Niższy koszt pompy ciepła i kolektorów słonecznych dzięki dofinansowaniu gminy

2010-12-10 9:55

Od grudnia 2010 koszt pompy ciepła i kolektorów słonecznych może być niższy. Samorządy dopłacą do inwestycji proekologicznych takich jak budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, montaż kolektorów słonecznych, instalacja pompy ciepła, usuwanie azbestu i termomodernizacja budynków. A co najważniejsze, żeby dostać pieniądze, nie musisz brać kredytu.

Tańsze pompy ciepła, kolektory słoneczne i oczyszczalnie ściaków. Gmina dopłaci do zakupu i montażu
Autor: Andrzej T. Papliński

Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska (Dz.U. nr 229, poz. 1498) weszła w życie 21 grudnia 2010 r. Do tego czasu inwestor mógł skorzystać z pomocy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska jedynie w sytuacji, gdy planował montaż kolektorów słonecznych. Każdy właściciel domu jednorodzinnego mógł otrzymać bezzwrotnie część kredytu zaciągniętego na kupno i montaż kolektorów. Niestety, dofinansowania nie otrzymała osoba, która nie zaciągnęła kredytu w jednym z banków, które podpisały umowę z NFOŚiGW.

Dofinansowanie nie tylko kolektorów słonecznych

Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska umożliwia mieszkańcom gminy skorzystanie z pomocy samorządów, nie tylko w zakresie montażu kolektorów słonecznych, ale także przy budowie przydomowej oczyszczalni ścieków, instalacji pompy ciepła, usunięcia azbestu oraz prac termomodernizacyjnych.

Na zmiany trzeba będzie poczekać

Należy jednak pamiętać o tym, że nowelizacja przepisów nie spowoduje natychmiastowych zmian we wszystkich gminach. Samorządy, co prawda wskazywały taką potrzebę Ministerstwu Środowiska, jednak z pewnością będą potrzebowały czasu na dostosowanie się do nowych zapisów w ustawie.

Z dofinansowania mogą skorzystać:

  • mieszkańcy gmin
  • stowarzyszenia, fundacje
  • przedsiębiorcy
  • wspólnoty mieszkaniowe

Dzięki dotacji niższy koszt pompy ciepła, kolektorów, a także....

Gmina dopłaci do:

  • montażu kolektorów słonecznych
  • termomodernizacji budynków
  • instalacji pompy ciepła
  • budowy przydomowej oczyszczalni ścieków
  • usuwania azbestu

Podstawa prawna:Ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska (Dz.U. nr 229, poz. 1498).

Nasi Partnerzy polecają