego usprawnia wymianę powietrza w pomieszczeniach na poddaszu – pomaga wpuścić świeże powietrze nawet wtedy, gdy okno jest zamknięte. Wyposażona jest w specjalny filtr, który zapobiega przedostawaniu się owadów, kurzu i śniegu do środka pomieszczenia. Efektywność klapy zależy od szerokości okna– im jest ono szersze, tym szybsza jest wymiana powietrza. W ciągu godziny przez szczelinę w klapie wentylacyjnej może się dostać do pomieszczenia nawet 49 m3 powietrza.
  • Taką samą funkcję jak klapa wentylacyjna spełnia montowany w ramie okna moduł wentylacyjny. Ma jednak mniejszą wydajność – zapewnia przepływ powietrza 24 m3 na godzinę.
  • Do starych okien, które nie były wyposażone w urządzenia wentylacyjne, można zamówić nawiewniki – higrosterowany lub ciśnieniowy – które montuje się w górnej części okna na ramie skrzydła. Nawiewnik higrosterowany reguluje przepływ powietrza w zależności od wilgotności w pomieszczeniu, ciśnieniowy niezależnie od różnicy ciśnień zapewnia stały przepływ powietrza.

Nawiewniki okienne wspomogą wentylację

Powszechnie stosowanym sposobem na usprawnienie wentylacji grawitacyjnej są specjalne nawiewniki zamontowane w ramach okiennych, ewentualnie w ścianach. Nawiewniki okienne umożliwiają regulację ilości napływającego przez nie powietrza za pomocą ruchomej przysłony, dzięki czemu pomieszczenia nie ulegają wychłodzeniu.

Na poddaszu możemy też zainstalować jedynie wentylator wywiewny, który będzie wyciągał zużyte powietrze z pomieszczeń (napływać będzie ono w dalszym ciągu przez nawiewniki), albo zestaw nawiewno-wywiewny, czyli jeden w ścianie do nawiewania powietrza, a drugi zamiast kratki wyciągowej, na przykład w łazience. Wentylatory wywiewne montuje się w ścianie, suficie albo na kominie.