Kotły na pelety: optymalizacja spalania peletów

2021-02-18 13:33

Kotły na pelety są zautomatyzowane i mają świetne parametry energetyczne, spełniające wymogi dyrektywy unijnej Ecodesign.

kotły na pelety
Autor: RAKOCZY W domu ogrzewanym kotłem na pelety, musi być kotłownia, w której zmieści się kocioł z zasobnikiem oraz zbiornik na ciepłą wodę (bufor)

Kotły peletowe zapewniają efektywne ogrzewanie domu i produkcję ciepłej wody użytkowej. Mają bardzo dobre parametry energetyczne. Spełniają restrykcyjne wymogi odnośnie do oczyszczania spalin. Rozbudowana automatyka pozwala na precyzyjne sterowanie pracą kotłów na pelety.

Na zakup kotła na pelety spełniającego wymogi Ecodesignu można uzyskać wsparcie finansowe, np. w ramach ulgi termomodernizacyjnej lub programu „Czyste powietrze”. Zgodnie z obowiązującymi od kilku lat przepisami na rynku znajdziemy tylko kotły 5. klasy wg normy EN 303-5:2012.

Efektywność energetyczna

Aby określić współczynnik EEI, podczas badań laboratoryjnych ustala się sezonową efektywność energetyczną. Uwzględnia się pracę kotła z mocą nominalną i niższą od niej oraz zużycie energii przez kocioł podczas pracy z mocą maksymalną, minimalną, a także w trybie czuwania.

Dla kotłów o mocy znamionowej do 20 kW sezonowa efektywność energetyczna nie może być niższa niż 75%.

Sezonowej efektywności energetycznej nie należy mylić ze sprawnością, która jest obliczana na podstawie parametrów cieplnych kotła, ale bez uwzględnienia zużycia energii elektrycznej potrzebnej do jego działania.

Kocioł na pellety (Czym ogrzewać dom)
kotły na pelety
Autor: MPM Układ antykondensacyjny zapewnia wyższą temperaturę powrotu, co zwiększa żywotność kotła i zmniejsza zużycia paliwa

Spalanie peletów

Kotły na pelety mają zasobniki, z których paliwo jest przesuwane do palnika mechanizmem ślimakowym napędzanym motoreduktorem. Aby optymalizować parametry energetyczne kotłów, stosuje się nowoczesne palniki przystosowane do spalania peletów. Producenci nie przewidują stosowania zamienników paliwa. Wręcz przeciwnie, osiągnięcie deklarowanych parametrów - wysokiej klasy energetycznej i niskiej zawartości zanieczyszczeń w spalinach – uzależniają od zastosowania wysokiej jakości paliwa. Najlepiej certyfikowanych peletów klasy A1 o wartości opałowej nie mniejszej niż 17 MJ/kg, zawartości popiołu do 0,5%, zawartości siarki maksymalnie 0,03% oraz wilgotności do 12%. Użycie peletów gorszej jakości, np. z większą zawartością trocin iglastych albo - co gorsza - odpadów z przemysłu drzewnego, będzie skutkowało nie tylko obniżeniem osiągów energetycznych, lecz także koniecznością częstszego czyszczenia palnika i wymienników ciepła.

Przeczytaj też:

Pellet cena: ile trzeba zapłacić za dobrej jakości pelety >>>

W kotłach na pelety standardem jest wykorzystanie grzałki ceramicznej do zapalania paliwa oraz nadmuchu powietrza umożliwiającego spalanie. Palnik może pracować w trybie ciągłym. Gdy system ogrzewania osiągnie wymaganą temperaturę, palnik pozostaje w trybie podtrzymania. Co jakiś czas włącza się nadmuch i do paleniska trafia niewielka dawka peletów. Tylko tyle, żeby utrzymać żar w komorze spalania.

kotły ne pelety
Autor: OGNIWO Programator z wyświetlaczem to standardowe wyposażenie kotłów na pelety. Nowoczesny kocioł może być włączony w system zarządzania domu inteligentnego

Optymalizacja spalania peletów

Proces spalania peletów jest regulowany przez sterownik elektroniczny, który należy odpowiednio zaprogramować. Zwykle dostępnych jest wiele trybów zaprogramowanych fabrycznie, ale można też wprowadzić własne nastawy. W tym celu kotły na pelety są wyposażone w liczne czujniki temperatury pozwalające na dostosowanie trybu pracy kotła do temperatury wody w podłogówce, grzejnikach, buforze, na powrocie itp.

Przeczytaj też:

Nowoczesne kotły na pellet i węgiel spełniające wymogi Ekoprojektu >>>

Wentylator dostarcza odpowiednią ilość powietrza w pobliże palnika, żeby aktywizować spalanie. Czujniki temperatury lub fotokomórki, w które może być wyposażony palnik, pozwalają lepiej kontrolować proces. Sonda lambda mierzy zawartość tlenu w spalinach i umożliwia dokładniejsze sterowanie pracą wentylatora, żeby optymalizować proces dozowania powietrza.

Kotły na pelety można sprząc z czujnikami temperatury w pokojach, tak żeby maksymalnie ograniczyć konieczność ich osobistej obsługi. Do większości kotłów na pelety można opcjonalnie dokupić moduł wi-fi umożliwiający zdalne sterowanie kotłem przez internet.

Quiz o smogu. Sprawdź, czy wiesz co cię truje - i jak się przed tym chronić!

Pytanie 1 z 12
Jak powstała nazwa zjawiska smogu?
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie